| Joker3134 a întrebat:

Cu un profesor de informatica poti invata programare?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Cu un profesor de informatica inveti chimie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, dar sa nu il confunzi cu cel de TIC (desi poate stie si el, chiar daca nu tine de materia lui).

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru Joker3134):

Poti invata programare cu un profesor de informatica, totusi depinde de cat de experimentat e omul respectiv.

1. In liceu se pune accentul mai mult pe algoritmica. Totusi programarea e mult mai mult decat atat. Codul care il scrii trebuie sa fie documentat, sa poata fi mentinut si inteles usor, etc.

2. Informatica de liceu e foarte limitata. Se invata C++ care e mai mult C decat C++.
Nu se fac clasele, acei vectori nu sunt vectori propriu-zis, sunt array-uri. Pentru sirurile de caractere se trateaza datele ca un array de caractere. Asta mergea bine acum 20-30 de ani, dar in practica nimeni nu mai foloseste asa ceva. Nici macar Visual Studio nu mai suporta functiile antice ce se predau acum la liceu pentru sirurile de caractere.
Informatica de liceu e un fel de latina, un set de reguli mai mult moarte decat vii care nu prea se folosesc in practica.

Daca tot ce stie proful respectiv e limitat la informatica de liceu omul respectiv nu poate sa te ajute decat pana la un punct.

| PainTech a răspuns (pentru PainTech):

Cum inveti informatica singur?
- Tutoriale. Internetul e plin
- Carti (nu recomand)
- Proiecte personale

Pentru algoritmica vezi https://www.codewars.com/dashboard

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru Joker3134):

Dacă începi de la 0 nu ar fi o idee rea sa faci cu un profesor de informatică. Doar tine cont că omul respectiv poate să te ajute doar până la un punct dacă nu are experiență în "lumea reală".

O alta soluție ar fi un bootcamp.

Totuși nu te aștepta să ajungi la un nivel prea ridicat în 4 luni. Patru luni nu cred că sunt suficiente pentru a învăța programare.

Pentru inceput caută pe Youtube un curs de programare in limbajul pe care îl alegi. Sunt videoclipuri de 5-6 ore care îți arată cu ce se mănâncă toată treaba și îți arată în mare sintaxa.

Apoi treci puțin prin algoritmică (sortări, căutări, recursivitate, divide et impera, grafuri) și încearcă să faci problemele de pe codewars.