| stephie21 a întrebat:

Credeti in destin? Credeti ca undeva, acolo sus, totul va este scris, credeti ca tot ceea ce vi se intampla este predestinat sau credeti ca sunteti stapani pe viata voastra?

Răspuns Câştigător
| yinyang a răspuns:

Daca privim destinul ca pe un disc care se roteste mereu, iar axul pe care se roteste e timpul, vedem ca tot ce facem pe un punct al discului se va repeta dar intr-o alta forma...de asta uneori problemele mici pe care nu le rezolvam le gasim mai tarziu mult mai inradacinate... destinul este efectul actiunilor noastre zilnice...cu cat cauza este mai pura...cu atat efectul va fi mai aproape de luminahappy...

15 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu neaparat dar cred ca totul se intampla cu un sensthinking

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu.Nu cred big grin Destinul ti-l faci cu mana ta. U hotarastiwinking

nony
| nony a răspuns:

Da, eu cred in destin.De multe ori o secunda iti creeaza viitorul.
Hai sa-ti dau un exemplu: Ma indrept spre agentia de loto, ca sa bag un bilet, in pragul usi ma stiga un amic.stam de vorba si uit de bilet.Ma duc acasa si aflu ca numerele care vroiam sa le pun, au luat premiul cel mare (3mil de €).
Intrebarea este:cine m***ii masi l-a adus pe ala acolo? R: Nu mi-au fost ¨destinati¨banii aia...
Asta e un exemplu de moment, dar sunt milioane happy

| SweetCandy a răspuns:

Cred si8 cred cu toata taria...tongue

| Cryssy a răspuns:

Da, cred...

| silvio a răspuns:

Da, ne place sa credem ca suntem stapani pe viata noastra, dar, de fapt... happy

| I'm just me a răspuns:

Nu:d

| DeeVee a răspuns:

Da

| Traficantadecorcodushe a răspuns:

Da, desigurtongue

| cris82ro a răspuns:

Destin!?happy am ajuns sa cred ca totul se intampla cu un scop! Absolut tot prin ceea de trecem, ce ni-se intampla... toate sunt rezultatul a ceea ce am facut noi in trecut! Deci. nimic nu este intamplator. destin exista, si-l noi ni-l facemhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, e absurd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt atee dar exista multe concepte care sunt scrise acolo pentru ca au fost scrise de oameni si despre natura umana. Se spune ca Dumnezeu este acel lucru creat si necreat, deci exista lucruri care s-au intamplat si care or sa se intample, acum puterea mintii omului este fara limita, destinul adica Dumnezeul necreat, nu-l poate face nici chiar EL, desgur noi suntem cei care alegem cu o marja de eroare insa, pentru ca oameni suntem. Sunt lucruri care nu pot fi evitate si intra in destinul nostru dar acelea sunt putine si pentru ele exista solutii, desigur daca le vrem.
Concluzie, nu cred in destin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma refer la Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca avem toti un destin, unul bun! Depinde de noi si firea omeneasca daca il urmam s-au ne impotrivim lui. Daca ne impotrivim, avem caderi, avem greutati si il negam pe Dumnezeu. Cred ca ne putem urma destinul daca respectam cele 10 regul de baza pentru o fii Om adevarat. Esenta este: sa-ti iubesti aproapele, sa nu-i vrei raul si atunci nici el nu ti-l va vrea, sa ajuti si vei fi ajutat, sa te porti cu cei din jurul tau asa cum vrei ca ei sa se poarte cu tine, sa nu judeci pe altul si nu vei fi judecat, sa nu iei ceea ce nu iti apartine, sa daruiesti din surplusul tau celui care nu are, sa nu minti, sa nu umilesti, ...etc. Cred ca s-ar putea respecta acestea si atunci cu siguranta destinul va fi cel care este scris in "cartea" fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da