| petitdreamer a întrebat:

Cum credeti ca ar reactiona Nicolae Ceausescu daca ar trai acum si ar vedea statutul Romaniei? In ce hal a ajuns Romania, cu multe persoane fara job, prostituate, criza financiara, etc?

Răspuns Câştigător
| baba a răspuns:

Întrebarea asta o pune o persoană care consideră că regimul comunist a adus numai bune iar "democraţia" din ziua de azi e gunoi?
Scuză-mă că-ţi spun, dar sacrificiile au fost un pic prea mari. Rata de şomaj mare, prostituţia şi criza financiară nu erau înainte, însă pentru a ne feri de toate cestea, pe vremea aia plăteam un tribut colosal: aveam carne cu limită, alimentam maşina doar o dată pe săptămână, nu puteam merge la Barcelona cu avionul dintr-o săritură, nu aveam dreptul să câştigăm mai mult ca vecinul, dreptul la liberă exprimare şi cel la proprietate privată, precum şi nenumărate alte libertăţi cetăţeneşti (deşi prevăzute în constituţie) erau încălcate.
Ne spălam cu acelaşi săpun de doi lei în fiecare zi. Eram rupţi de realitate, aveam acces la informaţii numai în limita în care acestea nu intrau în contradicţie cu doctrina comunistă.
Şi lista sacrificiilor făcute, pentru a ne feri de "halul în care a ajuns România azi" (prostituţie, persoane fără job, criză financiară- care de fapt n-are nimic de-a face cu România, cu regimul politic, ci priveşte întreaga planetă), poate continua la nesfârşit!

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Intr-adevar ar muri.

| Leea1234 a răspuns:

Sincer, nu prea imi amintesc cum era viata pe vremea lui! dar din ce imi mai povestesc ai mei, familia mea, o ducea bine si nu le lipsea aproape nimic. E drept ca eram privati de multe lucruri, care dupa revolutie, le-am putut obtine(tv, alimente etc)dar aveam pe vremea lui lucrul cel mai important pentru o familie tanara (cum e cazul meu) ocazia de ati putea cumpara o casa mai usor si un servici care iti asigura plata ratelor la casa, era greu dar cel putin nu stateai pe strada.Eu muncesc de aproape 2 ani in spania, si cred ca va trebui sa mai muncesc inca vreo 12 ani (cel putin)ca sa pot strange bani sa-mi cumpar o casuta a mea, ca la mine in tara abia imi ajungea salariu ca sa imi platesc cheltuielile de zi cu zi, de cumparat o casa nici nu se punea problema, era ceva imposibil.Nu vreau sa va mai plictisesc mult cu problemele de genul asta, si cred ca multi dintre voi treceti prin aceeasi situatie ca si mine, asa ca am sa -ti raspund, cred ca s-ar bucura si ar spune: acum intelegeti de ce vremea mea, am procedat, cum am procedat! ca sa nu ajungeti in situatia de fata, ati vrut democratie! o aveti! sa traiti bine!

| Leea1234 a răspuns:

Asta o zic, pentru ca nu vreau sa fiu considerata COMUNISTA dupa cum am specificat eram mult prea mica ca sa imi amintesc traiul de atunci, eu am spus ce concluzie am tras dupa povestirile parintilor si cunoscutilor mei.si nu as vrea sa ma considerati gunoi, eu doar mi-am spus parerea si am vorbit in dreptul meu si al familiei mele, de ceilati nu stiu cum au trait pe atunci, si nici nu vreau sa stiu!

| Parintele a răspuns:

Cred ca ar ramane socat. Sunt multe lucruri bune acum ..erau prea putine atunci! Imagineaza-ti cum ar fi sa nu ai calculator si internet, cum ar fi sa ai doar 2 ore de televiziune in care sa vezi fabrici si santiere si ogoare sa nu poti sa vezi filme porno, SF, groaza, comedie..si sa nu poti sa vorbesti de frica..sa stai 4 ore la coada la carne si sa nu apuci sa cumperi. Sa te sparga militia in bataie, sa fii gay si sa iei bataie, sa-ti fie frica sa te spovedesti la popa ca poate e securist..sa nu poti scrie un articol realist, o poezie, un eseu, sa nu poti sa avansezi in functie la serviciu daca nu ai carnet de membru de partid si sa nu poti sa iesi in vacanta din tara. SI MAI SUNT MULTE.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1)pe timpuri toti aveau un loc de munca, dar muncea unul si noua stateau si luat banii pe seama aluia care muncea.
2)prostitutia a existat si atunci, la fel ca si acum. Probabil ca numarul de prostituate era si atunci acelasi ca si acum.
3) criza financiara e mondiala, si nici un personaj din romania nu are vreun rol in declansarea ei.

| cristi a răspuns:

Oricat de grava ar fi situatia actuala nu ar trebui sa regreti comunismul, aduti aminte ca acum ai libertate si dreptul la libera exprimare iar crestinii numai sunt prigoniti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca s-ar intoarce de unde s-a trezit.Nu sunt comunist dar romanii o duceau putin mai bine pe vremea lui.