| NobodyLoveMeButILoveYou a întrebat:

Cui i sa spune:
Preafericirea Sa:
Preasfintia Sa:
Sanctitatea Sa:
Eminenta Sa:
?
Funda! big grin

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna!
PREASFINȚÍA, preasfințiile, s. f. art. (Urmat de un adj. pos.) Termen respectuos de adresare sau titulatură respectuoasă pentru arhierei; preasfințit. – Prea + sfinție.

SANCTITÁTE, sanctități, s. f. Sfințenie. ♦ (Urmat de un pronume posesiv) Titlu dat patriarhilor ortodocși și papilor. – Din lat. sanctitas, -atis

EMINÉNȚĂ s. f. 1. titlu care se dă cardinalilor. ♦ ~ cenușie = consilier intim, persoană influentă care manevrează din umbră un personaj oficial, un partid. 2. proeminență, ieșitură. (< fr. éminence, lat. eminentia)
O frumoasa zi sa ai si sanatate multa in zi sfantahappy

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In ordine: Patriarhului, unui mitropolit, Papei si unui cardinal (la catolici).