| StrongHeart a întrebat:

Credeti ca problema masinilor multe din Bucuresti si faptul ca sunt putine locuri de parcare se mai poate rezolva cumva? Oricat ti-ar placea sa stai intr-un oras mare ca asta n-ai cum sa nu iti sari din pepeni cand nu mai ai loc pe trotuar ca e plin de masini parcate, le-ar parca si una peste alta daca s-ar putea.
Mie unu' imi plac masinile si mi-as dori sa am posibilitatea sa ma deplasez cu propria masina si sa ma bucur de toate facilitatile pe care ti le aduce mai ales o masina buna, insa trebuie sa iau in calcul poluarea si traficul imposibil din tara asta.
Voi ce parere aveti? Care e solutia? masinile electrice? argumentati

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu inteleg de ce sunt atat de multe masini in Bucuresti si de ce un bucurestean isi ia masina cu el la serviciu mai ales cand poate lua metroul cateva statii. Eu inteleg cand stai in Cernica si lucrezi la Umirii, asa da, dar sa tii masina doar pentru comoditate?

| Bondarel99 a răspuns:

Si nu, nu cred ca se va rezolva curand pentru ca masinile se inmultesc considerabil iar autobuzele sunt pline de batrani (la orice ora din zi si din noapte), cand o sa se schimbe ceva legat de transportul in comun mai vorbim.

| StrongHeart explică (pentru Bondarel99):

In oras, la serviciu e comoditatea asta, intre orase iti cam trebuie masina, depinde acum de necesitatile fiecaruia, dar e o problema reala si nu se cauta solutii.

| StrongHeart explică (pentru Bondarel99):

Se vor implementa autobuze electrice, usor usor.
In Sinaia si Cluj a inceput deja initiativa din cate stiu, sper sa nu gresesc.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu cred că ar mai fi o scăpare pentru bucureșteni. Mulți locuitori, 99% cu mașini personale... tongue

| Dandinelle a răspuns:

Un transport in comun mai organizat, cu trolee si tramvaie noi, sa nu mai mergi cu tramvaiul vechi de 40 de ani construit inainte de inventarea aerului conditionat. Daca sistemul de transport in comun este pus la punct, subteran si de suprafata, atunci lumea ar prinde poate un autobuz nu asa full, cu aer conditionat vara si ar alege asta in loc de masina. Pe langa asta, langa statiile de autobuz sau aproape de puncte cheie ale orasului ar trebui sa fie parcari astfel incat cei care trebuie sa tranziteze de la A la B si inapoi sa nu fie nevoiti sa caute loc de parcare prea mult.
Camioanele, tirurile etc. sa fie total interzise in oras. Din pacate tine de infrastructura si bunul simt. Iau ca exemplu de oras ok Amsterdam, Berlin, unde bicicleta e la putere iar oamenii prefera sa nu-si cumpere masina pentru ca transportul in comun e pus la punct, intarzierile. Traficul se congestioneaza numai in zone de constructii si daca te grabesti, poti frumos sa parchezi undeva sa-ti iei o bicicleta si sa-ti continui drumul.
In Bucuresti intrarile si iesirile din oras sunt horror, in fiecare dimineata ai coada din pitesti aproape, vorba aia, pana pe iuliu maniu, iar metrourile sunt de ne-respirat. Cand un oras creste, infrastructura trebuie sa se dezvolte si ea.