| reftfgtrrdfy a întrebat:

Credeti in viata de dupa moarte? Sau cum va explicati ce se va intampla dupa ce vom muri? Credeti in existenta Raiuluisau si iadului, sau sunt doar povesti?

5 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu cred in existenta raiului si iadului. In ce priveste viata dupa moarte cred ca e principalul motiv care-i determina pe unii sa creada orbeste in dumnezeu. Frica de moarte e foarte puternica. Credinta in viata dupa moarte e probabil mai raspandita decat credinta in dumnezeu, imi pare intr-un fel o necesitate. Eu unul vreau sa cred dar nu stiu ce sa spun.

| T0T a răspuns:

Pentru că nu-i putem întreba pe cei decedaţi dacă există ceva după moarte, nu ne rămâne decât să încercăm să ghicim ce se întâmplă. Pe de o parte sunt cei care presupun că nu există viaţă după moarte, presupunere ce nu poate fi neapărat dovedită. De cealaltă parte, din prisma newtoniană/einsteiniană sau a teoriei cuantice, nu există niciun motiv să credem că avem doar o singură şansă la viaţă. Este posibil ca viaţa să fie „reciclată" la infinit. Hans Moravec, cercetător în domeniul inteligenţei artificiale, a afirmat că neobsevarea Universului este imposibilă: trebuie să fim în viaţă şi să observăm Universul într-o formă sau alta.

| OldSoul a răspuns:

Cred doar in moarte, restul ramane de vazut, pana atunci totul e un vis sau o iluzie.

| RainmakerX a răspuns:

In primul rand, fiecare are o parere diferita despre "Viata de dupa moarte", este un subiect sensibil deci prefer sa spun ca da, cred.De ce? Nu ca as fi foarte credincios ci pentru ca pare foarte monoton sa mori si gata.Asta a fost tot? Nu cred. Trebuie sa fie ceva mai mult.
Acum ca a venit vorba despre rai si iad. Daca nu ar fi o diferenta intre aceste 2 notiuni, nimeni nu ar mai avea un cod mora. De ce? Pai sa presupunem ca raiul si iadul nu exista dar lumea crede in ele.Nimeni care a murit nu s-a intors sa povesteasca deci consideram ca ori exista ori riscam. Daca crezi in aceste notiuni si nu exista nu pierzi nimic; daca exista cu atat mai bine.
Acum sa zicem ca nu exista si ca nimeni nu crede in rai si iad.Ce s-ar intampla? Ar fi haos total.Peste tot s-ar produce sinucideri, omoruri, violuri si nimeni nu ar fi tras la raspundere decat de lege, care oricum nu este o pedeapsa destul de mare.
In concluzie aceste notiuni de viata de dupa moarte, rai si iad sunt sau nu sunt adevarate dar au un rol esential pentru omenire intrucat pastreaza un anumit nivel de liniste in randul populatiei.

| MissADEEL a răspuns:

Nu, nu cred in viata de dupa moarte. Inima se opreste, sangele nu mai circula, toate organele sunt inactive, asa ca ramane corpul tau sub pamant.
Imi imaginez senzatia ca un somn infinit.
Evident, nu cred nici in Rai, nici in Iad. Toata religia mi se pare un sistem bine pus la punct in a face oamenii „sa stea cuminti". Esti cuminte? Perfect, o sa intri in rai. Nu te teme de moarte, te asteapta o recompensa! Nu respecti regulile? Te asteapta, contrar, o viata plina de durere.
Asa se rezolva doua probleme deodata, frica de moarte cu un rai atractiv in timp ce nu faci prostii in viata pe care o ai in prezent. E destul de inteligent, totusi, chiar daca nu cred in asa ceva.