| RAY a întrebat:

Crezi in predestinare?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred în teorii pentru proști.

| RAY explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e teorie, esti predestinat genetic in multe feluri și cultural

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

"Predestinat" dpdv al sănătății, aspectului și al indoctrinării, da.
Dar acțiunile și gândirea independentă schimbă cea mai importantă parte din noi.
Inclusiv biologic, dacă adopți un stil de viață sănătos, poți fi mai înalt și mai viu decât tot arborele tău genealogic.
Iar dpdv cultural, nu puțini sunt cei care și-au schimbat total valorile, din adolescență.
De exemplu, la mine în familie se practica ortodoxia și (paradoxal), cititul în cărți și cafea. Eu nu mai cred în nimic de genul.
Tatăl meu era pasionat de SF și informații secrete... Eu nu am preluat nimic de acolo, urăsc irosirea timpului și energiei cu domenii la care nu avem nici un fel de acces.

| Freya1 a răspuns:

S-ar putea.
În cap acum îmi vine treaba cu boala.Adica sunt boli ne declanșate de obiceiuri nesănătoase pe care le fac oamenii.Deci cumva ai putea baga asta la predestinat.