| dorislollypop a întrebat:

Cu ce este cel mai bine sa te epilezi?

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Alegerea metodei de epilare potrivita pentru fiecare parte a corpului este foarte importanta.Toate metodele de indepartare a firelor de par prezinta un risc de iritare a pielii,din cauza faptului ca, dupa epilare, orificiul de iesiren al firului de par ramane deschis.
1)Cremele depilatoare
Pot fi folosite pentru un depilat rapid pe brate, picioare, abdomen sau fata.Sunt eficiente, dar parul va creste foarte repede.Principalul dezavantaj al cremelor depilatoare consta in faptul ca nu smulg firul din radacina, ci il indeparteaza de la suprafata epidermei. Poti recurge la aceasta metoda numai daxa pielea ta nu este sensibila.Inainte de a folosi o crema depilatoare, testeaz'o pe o suprafata mica.Nu aplica niciodata crema daca ai zgarieturi pe piele, inflamatii sau rani.Fii atenta la instructiunile de pe ambalaj si alege exact ce iti trebuie.
2)Aparatul de ras
Nu folosi lama de ras decat dupa o baie calda.Iti poti depila astfel piciarele si axila.Pentru a pregati pielea, foloseste un gel de dus emolient.Rade apoi firele, fara sa apesi prea tare, pentru a preveni iritarea pielii.La sfarsit, tamponeaza zna depilata cu alcool medicinal.
3)Ceara calda sau benzile depilatoare
Dintre toate metodele de epilare, cea cu ceara este cea mai dureroasa.Cu toate acestea, efectul este unul de durata. Poti opta pentru ceara calda sau rece.Asigura'te ca firele de par sunt suficient de lungi cat sa se prinda de ceara, dar nici prea lungi, din cauza ca durerea va fi mai intensa.
4)Epilarea cu zahar
Seamana cu metoda epilarii cu cara si are aceleasi avantaje; in plus,dat fiinf faptul ca zaharul se dizolva in apa,te poti curata usor si scapi si de eventualele pete de pe langa tine! Aplica benzile pe pielea uscata si curata, apoi incalzeste'le cu ajutorul mainii, iar dupa 1 minut trage sensul inver cresterii parului.Este o metoda aproape la fel de dureroasa ca epilarea cu ceara si este, si ea, recomandata pentru orice zona a corpului.
5)Epilatorul electric
Partea buna este ca are atenuator de durere, viteze diferit si medele speciale pentru zonele intime, delicate.Se foloseste pe pielea uscata si curata.Parul creste dupa 2-3 saptamani si tinde sa se rareasca. Dazavantaje? Uneori rupe firele, nu poate fi folosit nici pe par doarte scurt, dar nici pe par lung si uneori determina cresterea firelor sub piele.Ca si cazul lamei de ras, epilatorul electric trebuie folosit doar de tine.
\6)Decolarea & pensarea
Decolorarea e recomandata pentru buza superioara,brate sau coapse-portiuni delicate unde parul este mai rar si subtire. Dupa decolorare, firul de par devine transparen, aproape invizibil.In cazul pensarii, marele avantaj este ca firele reapar abia dupa 3-4 saptamani, iar cu timpul e posibil sa nu mai creasca deloc.Se recomanda in zona inghinala sau deasupra buzei superioare.Si pentru sprancene, desigur.
7)Laserul sau lumina intens pulsata
Pentru epilarea e lunga durata(adica pentru o perioada de 3-5 ani), poti apela la aparate laser sau sedinte cu lumina intens pulsata.Parul se elimina in proportiefoarte mare, nu este un procedeu dureros si nu produce ititatii decat in cazuri deosebite.Este insa foarte costisitor si necesita multa rabdare, pentru ca dureaza o perioada buna de timp(4-6 sedinte pentru fiecare zona epilata).
Take care!:*

3 răspunsuri:
| Ţiiţţţu a răspuns:

Cu benzi de ceara veet sau crema depilatoare.sa nu incerci cu epilatoru ca doare mai tare sh se strik repede iti spun din propria experienta:*funda?

| FOCUS a răspuns:

Cea mai buna este crema epilatoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu butelia)))