| Dragosgan a întrebat:

Credeti ca Republica Moldova se va unii vreodata cu Romania sau macar sa recunoasca ca ei sunt romanii de drept? Argumentatii raspunsurile!

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

E foarte greu sa se intample acest lucru daca nu sa facut cand trebuia.Nu vedeti ei penduleaza cand cu rusii cand cu romanii, cine le da si îi ajuta sunt frati cu ei.

| sTeFaN. a răspuns:

Daca nu s-au unit pana acum, nici de acum incolo nu se va uni. Ori cum tot fratii nostri de "sange" sunt.Bafta!

| DeeaPustoaica a răspuns:

Eu nu cred ca se va intampla asta vreodata. Si cu recunoasterea e mult mai greu. La ce conducere au... ei "Nu" vorbesc limba romana. Totul depinde si de romani dar si de moldoveni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca nu o sa se intample, cat timp vorbesc si simt romaneste tot fratii nostri vor fi.niciodata nu am considerat altfel.si la ce spi tu... da DOAMNE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul pas pe care are sa-l faca si care e mai important decit alaturarea la Romania este sa intre in Uniunea Europeana. Daca a facut pasul asta crezi ca mai are vreo importanta unirea ei cu tara mama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o sa se intample asta niciodata, deoarece sunt doua state suverane cu autonomie statala proprie, contextul mondial actual este foarte diferit fata de cel din perioada interbelica si cel din perioada caderii comunismului in Europa de est si in ultimul rand si cel mai important Rusia n-o sa permita niciodata aceasta uniune din cauza regiunii separatiste Transnistria si intereselor strategice in zona respectiva.