| BucurCristina a întrebat:

Cum arata scoala din alte tari? Care sunt diferentele majore intre scoala din Romania si scoala din strainatate? Care sistem de invatamant vi se pare mai bun?

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Sistemul romanesc de invatamant si predare pune accent pe dictare, memorare, redarea fidela a notiunilor predate
o programa incarcata si multe teme pentru acasa. In tari precum Anglia, Belgia, Norvegia, Germania profesorii incurajeaza creativitatea, lucrul in echipa si multa practica. Se axeaza mai mult pe materiile la care elevul are inclinatie el avand posibilitatea sa aleaga ce va studia. In Finlanda, tara cu cel mai bun si mai evoluat sistem de invatamant din lume orele sunt scurte dar se studiaza intens si elevii participa la actul de predare apoi pun in practica ce au invatat. Evaluarea se faci scris si practic si se stabileste cu mult timp inainte ziua cand se dau teste nu se ia prin surprindere elevul. Elevilor li se cere sa faca lucrari si proiecte originale nu se copiaza si nu se inspira din diverse surse. In general copii iau in serios scoala, ba chiar merg de placere deorece au posibilitatea sa aleaga materiile la care au inclinatie si desfasoara activitati scolare practice extrem de interesante si utile. Nu e incurajata competitivitatea, ci lucrul in echipa si nu se pune accent pe note. In Germania copii sunt incurajati sa si descopere vocatia sau sa si aleaga o meserie de mici.Cei mai multi urmeaza o scoala profesionala in care se perfectioneaza pentru meseria spre care inclina si numai cei cu rezultate exceptionale la invatatura urmeaza o forma superioara de invatamant. Aleg sistemul de invatamant din Anglia si Norvegia deoarece exceleaza din multe puncte de vedere.