| Pufuletica98 a întrebat:

Deci am inteles care este treaba acu ateii ca ei chiar nu vor crede niciodata in nimic si accept idea asta,dar voi atei v-ati intrebat vreodata de ce lumea crede in Dumnezeu,Rai,Iad, ingeri si alte lucruri ce par inventate de mintea omului? O facem pentru speranta intr-o alta lume dincolo de moarte si dincolo de haosul asta numit Terra.Deci intrebarea mea este de ce credeti voi ca noi credem in asa ceva? Va rog sa nu insultati si raspundeti numai la aceasta intrebare.

Răspuns Câştigător
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ei nu sunt atei.
Daca erau atei erau indiferenti si isi continuau activitatea cu indiferenta, fara sa convinga pe cineva cu tot felul de "explicatii" mai mult sau mai putin idioate.
Insa ei sunt antihristii (ma refer la copiii de la sectiunea asta care se dau atei), iar Sfanta Scriptura ne avertizeaza.
"Copii, este ceasul de pe urmă, şi precum aţi auzit că vine antihrist, iar acum mulţi antihrişti s-au arătat; de aici cunoaştem noi că este ceasul de pe urmă."
"Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduieşte că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduieşte pe Tatăl şi pe Fiul.
Oricine tăgăduieşte pe Fiul nu are nici pe Tatăl; cine mărturiseşte pe Fiul are şi pe Tatăl. "
"Pentru că mulţi amăgitori au ieşit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; acesta este amăgitorul şi antihristul."

Cine neaga chiar si existenta trupeasca a Mantuitorului? Ateii.

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Cine neaga chiar si existenta trupeasca a Mantuitorului? 5 miliarde de persoane nu doar ateii

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru RAY):

Alte aberatii...
Crestinii ( 35% sunt din populatia lumii ), musulmanii ( 20% din populatia lumii ), iar si budistii au auzit de Hristos si l-au mentionat.
Nu mai scrie doar ca sa iti dai cu parerea!

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Budisti nu spun ca amicul tau imaginar a inviat la fel si mulsulmani, evrei, doar cei 2 mld de crestinii atat

| Tepes_Andrei_1995 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Macar Buda a existat

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru a invinge frica de moarte.

| Pufuletica98 explică (pentru Inferno):

Da,este adevarat dar Biblia invata sa nu ne fie frica de moarte ci doar de Dumnezeu.Din pacate anumiti crestini nu au memorat acest sfat Dumnezeesc.

| GodBlessYou a răspuns:

Cum ai spus si tu, pentru speranta, credinta e pentru oameni slab de inger.

| spookydrums a răspuns:

Pai...Din prostie. De frica de Iad si de mania lui dumnezeu. Din caracterul slab. De foame. Din prostie iar. De frustrare. Continui?

| RAY a răspuns:

Omul crede intro divinitate din mai multe motive voi enumera cateva
1 uni prefera sa traiasca in ignoranta fata de stiinta si prefera sa se amageasca cu basme
2 indoctrinarea religioasa
3 ca ofera o a doua viata, propaganda religioasa, speranta ca cineva te ajuta la greu
uni se multumesc cu basmele din biblie

| Mădă0611 a răspuns:

Unii din necunoastere (ploaia e dar sau pedeapsa), teama, slabiciune, altii ca le place sa fie controlati/supusi. http://www.descopera.ro/......nta-in-rai :))

Răspuns utilizator avertizat
| MariusMercenarul a răspuns:

Pur si simplu este o intrebare aiurea " de ce credeti voi ca noi credem in asa ceva?"
Ce sa credem noi atei? noi nu avem nimic impotriva voastra, noi pur si simplu gandim rational, dupa legile naturi si asta este dovedit stiintific.
@ Marius551 ai dreptate uni kinderi se dau drept atei dar de fapt ei nu stiu ce inseamna sa fi ateu!