| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce imi recomandati sa incep invatarea limbii engleze?
Nu imi permit din cauza banilor sa platesc un meditator.
Stiu cateva cuvinte de baza, dar nu suficiente incat sa inteleg ce vorbeste cineva in engleza sau sa tin eu un discurs.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

O limba se cunoaste gradual, se porneste desigur cu baza, cu vocabularul, da cred ca poti, daca sunt aplicati care te invata cuvinte noi si o fac in context, foarte important este sistemul de repetiti https://www.memrise.com/course/180313/1000-common-words-in-english/
il recomand
https://www.memrise.com/course/133197/english-irregular-verbs-6/

este foarte sa asculti =in functie de nivelul tau, la inceput recomand desene animate, sa citesti scurte poezi, sa incepi sa scrii macar o propozitie pe zi, sa traduci piese, sa repeti scenele de seriale de mai multe ori, sa incerci sa vorbesti cu cineva, foloseste imagini ca sa reti cuvintele si incearca sa intelegi cuvantul in context =asta e cel mai important, un cuvant poate avea mai multe intelesuri, nu invata mult ca vei uita, 3, 4 cuvinte pe zi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt cursuri gratuite numeroase pe net.
Pune - learn English free- pe Google search.

| Cannibal a răspuns:

Ascultă multă muzică în engleză, uită-te la filme fără subtitrare sau poți băga subtitrarea în engleză până înțelegi puțin și după renunți de tot la subtitrări pentru că te ajută să fi mai atentă la modul în care sunt pronunțate cuvintele, citește articole, romane în engleză subliniază cuvintele necunoscute și tradu.
Dacă ai nevoie și de gramatică îți recomand acest site : https://marplo.net/engleza/gramatica
Sper că te-am ajutat, succes!

| Juuzou001 a răspuns:

Descarca-ti aplicatia "Duolingo", pe acea aplicatie poti invata mai multe limbi.
Eu de ex acum invat Coreeana.
De pe acea aplicatie poti invata chiar si engleza.