| BigV a întrebat:

Credeti ca mai conteaza religia daca crezi in Dumnezeu? In opinia mea religia este doar un mijloc de manipulare in masa, de ce exista atatea religii, de ce oamenii credinciosi stiu ca vor fi tepuiti si nu fac nimic! Dupa mine biserica e ceva de genul (inchide ochii si sari de pe un zgarie-nori), vreau sa stiu care este parerea voastra privitoare la aceasta tema? Apropo, in tarile unde oamenii sunt civilizati si exista bunastare religia cam dispare http://stirileprotv.ro/......-tari.html

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cred ca tu faci o incorecta asimilare a religiei cu totalitatea de dogme,percepte,reguli pe care un cult sau altul le cere a fi respectate de catre adeptii sai; religia este mai mult decat atat si un om religios este acela care se raporteaza la divinitate, crede in Dumnezeu se simte ca o particica a Armoniei universale. Daca noi am ajuns sa ne gandim la religie ca la o suma de ritualuri savarsite de preoti si respectate de credinciosi restrictionam astfel spiritul religios cu care fiecare fiinta umana pare a se naste. Bunastarea nu elimina credinta in Dumnezeu; as zice ca dimpotriva, o potenteaza; fiindca in orice clipa norocul te poate parasi si nu-ti mai ramane decat credinta in Dumnezeu.Big V,pe Dumnezeu nu il poti afla doar in bisrerici,dar si in temple,sinagogi sau moschei, ba chiar si intr-o gradina sau pe un munte, vorba lui Iisus.Fiindca sediul sau e in inima omului...

regis
| regis a răspuns:

Pentru tine nu mai conteaza religia, insa pentru altii conteaza. Credinciosii nu se simt tepuiti, ci considera lucruri normale ceea ce tie ti se pare o teapa.
Si sa nu confundam lucrurile. Daca in tarile civilizate si cu un nivel de trai ridicat religia dispare (desi teoria nu este valabila in Kuweit, de exemplu), asta nu inseamna ca daca facem sa dispara religia din tara vom progresa si noi. S-a incercat asta in primii ani ai comunismului, dar efectele au intarziat sa apara...

| CandyTetris a răspuns:

Cred ca confunzi religia cu cultul si credinta.In opinia mea culturile (ortodox, catolic, baptist, adventist,etc.)sunt,asa cum spui tu, o metoda de manipulare, fiecare religie avand propriile absurditati si traditii.Motiv pentru. care nu pot sa-mi imaginez ipocriti ma mari decat church-goer-ii.Religia mea inseamna o forta superioara care ma pazeste si care cere un singur lucru in schimb,nu sa port batic sau fusta,nu sa ma spovedesc in fiecare luna ci sa las numai bine in urma. Tarile civilizate nu au renuntat la religie,au renuntat la culturi,la traditii, la ritualuri, adica, din pacate, la biserici.Pacat ca religiile au decazut in halul asta.Mi-e dor sa merg la biserica si sa cant fara sa ma dea cineva afara fiindca baticul mi-e prea subtire, fiindca cant la bass, sau fiindca bat ritmul cu piciorul.sad

| SatanaInIzmene a răspuns:

Prin simplul fapt ca tu crezi in Dumnezeu, te raportezi unei religii ( RELÍGIE s. f. 1. formă a conștiinței sociale caracterizată prin credința într-o divinitate, într-o ființă supranaturală, creatoare și guvernatoare a cosmosului și prin oficierea unui cult; confesiune. 2. (fig.) crez; cult; lucru sfânt. (< fr. religion, lat. religio, germ. Religion) ) acceptate de alte milioane de oameni.Nu trebuie neaparat sa fii religios, sa tii post, sa faci cam tot ce-ti cere in Biblie ca sa te declari credincios.Nu,e nevoie doar de ¨cred in...¨, ca sa te incadrezi.