| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Vaticanul, Statele Unite, Nato, Britania, vor fi vreodata sterse din istoria omenirii?

22 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Nu.
Sterse de pe harta, dpdv administrativ, poate.Din istorie, nu.

Acum putem doar visa la o lume minunata, in care nu exista Sua, India, China, Africa si Orientul Mijlociu... (prea multa suprapopulare, poluare si razboaie... )
Doar glumesc laughing
De fapt nu, nu prea...

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Acum ce-i cu suprapopularea, teritoriala sau in actele care "dovedesc existenta" unei tari "imaginare"? Va dati seama ca razboaiele sunt starnite de catre "copii lu dz" si nu africa sau asia, ci ei sunt doar marionete educate sa lupte pentru aceste organizatii scrise in intrebarea mea? Cum s-o scriu sa nu fiu ea cea care suna a rasism? Dar cu cat de mult rasism a fost facuta toata farsa in care traim? Eu am rabdare astept sa inteleaga lumea sa isi dea seama ce se intampla, dar nu stiu cum altfel sa va "bag in cap".

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Era un fel de pamflet, daca vrei.
O gluma.
Stiu foarte bine ca nu oamenii de rand sunt responsabili, in cele mai multe cazuri, de astfel de probleme.Sau mai bine zis, ei sunt parte a solutiei, care poate fi folosita, dar e folosita in scop rau.
"Cum s-o scriu sa nu fiu ea cea care suna a rasism? "
Aici pare ca ma acuzi ca as fi rasist.
Nu e adevarat, tocmai pentru ca nu am specificat grupuri de oameni, ci tari si continente(in sua sunt albi, africa are albi, etc)

| Michaeel a răspuns:

Britania? Scuze eu am auzit numai de Marea Britanie....Nu știam ca NATO este o tara...

| Michaeel a răspuns:

De ce sa fie șterse din istoria omenirii? Marea Britanie are o istorie lunga și bogata, mai veche de 500 de ani. Statele Unite la fel. Poate ca în viitor se vor schimba granițele sau numele dar o tara nu poate fi ștearsă din isotira omeniri.

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Nu ma refer la tari ci la organizatii, nu are nimic, decat minciuni scrise pe hartie e tot ce are.

| Michaeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cea mai mare stima dar Britania, Statele Unite și Vatican nu sunt organizații...

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

De ce te bagi aiurea in seama sa ma enervezi? Am zis niste :nume" inseamna ca m-am referit la ele ca fiind ceva anume?

| Michaeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am vorbit frumos. Cauta pe internet și convinge-te singura.

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Ai chef e cearta ce-ti trebuie tie de fapt de la mine? Nu-ti convine intrebarea si trebuie sa faci haos?

| TheWznd a răspuns:

Dacă vreodată o sa trăiești într-o tara cu regim dictatorial, opresiv și propagandist, unde nu ai avea acces la informație și la comunicare cu persoane din exterior, într-o astfel de națiune, conducătorii pot manipula și scrie istoria asa cum vor ei. Deci, într-o situație de genul, da, pot fi șterse din istorie.

Intr-o lume în care accesul la informație și cercetare este liber, nu, nu se poate "șterge" sau rescrie istoria asa cum vor unii indivizi.

| anonim_4396 explică (pentru TheWznd):

Despre cine vorbesti acolo? Dau astia dreptul a informatie punand povesti si titluri care le apartin personal, peste necunoscuti?

| TheWznd a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg despre ce vorbiți și nici de ce scrieți răspunsuri agresive pe TPU. Dacă vreți sa dezbați, va sugerez sa nu mai răspundeți agresiv.

Care "Ăștia"? Ce "povesti și titluri"? Eu vorbesc aici despre istorie, nu despre mizeriile scrise și distribuite în mass-media.

| anonim_4396 explică (pentru TheWznd):

Acum eu sunt cea agresiva? Bun o sa raman la inyrebat fara sa va citesc ce scrieti.

| TheWznd a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tu ai zis "de ce te bagi aiuria în seama sa ma enervezi?" cuiva mai sus. Dacă nu vrei sa discuti, după ce mai pui întrebarea pe un site public?

| anonim_4396 explică (pentru TheWznd):

Pentru ca n-aveam ce sa discut, ca mai sus persoana se baga sa vorbeasca random. Dupa cum poti vedea "ma acuza intr-un fel ca as fi vorbit de tari" iar intrebarea nici categoria nu mentioneaza nimic care sa faca referinta la "tari". Dar am obiceiul cand cineva se baga in seama sa vorbeasca "pe langa" sa ma distraga si pe mine. Am si eu o slabiciune f mare la "vorbit" nu ma pricep.
Asa pentru informatia ta, am auzit de pe la cineva ca altii au luptat pentru germani si ca istoria scrisa ar fi minciuni. Da inteleg sa am grija la cuvinte mai usor, nu stiu in ce ordine sa le pun. Uite imi cer scuze iarasi, si de la tine.

| TheWznd a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu tot respectul, în lumea reala Statele Unite și Vatican sunt tari. NATO e organizație. Britania e o regiune istorica. Dacă tu ai o terminologie de specialitate care se aplica în cercuri restrânse și dorești sa o înțeleagă toată lumea, trebuie sa o explici.

Istoria este o știința care se Bazează pe fapte care se pot dovedi și demonstra fizic, sau care cel puțin se pot verifica în mai multe surse ce vin din zone geografice diferite. Nu pe povesti. Tot ce nu se poate demonstra si/sau verifica este incadrat la categoria "legenda".

| anonim_4396 explică (pentru TheWznd):

Bine am scris cam random, dar voi corectati intrebarea care nu intelegeti de ce am "zis asa". Cand s-a scris istoria in europa de catre "germani" (pentru ca britania si sua sunt facute de germani), oamenii astia au scris "istorie proprie" (lucruri care s-ar fi intamplat numai pe foaie), si care s-ar parea ca au exclus pe altii. S-ar parea ca "civilizatiile descoperite de ei" ar fi fost mult mai avansate si "sterse din istorie" care da inca exista, dar nu scriu "astia" despre ei.
Pa da, daca verifici culturi antice, se vede ca au fost apropiate, dar lumea nu intelege ce sunt, le considera "legenda" pentru ca nu le accepta "astia". Nu stiu cum sa spun, ma enervez si eu. Cam s-a intamplat deja ca asa au disparut civilizatiile, prin povesti scrise. Adica, cum putem noi stii ca "imperiul britanic" nu este doar o poveste? Ce au ei care dovedeste? Carti scrise, asta au ei. Si daca povestile astea nu le mai invata in scoli, istoria lor inceteaza. Cei care au luptat pentru banii germanilor in razboaie mondiale sunt de fapt sikh, indieni. Ce au adus europenii, a fost luat din india. Stiu e mult de descurcat, calendarul indian a inceput cu 5, 000 de ani in urma si incepe cu primavara. Dar n-am de ce sa continui scriind astea de fiecare data cand cineva trebuie sa-mi repete ca traim o mare incurcatura.

| TheWznd a răspuns (pentru anonim_4396):

Știm ca imperiul britanic nu e doar o poveste pentru ca toate tarile în care au fost în imperiu au prima sau a doua limba engleza, lol? faptul ca străbunii cetățenilor de acolo au ADN ce coincide cu ADN-ul persoanelor din Marea Britanie. Faptul ca epavele corabiilor cu care au călătorit se pot găsi încă în tare respective. Faptul ca acum 30 de ani încă mai erau pe persoane în viata sa povestească despre asta. FAPTUL CA "ce au adus Europenii, e luat din India", AI ZIS CHIAR TU! (nu e total adevărat, dar în fine. Dacă crezi asta, cum crezi ca ar fi putut fi "aduse din India" daca imperiul n-ar fi fost acolo?

Nimeni nu zice ca civilizațiile antice au fost legende. Prin arheologie se găsesc în fiecare an zeci de informații noi despre civilizațiile antice.

"Britania și SUA sunt făcute de germani" ahm? Ce?! Unde ai văzut oare informația asta? laughing) sau poate vrei sa zici ca popoarele migratoare de origine germanica au contribuit la formarea poporului britanic, care mai apoi a contribuit la formarea SUA? Când au început marile migrații către SUA, Germania de azi nici nu exista, era disperata intr-o serie de state mici, nici unul suficient de puternice ca să aibă flota necesara sa populeze regiuni întregi din SUA. (Cum aveau britanicii, alt argument ca Imperiul a fost real. Ce crezi ca făceau cu corăbiile? Mergeau cu ele la pescuit? laughing ).

"Corectați întrebarea pentru ca nu intelegeti de ce am zis asa". Nu înțelegem pentru ca nu face nici un sens. Repet.
SUA și Vatican sunt state.
Britania e o regiune istorica (cum e Moldova și Transilvania la noi)
NATO e singura organizație de acolo.

După ce am citit mesajul asta, a început creierul să-mi facă tumbe. Nu știu de ai fumat, zi-ne și noua laughing)

| anonim_4396 explică (pentru TheWznd):

DA este predata in scoli, si doar prin scoli au aparut. In india s-a scris o alta istorie/religie noua peste texte care existau deja. Civilizatia indiana exista inainte de cea europeana si s-au distrus intre ei. Pe cand s-a creeat aceasta "invatatura" care se preda in toate scolile din lume, asa a fost "stearsa" civilizatia indiana, pentru ca n-au scris astia ce trebuia, cau au scris altceva. Pana si wikipedia gasesti informatia ca "germanii au plecat spre sua, ca limba engleza este o limba germanica" si alte din astea. Si da erau "Germanii" cei care au "construit" aceste "noi lumi". Nu am de ce sa ma cert cu tine, n-am ce corecta la intrebare, va bagati in seama sa va luati de ceea ce am scris. Si n-am fumat si baut nimic din ce au avut astia in cap cand au scris ce invatam la scoala si se scrie peste tot. Dar e presa lor inteleg ca ei asta pot sa faca sa raspandeasca sa vorbeasca, asta e talentul lor, nu al meu. Si nu-i ideea mea personala sa zic asa ceva, in caz ca ai impresia ca razi de mentalitatea mea.

| TheWznd a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vă băgați în seama". Păi tu ai întrebat. Numai bine, data viitoare, când o să pui o întrebare, o să stim să o ignorăm. Oricum nu ai nici un fel de coerență și ai probleme grave de exprimare. M-a luat durerea de cap doar încercând să citesc ultimul mesaj.

| anonim_4396 explică (pentru TheWznd):

Si eu ma simt prost cand interactionez cu anumite persoane, ma inec si nu am ce sa spun, deci stiu sa nu mai va bag eu in seama, ar fi mai bine.