| Doarunaltutilizator a întrebat:

Credeti ca religia e unul din zecile de motive pentru care Romania e atat de fucked up?

11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cert este ca religia fiind nesigura, poate influenta oamenii rataciti sau prostimea intr-un mod negativ, si pe noi de asemenea, daca ne indepartam prea mult de ceea ce stim deja(de stiinta).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Religia dintotdeauna a sprijinit regimurile/partidele/dictatorii politice care au obtinut puterea. Au manipulat si au tras foloase impreuna, inca o fac si o vor face mereu. Se intampla de sute de ani si trebuie sa fii orb sa nu vezi asta.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu cred acest lucru eu imi stimez cunostintele ortodoxe care tin postul de craciun, de pasti, care merg sa sfinteasca la biserica, care merg sa cinte in corul bisericii, numai nu stiu daca in domeniul politicii acolo sus, sunt independenti oamenii sau l-i se impune in culise de catre marile puteri ce pot sa faca si ce nu. Politica mereu a fost este si va fi murdara.Ar trebui sa fie love revolution in intreaga lume sa se schimbe ceva.

| Doarunaltutilizator explică (pentru gemeni6226):

Nici eu nu cred asta, e o prostie dupa mine sa dai vina pe religie in chestiuni politice, de invatamant sau economice, religia e ceva in care alegi tu sa crezi si atat nu ar trebui sa se implice in politica iar in invatamant foarte putin.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Exact.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are si ea vina ei dar nu e de vina in intregime. Daca te referi la mentalitatea oamenilor de rand, da, religie e de vina in parte. Daca te referi la deciziile politice si economice ale 'elitelor' atunci cultura si mentalitatea e de vina.

Răspuns utilizator avertizat
| marmeladacupaine a răspuns:

Religia n-are treaba cu situatia de rahat cu care tara se confrunta. Singurul motiv pentru care Romania a ajuns groapa de gunoi a Europei sunt jegurile care conduc tara, mafia si coruptia, toate la un loc. Si cat timp Romania va fi condusa de hoti si corupti nu se va schimba nimic in bine...sad