| EstiFericitaSauTrista a întrebat:

Credeti ca in viitorul apropiat, femeile vor ajunge sa conduca societatea lasand barbati la spalat de vase?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Asta nu se va intampla niciodata; daca o fi fost candva matriarhat, nu cred ca lucrurile mergeau mai bine decat in epocile ulterioare, cand societateaa fost condusa de barbati; iar stabilitatea si echilibrul feminin nu pot inlocui spiritul de aventura si curiozitatea investigatoare si novatoare a barbatilor.Cred,insa, ca femeia isi va recapata locul alaturi de barbat in toate aspectele vietii; spun acest lucru fiindca, oricat de mult se vorbeste acum despre egalitate, inca este privita cu malitiozitate ascensiunea femeii in domeniul politic, sa spunem.Vad un viitor in care femeia va fi nu numai secundul barbatului comandant de nava ci potentialul comandantul, el insusi. Iar daca barbatii vor dori sa spele vase, vor avea tot dreptul s-o faca; inclin sa cred ca, chiar daca femeile vor ajunge sa conduca o societate, ele nu vor impune restrictii pe care barbatii le-au pus de -a lungul vremii semenelor lor; si asa din simplul motiv ca pentru femeie nu actiunea, ci iubirea este conditie primordiala; daca iubirea unui barbat tine mai mult sau mai putin de necesitatea fizica, cea a unei femei este mai mult o experienta spirituala iar acest lucru o va impiedica sa faca din obiectul pasiunii sale un rob.Socotite, vreme de secole, cetateni de mana a doua de catre barbati, femeile nu le rezerva acestora aceeasi soarta.Cred ca lumea viitoare va fi mai frumoasa iar barbatul si femeia vor fi in egala masura responsabili pentru armonia existentei.

5 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

S-ar putea sa ne intoarcem la matriarhat...de ce? Pentru ca totul are un ciclu. A fost matriarhat, patriarhat si acum revine matriarhatul. Si aceasta nu pentru ca femeile sunt acum mai destepte sau au ceva special... pur si simplu se-ntampla si este adevarat! Bine nu va fi pentru nimeni pentru ca este o schimbare radicala, dar totusi nu brusca. Le doresc barbatilor multa rabdare si intelepciune.

| Beatrice a răspuns:

Aaa nu cred rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...consider ca o femeie este mult superioara unui barbat si nu pentru ca sunt una dintre ele, ci pentru ca este purul adevar. O femeie cand preia o responsabilitate, se implica mult mai bine decat un barbat, este mai responsabila.
Cred sincer ca barbatii in afara de fotbal, bere nu se pricep la alt ceva...ca atare ar trebui sa invete pentru inceput cum se spala vasele.

| Antonia02 a răspuns:

Da, cu sigurantarolling on the floor

| VampirE_3970 a răspuns:

Nu. Urmeaza un al 3-lea razboi mondial. Femeile si copii vor muri iar barbatii vor fi foarte grav raniti.Nu o sa mai fie atata prosteala.