| Amalia1990 a întrebat:

Caut o carte/manual de invatare a limbii engleze, gen engleza fara profesor. Am vazut destule carti de asa ceva, dar vreau sa-mi iau una eficienta si poate imi recomandati ceva bun. (Mentionez ca stiu engleza cat de cat, adica inteleg cand se vorbeste, dar nu pot sa ma exprim si vreau sa o iau de la capat cu totul-gramatica si toate alea)

7 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Mai ușor ar fi aplicația Duolingo, care este foarte ușor de folosit dar și foarte eficientă. Am învățat multe chestii noi, mai ales gramatica. Pronunția o am în minte, sună bine în gând, dar când deschid gura se aude diferit laughing
Oricum cu puțină practică e posibil orice. De apreciat că ai diferite lecții pe anumite categorii, în această aplicație gratuită. Dar de asemenea ai nevoie de o conexiune la internet. Nu am reușit să termin toate capitolele, dar cu toate astea am învățat să vorbesc fluent. Probabil se datorează și altor surse. Dar odată ce înveți bazele totul devine simplu de reținut și învățat.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Duolingo e o aplicatie banala, nu te invata gramatica... e ok daca vrei sa inveti engleza de la 0 (cuvinte, pronuntie, etc.) si nu e geniala, Memrise e mult peste de exemplu, sau Babbel :)
Sau unul de aici:
https://www.fluentu.com/blog/english/online-english-courses/

Daca vrei sa inveti engleza de la baze, de la gramatica atunci iti trebuie o carte tip exercitii cu explicatii si anexe.

https://www.emag.ro/......DQDCL7BBM/

https://m.emag.ro/......DQ9CL3BBM/

Astea sau daca nu vrei sa le platesti poti cauta online Upstream Intermediate (B2), o gasesti pdf... sau Snapshot daca vrei si mai usor.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Cu siguranță sunt și metode mai bune ca cele menționate de tine. Eu plec în Anglia peste două săptămâni și știu că o să am nevoie de dicționar urban. Pur și simplu au unele cuvinte sau expresii pe care nici google translate nu le știe laughing

| TheRealFantasy a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Corect. Au britanicii aia o pronuntie si niste expresii... laughing
Nici eu nu le stiu pe alea, doar sa vorbesti cu ei sa le inveti, sau din filme, muzica eventual.
A zis ca vrea sa invete gramatica si tot de la capat, de-aia am zis de alea. :p

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Da, ei folosesc jargoane. Să nu mai zic că aveam o amică care folosea genul ăsta de limbaj și era foarte enervantă.

| antonioger a răspuns:

Poate e tarziu sa-ti dau raspunsul potrivit, dar vad ca nimeni nu a inteles cererea dumneavoastra. Cartea pe care v-o recomand, una din cele mai bune, care se gaseste doar la anticariat, este "Limba Engleza curs practic" editura 1977. Este o carte care cuprinde 3 ani de studii groasa cu coperti verzi cartonate. Iar special pentru gramatica limbii engleze recomand cartea "Gramatica Limbii Engleze" de Georgiana Galateanu-Farnoaga si Ecaterina Comisel, are un curcubeu mare pe coperta. Sunt sigur ca ajuta enorm aceste doua carti, sunt vechi dar sunt de aur.

| ___Z7oZ a răspuns:

Din experiența mea, cărțile nu te vor ajuta cu pronunția. Recomand lecții cu un profesor. De exemplu, există o școală de engleză online excelentă EnglishPapa. Eu însumi am studiat acolo, pentru lecții ai nevoie doar de programul zoom. https://englishpapa.com/