| sunteuwresltingwweweew a întrebat:

Credeti ca lumea o aiba din ce in ce mai multi psihopati? credeti ca ni se atrofiaza empatia? dar atata timp cat exista inteligenta emotionala si multi practica nu cred,nu poate sa co-existe inteligenta emotionala cu psihopatia, dar daca un psihopat ar face exercitii de inteligenta emotionala ce s-ar intampla? ca nu se vindeca.

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ni se atrofiaza empatia in egala masura cu orice alt sentiment din moment ce suntem tot mai indepartati unul de celalalt si comunicam numai online, avem nevoie de mai multa interactiune fizica cum exista acum 20 de ani cand nu conta varsta, cei mici erau afara, toti impreuna in egala masura cu cei mari care dupa munca se strangeau seara in fata blocului la o samanta si un pahar de vorba.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred, ca aia bolnavi dispar cu timpul, murind mai devreme.

| dullcat a răspuns:

Psihopatii nu prea sunt capabili de inteligenta emotionala, deci e amuzant sa zici de exercitii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Empatia se atrofiază celor care citesc zilnic știri.
Afli că mor oameni, nu poți face nimic, devii insensibil.