| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce am greșit să fiu luat de fraier?
Poate că am anxietate socială, poate că am stima de sine scăzută.
Vorbesc serios, îmi iau bullying, lumea nu mă respectă și toți mă caută când nu le merge ceva la calculator. Pe lângă a trebuit să mai copieze și bully-ul meu la un test pentru că un prost de coleg stătea lângă mine și l-a adus și pe ăla sa copieze că așa e frumos sa îl ajute. Și pe lângă îi mai da și lui bullying. In fine, am fost și amenințat cu bătaia și sincer mi-e cam frică că nu știu să mă apăr, am incercat de mai multe ori sa ripostez dar nu cine știe ce. Ar trebui sa fac niste cursuri de autoapărare?
Spre exemplu, într-o zi vine cineva și îmi pune mâna pe fund și eu l-am făcut prost, și bully-ul meu a mințit că l-am înjurat. Nu mi se pare corect că se spun atâtea minciuni la adresa mea.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa e adolescenta. Castiga cine are gura si bratul mai mari.
De la majorat incolo, se vor evapora bully-i astia, ca ii vor da bunicile afara din odaia in care au crescut, si vor fi nevoiti sa faca lucruri constructive, pentru care nu s-au pregatit nici o secunda.
Cred ca singura metoda de a iesi de sub bully, este sa fii protejat de un bully/popular mai mare. Si sa stii sa vorbesti, ca si asta ajuta. Daca accepti glumele la adresa ta, sau le intorci elegant spre altii, scapi.
La atingerea pe fund, trebuia sa faci o gluma pe linia -gay.
Daca jignesti instant pe toata lumea, vei fi tinta preferata a bully-ului.

| lpavel a răspuns:

Stai departe de astfel de persoane, iar daca intri in discutie cu ei raspunsul tau sa fie da sau nu! Cat despre cel pe care l-ai facut prost ai avut dreptate dar nu trebuia sa-i zici nimic doar sa-i arunci o privire de dispret. Fi mai serios si nu intra in polemici cu nimeni iar in viitor vei fi mai apreciat! Si nu mai pune la suflet ce se zice despre tine, gura lumii nu ii poti inchide asa ca invata sa fi indiferent!

| Hyperion7 a răspuns:

Repara relația cu tine ca sa fii bine cu ceilalți!
Recitește!

| MistarGoGu a răspuns:

Asta este NIVELUL nostru de educatie! Ni se pare " cool " sa jignim, sa ne legăm de defectele altora! Cursuri de apărare sunt necesare la ORICE varsta având in vedere lumea nebună în care trăim! Iti recomand Aikido un stil japonez BAZAT strict pe apărare! Nu au competiții de lupta!
Cat priveste relația cu colegii CAPUL SUS si fermitate! Sunt ca niste heine din documentarele de pe NatGeo cand vad " prada " slaba si lipsita de apărare ataca!
Riposteaza si tu dar pe nivelul " atacului " nu mai mult!

| MistarGoGu a răspuns:

Jur ca as pune AMENDA 25.000 Lei pentru orice act de bulling si scoli sau licee! Sa plătească părinții DACA nu Sunt capabili sa isi educe copii! Si obligatoriu 20 ore la un psiholog! Fara raport de la psiholog NU mai are ce cauta la ore! Sa la facă de acasa online! Ia sa vedem CINE ar mai avea curajul?

| Mindfulness a răspuns:

Tu îl faci pe ăla prost de parcă tu ai fi mai breaz! Asta e nivelul de educație.

| anon6573 a răspuns (pentru Mindfulness):

Păi da ce sa le zic daca tot continuă? M-am gândit că poate mă lasă în pace.