| ChicaIdiota a întrebat:

Credeti in sfarsitul lumii? argumentati

3 răspunsuri:
| Fridăm a răspuns:

Da, cred. Nimic nu e veşnic, nimic nu e etern. Aşa cum are un început, această lume va avea şi un sfârşit. Şi acest sfârşit se apropie, având în vedere evoluţia uriaşă a tehnologiei, modul în care epuizăm resursele şi poluăm.

| olivert1310 a răspuns:

Sfarsitul lumii nu va veni asa cum cred unii printr-o cataclisma sau vreo bomba detonata. Este un proces care dupa parerea mea a inceput deja si se va termina cu interventia Domnului nostru Iisus Hristos. Asa cum a spus si Catalin2697 sunt niste semne care pe care trebuie sa le urmarim in timp. Cred ca va mai dura pana va veni sfarsitul pentru ca multe din semnele profetite in Sfanta Scriptura nu s-au implinit. Nu stim cand va fi sfarsitul lumii si nici nu ar trebui sa ne ingrijoram prea mult. Ce ar trebui sa ne dea de gandit serios este faptul ca in orice moment poate sa vina sfarsitul nostru al oricaruia dintre noi. Ce se va intampla cu noi dupa moarte este cel mai important. Cat suntem in viata mai putem inca sa schimbam cev ain trairea noastra, dupa ce vom muri orice incercare va fi in zadar.
" Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată." Eclesiastul 11:9
Asta-i tot ce trebuie sa stim.

| Catalin2697 a răspuns:

Sunt anumite semne inainte de sfarsitul lumii:

1. Predicarea Evangheliei la toate popoarele
2. Convertirea poporului iudeu la cres­tinism
3. Caderea multora de la credinta, amagiti de prooroci mincinosi
4. Inmultirea razboaielor si a vestilor despre razboaie
5. Mari catastrofe in natura
6. Venirea lui Enoh si Ilie
7. Aparitia lui Antihrist care va savarsi impreuna cu apostolii sai min­cinosi tot felul de semne ca sa amageasca pe oameni. Acesta se va substitui lui Hristos si va prigoni cu furie pe alesii Domnului
8. Aratarea pe cer a "semnului Fiului omu­lui" adica a crucii.

In opinia mea nu pot spune ca nu cred, aproximativ cred dar se va intampla cred ca dupa mult timp, foarte mult