| led22 a întrebat:

Credeti ca o sa se reintroduca armata inapoi?

https://defapt.ro/armata-obligatorie-revine-in-romania-p roiect/

si inca ceva, doresc sa stiu cum era armata pe vremuri, adica atunci cand ati implinit 18 ani v-ati dus direct in armata obligatoriu?

si ce se facea pe acolo, ce antrenamente?

vorbesc de utilizatorii mai in varsta.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiind parte din nato foarte probabil că nu va deveni obligatorie că avem armata profesionista. Nici nu am avea infrastructura necesară pentru asa ceva.

| sierra1 a răspuns:

Dacă rușii-i bat pe ukr și-ți intind lăbuțele in Md, nu credem ci deja vorbim de o certitudine

| dullcat a răspuns:

Nu, nu cred. Tata, unchii si bunicul nu mi-au dat de inteles ca s-au distrat in armata.

| Hyperion7 a răspuns:

Armata nu se va introduce, cel puțin nu încă.
Iar dacă vrei să experimentezi armata pe propria piele, poți să fii voluntar!

| mODIN a răspuns:

"reintroduca armata inapoi" e pleonasm laughing

| Lupică27 a răspuns:

Nu se facea nici un antrenament era bataie de joc, la fel ca si acum.

| MistarGoGu a răspuns:

Cum era? Un " film " prost in care niste copii abia iesiti din adolescență erau luati din familii si dusi sa " servească patria " la cules de ceapă, cartofi && alte plante in 80 % din timp! Un fel de menajere cu uniformă in unitățile militare!
Cauta pe YouTube filmul " Terminus Paradis " de prin 98 si iti vei face o imagine a ceea ce era armata OBLIGATORIE in Romania inainte si dupa 89! Vizionare plăcută!

| MistarGoGu a răspuns:

Mulți din tinerii luati cu arcanu la " armata " încă necopti la minte din cauza lipsurilor si umilintelor o luau RAZNA dezertau, isi impuscau colegii sau superiorii " din gersala " cu pistolul sau automatu Kalashnikov din dotare!

Armata făcută cu SILA duce la nebunie! NU toți oamenii se pot adapta psihic la un asemenea regim de pregătire!
Cută tot pe Youtube " cazuri de dezertare anii 90 - 2000 " sa vezi ce găsesti ca te ia de cap!

| MistarGoGu a răspuns:

Armata este " Oglinda poporului "! Închide ochii si încearcă sa iti imaginezi actorii din Las Fierbinti in haine militare si cu replicile " Mega Filozofice " din serial!
Asa era Armata Obligatorie in Romania! Mie îmi suna a film Horror!