| anonim_4396 a întrebat:

Cum este corect: membri trupei sau membrii trupei?

Răspuns Câştigător
| ZEU93 a răspuns:

Depinde de context. Se foloseste cu un i doar intr-un context de genul acesta : Sunt membri ai trupei respective.
Si cu 2 de i : Membrii trupei X au fost sa cante in Romania. Sper sa fie de ajutor.

8 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Membrii trupei big grin

| IonuţR1995 a răspuns:

In acest context, corect este "membrii trupei".

| Intruder19 a răspuns:

Se scrie cu un singur i. Corect este membri trupei.

https://diacritica.wordpress.com/......ministrii/

| Daniellllll1 a răspuns (pentru Intruder19):

Practic,se scrie cu 2 de "i", pentru ca e la plural.Sunt mai multi.

| anonim_4396 explică (pentru Daniellllll1):

Asa zic si eu, dar am citit un articol mai devreme si numai in "membri trupei" o tinea.

| Daniellllll1 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am ce articol sa citesc rolling on the floor,sunt niste chesti de logica, daca o luam cumva, toti suntem agramati, pentru ca nimeni nu s-a nascut sa le stie pe toate, si nimeni nu e perfect

| OnuOnulică a răspuns:

Ambele variante sunt corecte.

| Cioccolino a răspuns:

Forma corecta este membri, la plural. La fel ca majoritatea cuvintelor la plural.