| comansorin a întrebat:

Cu ce credeti ca greseste presedintele romaniei incat tara a ajuns in asa hal?
Este vinovat el sau nu are nici o legatura statutul lui social cu strarea de faliment a Romaniei?

Răspuns Câştigător
| stweety10 a răspuns:

Da, are si el o parte de vina, dar in special vina e a parlamentarilor. A senatorilor, a guvernatorilor. Salariul lor pe o luna este egal cu cel al bugetarilor pe un an, pai si atunci de unde sa mai aiba tara bani? Daca parlamentarii ne mananca mai mult de 3 sferturi din buget? Si o parte din vina o avem si noi, pentru ca ne supunem legilor lor, nu luam atitudine. Ar trebui ca toata tara sa faca ceva.

| IMC90 a răspuns (pentru stweety10):

Lasa ca nu parlamentarii iti mananca tie mancarea... de contractele cu statul in valoare de zeci de milioane de euro ce zici? banii pleaca in firmele lor, la regii asfaltului, la borduri, la parcari s.a.m.d. acolo e ''smecheria'', salariu parlamentarilor nu reprezinta nici 0, 1 %

| stweety10 a răspuns (pentru IMC90):

Dragul meu sau draga mea, tu nu te uiti la televizor? E incredibil si mi se pare foarte aiurea cand vad inca unu/una pe care il/o pacalesc, de asta a ajuns Romania cum e acum, pentru ca unii ca tine nu sunt in stare sa vada adevarul, tu ai vazut ce masini, case, telefoane si asa mai departe au dragii tai parlamentari? Tu nu iti dai seama ca in timp ce ei traiesc pe picior mare, bunicii nostri mor de foame? Asa o sa ajungem si noi cand o sa fim ca ei, poate chiar si mai rau. Adevarul e ca nu`mi fura mie parlamentarii mancarea, imi fura banii, dreptul meu si al altora, care saracii muncesc de le sar capacele. Tu probabil traiesti in alta lume politica. In fine, nu stau sa iti dau tie explicatii, oricum nu intelegi tu nimic.

| IMC90 a răspuns (pentru stweety10):

Nimeni nu zice ca parlamentarii nu sunt de vina (pentru mine reprezinta o piatra in plus la caruta) fiindca Romania poate fi asemanata din toate punctele de vedere cu o caruta.

Dar asa cum am spus, ''smecheria mare'' este in alte parti, pe care da, trebuiue sa fi ceva mai inteligent ca sa le descoperi.

Sa-mi zici daca iti zic ceva urmatoarele nume:

Casuneanu, Umbrarescu, Bercea Mondialu, Mircea Basescu, Puiu Popoviciu, Cocos, etc

poate ne spui si noua de unde are fata lui Basescu o vila de 800 de metri patrati, in valoare de nici nu mai stiu cat... (din vanzari anterioare, nu?)

hai sa fim seriosi... si nu, nu prea ma uit la TV. Consider ca mass-media este a 4-a putere in stat, cu un rol deposebit in manipularea maselor.

Nu pot sa-l suport pe Basescu, nu pot sa-i tolerez pe cei 2 papagali. Ma irita toti numai cand aud de numele lor. Cine inca spera ca se va schimba ceva in Romania inseamna ca leviteaza in alta dimensiune.

| stweety10 a răspuns (pentru IMC90):

Smecheria mare de care zici tu se face tot cu voia parlamentarilor. Sa iti reamintesc ca Mircea Basescu e fratele presedintelui? Nici nu are rost, de aici trebuie sa iti dai seama ca parlamentarii joaca tot rolul. Si sa iti mai zic si ca fata presedintelui e chiar europarlamentar? Nici asta nu are rost, ne fura pe fata ca pe niste fraieri, si noi stam cu o falca in cer si una in pamant, ne tot vaitam dar nu facem nimic, asta e Romania noastra, in care noi ne complacem, deci comentariile nu isi au rostul aici.

| IMC90 a răspuns (pentru stweety10):

Mi-am spus parerea, daca mai insist o sa ziceti ca v-o bag pe gat...

Dar mai am de facut o ultima adaugire : daca Basescu era asa mare prieten cu parlamentarii, Boc nu mai guverna prin asumarea raspunderiiwinking

Opozitia este majoritara in parlament, si da, fura si opozitia. Insa este o aberatie sa zici ca puterea fura mai putin laughing Pai atunci de ce naiba ar mai vrea sa fie cineva la putere daca nu se fura mai bine? Numai ca sa li se sparga toate oalele in cap? Sau te pomenesti ca vrea cineva binele Romaniei, d-aia se lupta pentru putere...

11 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Normal ca este vinovat, doar el conduce guvernul (sau crezi ca Boc are vreo valoare?)

Dar toti sunt la fel, sa nu crezi ca daca vine altcineva va fi mai bine. La putere ajunge cine trebuie, nu cine vrem noi, motiv pentru care nu are rost sa-ti faci draci degeaba. A spus-o Basescu cu gurita lui : cui nu-i convine, poate sa plece din tara.

| iEmonel a răspuns:

Toti au o vina.

| MadaTeIntreaba a răspuns:

El e vinovat in toate Boooooooooooooo! x(

| aL3xzz a răspuns:

Pentru situatia actuala a romaniei inca din 1989.sunt de vina aceia ce au dat lovitura de stat. adica domni pe care foarte multi copii romani si nu numai i idolatrizeaza si incearca sa i emite aiurea fara sa stie macar o iota din tot ce se intampla sunt americani si uniunia lor europeana pentru ca parlamentari nostri si presedintele sunt doar niste parionete in aceasta conspiratie in care bancile sunt conducatoarele planetei si parlamentari nostri sunt doar simpli sclavi care indeplinesc anumite oridine de sus pentru ca sunt platiti de aceii barosani. de unde vine si marile lor averi. iar daca nu ma credeti si spuneti ca sunt nebun luati in calcul evolutia romaniei in jos dupa 89. in care Romania era a 7a putere economica din lumea iar acum e in pragul falimentului de cativa ani. unde sunt culturile noastre bogate? unde sunt fermele?laughing unde sunt frabricele unde mai sunt aceste bogati. va spun eu sau vandut privatizat pentru a isi umple toate jegurile buzunarele iar acelor mari lea convenit pentru ca totul a fost distrus iar acum noi plangem cantand "saraca tara bogata" si nu spun ca suntem saraci lipiti. Romania poate reveni in orice moment la aceias glorie dar nu suntem lasati prin legile tampite si prin incompetenta acelora care ne conduc pentru ca toti sunt niste comunisti si daca stai sa te gandesti cand a picat comunismul un singur om a plecat. restul au ramas ba chiar au mai venit. tineti minte ceva de la mine. democratia este cel mai rau regim comunism unde tise da.dar cand tise ia inapoi tise ia si sufeletul si viata si tot.

| marianaana a răspuns:

Nu cred ca e vina lui pentru ce se intampla azi in Romania.ce au facut cei care ne-au condus din anii 90 pana in 2004? ne-au bagat in rahat pana peste cap! au vandut tot ce era de vandut ...cum poti repara in cativa ani ce altii au facut in mult mai multi ani si cu mult mai multa putere?

| felixdesign a răspuns (pentru marianaana):

Ai dreptate...acolo e buba