| hypothesis a întrebat:

Credeti ca un om poate fi fericit cand depinde foarte mult de parerea celorlalti? De depins stiu ca depindem intr-o oarecare masura, insa daca ne ghidam viata numai dupa spusele celorlalti credeti ca vom reusi?

10 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Niciodata nu poti fi fericit daca depinzi de ceilalti si in niciun caz nu poti reusi daca te ghidezi dupa mentalitatile invechite ale unora, parerea mea.

| KamaSutra a răspuns:

Nu ai cum să reușești.
Nu poate fi fericit fiindcă eu am o părere, tu ai altă părere și tot așa. Trebuie să fii independent.

| OoBunnyoO a răspuns:

In niciun caz. Chiar daca faci ceea ce altii spun si te ghidezi prea mult dupa parerea lor, nu-i vei putea niciodata multumi pe tot. Intotdeauna va fi cineva nemultumit de tine, ceea ce implicit te face nemultumit si pe tine.
Trebuie sa faci intotdeauna ceea te multumeste pe tine. Desi asta este destul de greu, mai ales pentru cei care sunt multumiti atunci cand ii multumesc pe altii.
In final, oricum toti suntem infulentati de presiunea si opinia sociala si cei care aleg sa o urmeze, dar si cei care aleg sa nu o urmeze.

| AirănMeidăn a răspuns:

pai depinde si de parerile celorlalti atunci
daca sunt bune sau rele

| Deaad a răspuns:

Trebuie să fim independenți. Părerile celorlalți pot lua locul sfaturilor, dar dacă reprezintă mai mult decât atât, devine o problemă. Atunci nu vei fi in stare să iei propriile decizii și vei deveni cel mai probabil, un papagal.

| hypothesis explică (pentru Deaad):

Este o solutie si aceasta, aceea de a le lua drept -sfaturi-, insa trebuie sa avem o capacitate de "filtrare", deoarece eu unul, cel putin, stiu ca exista fel si fel de oameni, unii instruiti, altii foarte putin instruiti, sau prosti, in mai putine cuvinte, iar vorbele lor chiar nu trebuie "punctate".

| DanielPH a răspuns:

Nu, nu cred că vom reuși.
De ce?
Păi să zicem că eu vreau să merg la facultatea de istorie și vreau să devin profesor.
Mă duc și cer părerea prietenilor,
, Nu frate, nu ești bine plătit"
, Hai cu mine la informatică, este de viitor."
,, Nu...cea mai mare greșeala."
Eu mai sunt sigur pe mine? Mai merg la istorie? Nu.
Vezi? Oamenii te pot influența foarte mult, te pot face crezi că faci ceva greșit chiar dacă vrei să faci ce îți place.
Un om emancipat bazat pe păreri este ca un lider condus de supuși, bun de nimic.

Bine...sunt bune și aceste păreri la ceva, dar contează ceea ce crezi tu.
Este viața ta, nu a lor, nu uita asta!

| edy423 a răspuns:

Nu poti fericit doar daca depinzi de pararea celorlalti.toti oamniii sunt diferiti si nu poti face fiecaruia pe plac.Intr-o oarecare masusa depindem de altii ca sa ne facem placuti si sa fim prieteni cu toti, dar in viata nu ne ghidam doar dupa spusele celorlalti ci dupa felul nostru de a gandi, de a vorbi, si de a ne purta.Deci in conclunzie conteaza doar ce crezi tu despre tine si intr-o mica masura parerea celorlalti.

| edy423 a răspuns (pentru edy423):

Scuze de greselile gramaticale dar scriu foarte repede si am uitat sa ma corectez

| ClassicMINI a răspuns:

Trebuie să trecem prin filtrul minții fiecare comentariu pe care-l primim și să învățăm din greșeli. Uneori e bine să fii ignorant în privința celorlalți, alteori însă acei oameni ar putea să încerce să ne aducă pe drumul cel bun.