| DrMihailoviciS a întrebat:

Cum a fost pe,, vremea" lui Constantinescu? A avut proiecte cu tara? Chiar de l-am prins și eu, la momentul președinției dansului, aveam atâtea probleme, ca de președinte nu îmi mai ardea mie.
Dau funda răspunsului corespunzător

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pe Constantinescu mi-l amintesc, a fost un fel de Iliescu dar cu creier, un papagal profesor, om linistit, nu a iesit in evidenta cu nimic pana la dosarul Tigareta, era implicat si fisu pe acolo? numai retin...
Oricum a facut lobby cu siguranta pentru jegul de ficiorsu,ca altfel nu ajungea baitul dumnealui sa faca afaceri peste afaceri toate cu si prin statul roman si toate dubioase, insa nu stiu daca faptele copilului se pot pune in carca parintelui!
Mie Constantinescu mi-a inspirat mereu bun simt, nu-l cunosc happy
Oricum spre deosebire de actualul presedinte, adica acest neamt prost de 2 metri si IQ invers proportional cu inaltimea, care este nimic altceva decat o sluga a Occidentului, un mizerabil josnic in opinia mea care-si bate joc de banii cetatenilor si dau doar un exemplu> deplasarilor sale in interes propriu (nu de serviciu!) pe care le plateste pentru el statul roman si cat ne costa?! milioane de euro anual; sigur Emil C. a fost un presedinte mult mai ok si mult mai barbat.
Toata stima. Culoarea politica nu ma intereseaza!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost absent total.
fara nicio urma de implicare.

| gabicoo a răspuns:

Singurul proiect de țară a fost cel al lui Ion Iliescu! Cu toate că aș vrea să-l văd în sicriu pentru mineriade și tot răul făcut atunci și după - trebuie să îi recunosc meritele! E vorba de acordul de la Snagov din 1995 - semnat de toate forțele politice de atunci - prin care România se orienta spre UE și NATO.

Emil Constantinescu - în afară de imensul său orgoliu de a fi numit "charismaticul lider al SE Europei" nu prea s-a remarcat! Singurul său moment de glorie a fost obținerea acordului parlamentului de a permite americanilor să folosească teritoriul României pentru a bombarda Serbia! Pentru asta s-a vândut lui Iliescu și nu a mai candidat pentru al doilea mandat îngropând astfel CDR-ul și pe țărăniști care au ieșit din viața politică!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Emil Constantinescu este președintele care a vândut România sub pretextul negocierilor pentru a putea să intrăm în UE.
Din păcate, nimeni nu dorește să cerceteze actele prin care țara a fost vândută.
A fost dreapta, liberalii și nu este voie să aflăm deocamdată nimic.
Pensiile speciale au apărut în 1997, datorită ministrului justiției, Valeriu Stoica, dacă nu greșesc, guvernul Ciorbea, care a creat aceste pensii, privilegiile salariale ale magistraților, iar în guvernul Tăriceanu, doamna Macovei a făcut de neoprit aceste pensii, privilegii.
Restul, a fost un președinte șters, fără nici o realizare demnă de menționat.
A să nu uit: s-a distrus învățământul prin legi aberante, s-a dat drumul la furtul de bani publici prin externalizarea tipăririi manualelor școlare și s-a înființat în 1998 instituția mamut, Casa de sănătate.
Privatizării dubioase, necontrolate după aceea.
Afacerea țigareta a fost primul dosar politic făcut în România. Fiul lui Constantinescu era doar un pion.