| Papadie22 a întrebat:

Cum este viata la Bucuresti? Salariile, cheltuielile, chiriile etc? Eu si iubitul meu ne dorim mult sa ne mutam la capitala, insa eu provin dintr-un judet mai putin dezvoltat, iar el se muta din Strainatate aici.

Tin sa precizez urmatoarele aspecte:
1. El nu are carnet de conducere, eu am insa mi-e teama sa conduc in asa oras mare
2. Eu am terminat facultatea de inginerie + lucrez la licenta si sper s-o termin pana anul viitor cand ne vom muta
3. El a avut o situatie oribila in familie in perioada copilariei din cauza tatalui abuziv, fapt care a determinat-o pe mama iubitului meu sa plece din tara impreuna cu copiii, fapt care a dus la incheierea studiilor lor, concluzie, nu are nici 8 clase insa incerc sa-l ajut si sa-l sprijin cum pot, va rog sa nu judecati persoana deoarece fiecare trece prin greutati in viata asta.
4. Ne mutam pentru prima data impreuna, deci cu alte cuvinte plecam de la parinti si inteleg ca inceputurile sunt mai dificile.

As dori sa stiu in ce zone este ok sa ma mut, ce sa evit, in jur la ce pret se invarte salariul, ce ar putea el sa-si gaseasca ca job si daca merita sa alegem bucurestiul sau ALT oras. Multumim!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa fie viata la Bucuresti, ceva mai scumpa ca in restul tarii, dar pe la acelasi nivel cu marile orase. Insa salariu mediu in Bucuresti este cel mai mare din toata tara. Probabil la fel si chiriile.

1. Ai sa vezi, ca la cat de aglomerat e Bucurestiul la orele de varf si cat de complicat e cu pacarcarile nici nu o sa mai vrei masina. Iti cauti chirile pe langa un metrou si o sa vezi ca e cel mai bun mijloc de transport.

Cat despre el, cred ca face o mare mare greseala sa revina in Romania fara nicio calificare. Va trai aici doar din salariu minim pe economie. Si sa platesti o chirie in B din banii aia... cam greu.

Eu zic sa nu alegeti Romania.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa parerea mea, Bucurestiul nu este deloc o alegere buna, in cazul oamenilor cu 7 clase sau cu facultate neterminata.
Concurenta acolo este mare, oportunitatile sunt pentru cei ce cauta avansare, nu "entry-level". Daca intr-un oras modest, te angajezi la orice colt de strada si ai un salariu normal (pentru Romania), in Bucuresti ai concurenta mare chiar si la Profi sau Auchan. Fara bac nu te ia nici naiba.
Va sfatuiesc sa alegeti un oras echilibrat dpdv al preturilor si oportunitatilor, sau de ce nu, sa plecati amandoi cateva luni prin Europa, sa veniti cu niste economii care va asigura 12 luni de acomodare in Romania.
Cautati un loc de munca la care primiti si cazare, la firme de curatenie, sere de agricultura sau agentii la care puteti incerca mai multe joburi.

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau l-as incuraja pe iubit sa termine liceul si sa ia bacul.Sansele sa gaseasca altceva decat patroni care il sclavagesc la munca fizica sunt extrem de limitate. Daca nu aveti carnet luati in considerare ca va trebui sa va bazati pe transportul in comun.Succes.

| ShaOfHatred a răspuns:

Viața la București e destul de epuizantă să fiu sinceră. Toată lumea e pe fugă, toată lumea e cu fitilul scurt și oamenii în general nu au răbdare.
1: Nu e problemă deoarece sunt foarte multe tipuri de transport în comun care te duc peste tot în București. Nici nu recomand să te duci direct de la început cu mașina prin oraș deoarece șoferii în București nu iartă nimic. O iei încet până te obișnuiești puțin cu orașul.(((=
2. Bravoooo, îți țin pumnii să reușești!
3. Îi înțeleg situația și îmi pare rău. Dar din păcate nu știu dacă sunt prea multe joburi care te acceptă fără 10 clase. Poate dacă merge în fabrică sau pe șantier, are o șansă să îl ia și să aibă un job. Dar îl sfătuiesc să se reapuce de studii cât de curând posibil deoarece ai nevoie de ele.
Un job foarte bun pentru iubitul tău ar putea fi să transporte mâncare prin Glovo, Tazz, BoltFood. Are nevoie doar de o bicicletă și e good to go. Am auzit de la mulți că dacă tratezi acest job ca un job normal, nu doar ca side job, se câștigă de la bine spre foarte bine.
4. Mutatul împreună e treaba grea și e bătaie multă de cap. Trebuie să fiți siguri de această decizie și să vă asumați consecințele. Plus că trebuie să aveți o sumă de bani considerabilă care să vă ajute la început, până vă găsiți amândoi job. Dacă termini facultatea de inginerie, poate o să ți se ivească un job cu un salariu bun. Dar să nu te gândești că o să fii din prima pe salariu de 6-7 mii de lei. O să te învârți cel mai probabil în jur la 3 mii de lei pe lună la început.
Nu înțeleg de ce nu mai așteptați până îți termini facultatea și apoi să plecați în străinătate. Poate îți găsești job de inginerie în străinătate, unde se câștigă mai bine și unde iubitul tău își poate găsi un job mai ușor.
Bucureștiul e un oraș plin de oportunități și de jeguri în același timp(vezi tu care o să atingă mai tare la suflet). Oportunitățile sunt cele care contează. Dacă te duce capul găsești cum să faci bani. Dar o să aveți ghinionul de a vă muta în București, să știți că Bucureștiul vă înghite (o să înțelegeți voi dacă vă mutați acolo). Zone bune în București sunt Grozăvești, Basarab, zona bună a Berceniului gen pe lângă parcul Carol,(eu acolo am stat câțiva ani singură, doar că în partea rău famată), Drumul Taberei etc. Bucureștiul nu mai este ce a fost, adică oamenii sau m-ai cumințit și nici măcar în zonele rău famate gen Ferentari, partea nașpa a Rahovei, partea nașpa a Berceniului, Giulești Crângași, nu mai sunt oamenii așa răi cum erau înainte. Dar dacă ai posibilitatea, ocolește totuși zonele acestea ca să nu-ți complici viața. Chiriile sunt ok. Adică găsești garsoniere și cu 200 de euro în locuri bunicele. Să vă asigurați că aveți aproape de voi cel puțin un mijloc de transport în comun pe care te poți baza (metrou, tramvai, autobuz), adică să nu circule pe-acolo mijloacele de transport în comun doar din an în paște.
Mâncarea și băutura, medicamentele, dar și lucrurile overall sunt mai scumpicele decât în orașele mai mici. Și se simte diferența. Până te obișnuiești. Dar culmea, sunt mai ieftine decât în Cluj sau Timișoara. Și Brașov e un oraș genial, cu chirii și prețuri ok per total, dacă nu vă deranjează răcoarea și urșii. Vă sfătuiesc să vă gândiți bine la decizia aceasta cu mutatul și trăitul împreună, că nu-i ușor să trăiești cu cineva in casă, că dacă vă certați, e enervat.
P.S. București e peste legi.
Dacă vreți să cunoașteți partea tristă a Bucureștiului, recomand să ascultați "Ombladon - Noapte bună București". Inevitabil o să loviți și de ea, deci mai bine o cunoașteți din timp ((:

| Papadie22 explică (pentru ShaOfHatred):

Iti multumesc din suflet pentru timpul acordat

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Papadie22):

Stai liniștită. Scuze eu că ți-am lăsat ditamai romanul (((=
Sper să te ajute măcar puțin ce am scris pe-acolo

| anonim3248 a răspuns:

Deci LIMITA CEA MAI DE JOS pentru 2 persoane

- chirie de 200 de euro + 100 de euro întreținere și lumină și internet

- mâncare cam 300 de euro.

Deci cu 600 de euro pe lună puteți sta în București în zone bune în garsonieră cu chirie

Ca salarii și ce poate lucra el care are doar 8 (OPT) clase - ABSOLUT NIMIC.

| anonim3248 a răspuns:

Deci iubitul tău NU poate lucra în București cu 8 clase nici măcar cu ziua pe șantiere cum se putea acum mulți ani.

NU are unde să muncească absolut nicăieri cu 8 clase.

Deci el chiar nu are ce să facă în București.

Tu te poți angaja repede la rețele mari de supermarket și să iei cam 3000 lei ca și casieră.

Dacă vrei să lucrezi ca și ingineră e cam mare concurența și s-ar putea să nu găsești.

Cam așa e pentru voi București - ORAȘUL MULTIMILIONARILOR.

Deci mai bine alegeți un oraș mult mai mic decât București unde el să poată lucra pe șantiere acolo.

| anonim3248 a răspuns:

Dacă el avea măcar 10 clase era angajat tot în rețele de supermarket și câștiga cam 2500 lei.

Deci tu cu el puteați avea cam 5500 lei pe lună și vă ajungea să stați cu chirie cum am spus.

Doar salariul tău NU ajunge să puteți sta amândoi cu chirie.

| Celdrept a răspuns:

Tu nu esti stefania? Glittery?