Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca intr-o lume in care domneste haosul, nedreptatea si care merge in mai rau se merita sa facem copii? Mie imi plac mult copii, dar cred ca cea mai mare iubire pentru un copil este sa nu-l faci, pentru ca e inevitabil sa nu aibe de suferit in aceasta lume.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de aceeaşi părere cu tine.
Din iubire prefer să nu-mi condamn potenţialii copii la viaţă şi inevitabil la lipsuri, la suferinţă. Nu vreau să-i aduc pe lume neîntrebaţi, fără ca ei să aibă această necesitate, ci prefer să-i las în pace în inexistenţa lor.
Ador copiii, dar prefer să mă bucur de cei deja existenţi, care nu mai au încotro şi sunt nevoiţi să trăiască. Nu vreau să fiu responsabilă pentru chinul cuiva şi mai ales cuiva atât de drag.

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Uite o discuţie interesantă pe această temă:
http://www.tpu.ro/......r-este-un/

| mgtow a răspuns:

E mai bine sa nu mai faci, unii mor innecati, altii cu o boala de transmitere sexuala, batai, violuri. Acum e mai bine sa stai singura

| RAY a răspuns:

Daca ai un bun partener cu care sa ai un viitor da, daca ai un curvar langa tine care nu-i pasa de nimic nu se merita, deci depinde de cu cine esti, mereu am suferit, inainte un baiat la 11, 12 ani era la vanatoare, de ulte ori muream, fetele de la varste fragede ori erau gravide ori erau la cules de fructe, numai vorbesc de bolii, muream de la o raceala multi, e selectie naturala cei mai adaptati mediului supravetuiesc si se reproduc

| LoveSleep a răspuns:

Mereu a existat suferință.
Dacă toată lumea s-ar lua după principiul tău, acum planeta ar fi pustie.
Lasă-l să crească, să sufere, să se bucure, e dreptul lui.
Deci, baftă la făcut copii. Dacă n-ai cu cine, anunță-mă.

| Doub a răspuns:

Ai dreptate, dar în lumea asta există şi bucurie, speranţă, frumuseţe.
Ar fi cam crud să nu se bucure de toate astea, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok laughing Mersi pentru disponibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt pareri diferite, depinde de cum priveste fiecare viata. Pe Sabine o preocupa mai mult ce se va intampla cu copii dupa ce mor. Cum sa zic. E trist. Oricum dupa moarte nu mai simtim nimic, deci nici suferinta. Pe mine ma preocupa mai mult ce poate intampina in viata. Stiu ca sunt lucruri frumoase si cele rele sunt "naturale", dar imi e teama sa nu domine cele din urma avand in vedere situatia lumii in care traim si vazand ca se degradeaza din ce in ce mai mult.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, aşa e. Avem opinii foarte similare în ceea ce priveşte acest subiect.

P.S. Pe viitor, când vrei să te adresezi cuiva anume, Readetot, poţi să apeşi pe "Răspunde" sub răspunsul acelui cuiva şi dialogul se va lega mult mai uşor. happy

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

* - "Pe Sabine o preocupa..." - pe sabin il preocupa.
În rest, ce să mai zic...Am zis destule pe topical acela.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii inteligenti au retineri cand vine vorba de copii pe cand prostii toarna cate 10. Ne indreptam cu pasi rapizi catre Idiocracy.

| Kyılε a răspuns:

Nu risti, nu castigi! Nimic nu e mai frumos pe lumea asta decat un copil. Daca iti faci datoria de parinte si il educi, nu va fi un salbatic!

| lastOne a răspuns:

Incearca sa asculti/citesti cateva fragmente din Allan Watts... deschide-ti mintea!

| anonim_4396 explică (pentru lastOne):

Nu ma las influentata nici de Allan Watts si de nimeni. Copilul il fac si il cresc eu, nu Allan Watts

| lastOne a răspuns (pentru anonim_4396):

Un raspuns care tradeaza atat de multa aroganta, e clar ca ai deja raspunsul suprem. Nu inteleg de ce iti bati capul cu muritori ca noi, sau mai bine zis ce raspuns asteptai de la noi? Ca tot veni vorba de influente eu zic sa nu te lasi influentata nici de gravitatie... ca doar nu o fi ea mai desteapta ca tine. Intr-adevar copilul il faci si il cresti tu... desi crede-me e o idee foarte proasta, copilasul ala nu are nici o vina ca o sa fie nascut de o mama atat de inchistata mental. Lumea daca e urata e din cauza oamenilor ca tine care prefera sa bage capul in nisip si sa nu faca nimic decat sa puna osul la treaba (In cazul asta "osul la treaba" se traduce prin aducerea pe lume a unui copil si educarea lui astfel incat aportul lui sa infrumuseteze lumea in care traieste).

| anonim_4396 explică (pentru lastOne):

LastOne, arogant/a esti tu. Eu nu am incercat sa te jignesc cu nimic. Eu am vrut pur si simplu niste pareri, dar evident nu ma pot lua dupa nimeni in ce priveste o asemenea alegere, cu atat mai putin dupa o carte sau un cantec. laughing. Sa il cresc cat mai frumos posibil, sa il educ sa ii ofer tot ce am mai bun si apoi sa mi-l violeze cineva, copilul cuiva ca tine.

| lastOne a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-am jignit, asta este perceptia mea despre tine, daca te-ai simtit jignita e strict problema ta, te crezi o persoana deosebita decat noi restul. Deci la asta se rezuma optiunea ta, nu o sa faci copii ca e posibil la un moment dat ca o fiinta inferioara (intelectual si moral) sa ii faca rau. Dap... am cam incheiat discutia, totusi te intreb cum ai curajul sa iesi din casa? Dupa intrebarile pe care le-ai pus pana acum aparent esti o pustoaica pana in 16 ani asa ca mai ai timp sa vezi ca viata merita traita, NU in frica. Iti urez success in viata.

| anonim_4396 explică (pentru lastOne):

Nu m-am simtit deloc jignita, am si zis ca ai Incercat, in plus, cum ati zis si dumneavoastra este opinia dumneavoastra, si dumneavoastra nu sunteti o persoana importanta pentru mine. Nu va pot raspunde la intrebare pentru ca nici eu nu stiu cum am curajul sa ies din casa, chiar nu m-am gandit niciodata la asta. M-ati pus pe ganduri. Si da, sunt o pustoaica, va multumesc pentru urare, si eu va urez acelasi lucru.

| eXtremeAdy a răspuns:

Si eu m-am gandit de multe ori la asta, noi adultii mai trecem si peste astea, dar un copil va trece destul de greu, insa sa stii ca cu ajutorul Dumnezeu de vom face copii si acum, el ne va da o cale de a trece si pe asta cu tot cu copii, trebuie sa avem incredere in el

| Sufletzelll a răspuns:

Iubesc si eu enorm de mult copii, si sincer in momentul de fata nu vad un viitor pentru ei happy

| SetYourselfFree a răspuns:

Eu văd lumea aceasta dintr-un unghi diferit de al tău.Pentru mine lumea aceasta este perfectă din cauză că există şi suferinţă, neajunsuri, bucurie.Altfel spus, ai pentru ce lupta.O lume în care totul este flower power e o lume monotonă şi plictisitoare la care nu ai cu ce să mai contribui. Dacă nu dai viaţă acelui copil nu doar că n-o să sufere, dar o să-i tai toate privilegiile vieţii şi bucuriile acestei lumi.

| RM94 a răspuns:

Copii trebuie sa faci. Nu poti fi mereu langa ei ca sa ii protejezi de rau, asa ca va trebui sa se apere singuri. De asta exista box, kick-boxing, muay thai, MMA. Poti sa inscrii copii la aceste sporturi de contact de la varste mici gen 5-6 ani. Cand o sa fie la liceu la varsta de 15 ani, o sa aiba 10 ani de experienta in lupte si o sa se poata apara chiar daca este fata. Sa stii ca o boxerita poate lovi mai tare decat un boxer, iti pot arata si dovada daca vrei.

| anonim_4396 explică (pentru RM94):

Esti boxerita?

| RM94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt baiat, muay thai (e ca si kick-boxul decat ca pe langa pumni si picioare se folosesc si coatele si genunchii). Nu conteaza ca esti fata sau baiat, intr-o lupta conteaza experienta, vointa. Si sa stii ca fetele au mai putini muschi, ceea ce le face sa loveasca mai repede, viteza face legea intr-o lupta, deci ai putea sa zici ca lipsa muschilor la femei este un avantaj.
Uite video in care femeile bat barbatii (toti sunt luptatori profesionisti)
www.youtube.com/watch?v=O0rYR0EO_HY
Uite aici cum o pustoaica de 18 ani bate un barbat de 30 de ani
www.youtube.com/watch?v=CzUwa7lXpKg
Si aici o lupta mai lunga in care tot femeia castiga www.youtube.com/watch?v=jPLHSKD-z48

| anonim_4396 explică (pentru RM94):

happy

| danalungu22 a răspuns:

La fel gandesc si eu, mie imi este teama sa fac copii.

| StefanR0 a răspuns:

Au fost timpul si mai grele, timpuri in care nu aveai bani nici macar sa te incalti.
Ma rog, mentalitatea de-a face copii sau de-a nu a face depinde de voi.Dar, mai tarziu o sa regretati, atat spun.Cunosc oameni care gandeau la fel pe la 28/29 de ani iar cand au ajuns la 40 si-au dat seama ca viata lor chiar nu mai are nici un rost.
E greu cu un copil dar e si mai greu fara.
Nu sunt credincios incat sa spun ca e musai sa ai un copil dar gandeste-te si munceste tu mai mult acum ca s-o duca copilul tau mai bine.Si da, dai detoate dar cu portia.

| adema a răspuns:

Cred ca orice om care gandeste isi pune aceste intrebari; din pacate tot mai multi se reproduc precum animalele, fara sa gandeasca.
Nu sunt de acord nici cu filosofia "sa nu mai facem copii ca-i chinuim", am disparea ca specie, dar nici cu cealalta extrema..."de la 14-15 in sus..."
Raspunsul corect e calea de mijloc; Adica faci un copil atunci cand te simti matur si capabil sa-l educi frumos, cand ai resurse financiare sa-i oferi sanatate si educatie in limite rezonabile (nici cu Iphone in clasa I dar nici cu boli netratate ca n-ai bani de spaga la spital...) si e bine sa-i oferi un climat familial linistit si echilibrat, ca sa nu devina vreun frustrat cu probleme psihice mai tarziu.
Eu una nu pot indeplini aceste criterii asa ca aleg sa nu fac un copil. Cine poate, sa-i traiasca!