| elena a întrebat:

Cum face gaina un ou, daca nu o calca cocosul?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Pentru ca matrita se afla la gaina.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai si femeile elimina in fiecare luna un ovul care, daca ramane nefecundat se pierde. Practic oul este ovulul nefecundat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ovulul este produsul trompelor si este fertil doar daca este fecundat. In cazul gainii se intampla aproape acelasi lucru. Este fertil doar daca este fecundat, adica face pui doar atunci cand gaina este calcata de cocos, daca nu este calcata devine un simplu ou nefertil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O calca o data pentru mai multe oua! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mi_am pus zilele astea aceeasi intrebare! O fi chestia cu ovulul, atata ca e sub o alta forma si e bun! happy

Alte răspunsuri
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Gaina, se naste cu acele oua in ea..., care se dezvolta pe parcurs si pe care, ajunse la maturitate le oua...ca sa avem noi ce papa bun...
Daca sunt fecundate cu samanta cocosului...si apoi puse la clocit, ies puii!
Cocosul e pentru a le insamanta ouale, nu pentru a le face sa oua!

| LittleZyzy a răspuns:

Pai gaina face ou si fara sa fie calcata de cocos, dar din acel ou nu poate iesi un puiwinking