| mentholinks a întrebat:

Credeti ca e bine ca un copil sa fie crescut si educat cu ideea ca e ok sa intretina raporturi sexuale cu persoane de acelasi sex, sa intemeieze o familie cu acelasi gen sau chiar sa-si schimbe sexul daca asa simte?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca trebuie indoctrinat un copil cu nici un fel de convingeri

| Freya1 a răspuns:

La un momendat copilului trebuie sa ii oferi o educatie sexuala, dar cred ca trebuie sa fie alegerea lui ce orientare va avea mai tarziu.

| RainmakerX a răspuns:

Nu cred ca e bine.
Sunt de acord cu tine pana la un punct.
Este bine sa fie crescut si educat in asa fel incat sa inteleaga ca exista si astfel de persoane si ca acei copilasi din orfelinate pot s-o duca mult mai bine intr-o familie de astfel de persoane decat sa fie flamanzi, DAR, pe primul loc s-ar afla tot relatiile normale.

Asta e, daca s-ar intampla sa intre intr-o relatie de genul atunci nu as avea ce sa-i fac, pana la urma ar fi tot copilul meu, iar chestia asta nu este o crima, DAR, in conditiile de fata nu mi-ar pica bine sa stiu ca este barfit de anumite persoane, discriminat...
Totul s-ar rezuma la modul in care as vrea sa fim priviti ca familie de catre societate.

Este doar parerea mea.

| AC4S4 a răspuns:

Eu cred inversul. Un parinte ar trebui sa ii explice, la varsta potrivita, ca relatiile de amor normale sunt intre un barbat si o femeie.
Eventual, aceste devieri (tot ce tine de LGBT+) se pot explica copilului. Dar nu sa invete sa-i urasca pe acesti oameni, ci sa invete ca acesti oameni se pot vindeca.

| mentholinks explică (pentru AC4S4):

De unde stii tu ce cred eu despre asta?

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu stiu... de aceea am scris ca "EU cred".

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Da, toate ii pot fi explicate pe intelesul lui/ei la varsta potrivita si trebuie prezentate ca variante absolut egale cu cea majoritara. Pentru motive foarte simple; daca copilul respectiv simte ca are o identitate de gen sau orientare sexuala diferita de cea majoritara sa nu se simta diferit, ciudat, inferior, defect. Iar daca el/ea va fi in majoritate sa nu-i discrimineze pe cei care au alta identitate de gen decat sexul atribuit la nastere sau alta orientare sexuala decat cea heterosexuala, sa ii considere oameni exact la fel cu ceilalti.

| Teffan a răspuns:

Nu.
Asta este indoctrinare. Orientarea sexuala ti-o descoperi pe parcurs,sau adevaratul gen.(femeie/barbat,fara toate prostiile cu mii de genuri)

Odata ce iti cresti copilul in felul asta, atunci cu adevarat se poate vorbi despre :"s-a facut gay". Pentru ca poti cu siguranta si "sa te faci gay", dar si sa fii nascut gay.

Fara influenta, individul trebuie sa se descopere pe sine pe parcurs.
Numai asa se gaseste, altfel este indoctrinare.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Ai luat-o rau de tot pe aratura,, Teffane... nu acum mult timp, pe vremea asta in 2017 aveai cu totul si cu totul alte pareri, de ce te lasi influentat? spuneti parerile pana la capat, indiferent de opinia altora/

| SandraEve a răspuns:

Nu, in niciun caz

| 90210 a răspuns:

Copiilor (dupa parerea mea) trebuie sa le explicam de unde vin copii. Orientarea sexuala sau schimbarea de sex sunt subiecte mult prea complicate ca sa le inteleaga un copil. Trebuie sa le explici ca esti langa ei daca au nevoie sa te intrebe ceva vreodata. Nu sunt de acord nici cu acele cupluri gay sau lesbi care sunt in serialele pentru copii. Mi se pare putin deplasat. Copii n-au idee de asa ceva. Trebuie sa-i lasam sa fie copii. Au timp sa invete despre aceste lucruri si sa-si descopere orientarea sexuala.

| badriel a răspuns:

Pai nu trebuie convins, dar daca vrea copilul atunci oklaughing
Parrea mea, nu dati cu pietre.