| iuliaaa_8865 a întrebat:

Cu ce se poate curata aurul si argintul?

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

-intr-un vas se cu o lingura rasa de detergent si cu apa, se pun bijuteriile si se pune vasul la foc mare pana incepe sa fiarba apa, iar apoi se reduce flacara.Se mai lasa aproximativ 5 min pe foc dupa care se clatesc si se pun la zvantat pe n servetel

-se pun bijuteriile intr-un bol cu zeama de lamaie sau otet, dupa o jumatate de ora se clatesc cu apa si apoi se sterg cu un servetel (de preferabil microfibra sau bumbac)

-sau exista solutie speciala, se pun in acea solutie 5 min. apoi se scot si se clatesc cu apa.Se pun pe un prosop si se lasa sa se scurga apa.Solutia se gaseste la CELLINI numai ca nu au tot timpul.

3 răspunsuri:
| Opt1k a răspuns:

Incerca cu bicarbonat de sodiu! fundita?

| sucharina a răspuns:

Stiam ca argintul se curata bine cu pasta de dinti.si aurul cu ceva bumbac sau lana. sper ca am ajutat.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta intreb si eu cum pot sa curat argintul...(am spalat la mana cu clor si mi s-a innegrit bratara de la mana ) as vrea sa o mai pot vedea alba;( dar cummm