| anonim_4396 a întrebat:

Cum interpretati zicala " Dumnezeu nu doarme"? in ce context spuneti aceasta zicala? ce credeti ca determina o persoana sa ajunga la aceasta concluzie? explicatzi mai multbig grin mersi:*

Răspuns Câştigător
| Ana213 a răspuns:

De exemplu cand cineva iti face un rau pe nedrept iar apoi auzi ca a patit ceva grav(sau poate fi vb de alte persoane )... intr-un asemenea context poti spune,, Dumnezeu nu doarme" in sensul ca vede si face dreptate, nu e nevoie sa iti faci tu dreptate iti face El.
Eu am rostit de multe ori expresia asta.

10 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E o replica cam rautacioasa "Dumnezeu nu doarme" pentru ca e ca si cum te-ai bucura de ghinionul altuia.Chiar daca acea persoana ti-a facut candva rau si te-a ranit nu e bine sa te bucuri de necazul altuiawinking

April
| April a răspuns:

Cred ca aceasta zicala s-a nascut dintr-o speranta a celui nedreptatit. Dar pentru a ajunge la aceasta concluzie este nevoie ca cel ce o exprima sa creada in dreptatea divina, in capacitatea Creatorului de a fi atotstiutor si atotvazator.Cand nu mai reusesti sa crezi in dreptatea omeneasca, cand vezi ca autoritatea celor ce ar trebui sa vegheze la respectarea legilor este aproape inexistenta, singura speranta e in Dumnezeu.Si sa stii ca nu in zadar. Exista in lume un fel de echilibru care rasplateste o fapta prin intoarcerea ei la cel ce a faptuit-o.Ca sa fiu mai clara, daca ai facut un rau cuiva, asteapta-te sa ti se intample si tie.Si cu binele la fel. Iar cand se intampla asta, iti spui ca Dumnezeu nu doarme!

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Cand ti se face o nedreptate care iti e mai tarziu, oarecum, rasplatita.Cand cel ce ti-a gresit realizeaza ca a facut-o si incearca sa isi rascumpere greseala.Cand te simti deznadajduit dar apare o raza de speranta.Atunci folosesc eu zicala asta.Si ar mai fi una din popor:"Roata si patrata, tot se-ntoarce o data". Dar, de obicei, ambele se folosesc pentru a desemna o razbunare, nu stiu daca m-am facut inteleasa, ceva in genul:"rasplatim raul cu rau".

| maryana5 a răspuns:

Fiecare lucru bun sau rau se intoarce in egala sau mare masura la noi. Daca faci un rau ti se plateste tot cu rau, poate nu azi, poate nu maine insa fiecare are o "rasplata" pentru faptele sale.
xoxo, mary

| andalu a răspuns:

Sa nu iti pierzi credinta ca el te va ajuta chiar daca ti s-a intamplat un lucru neplacut si inclini sa crezi ca de fapt nu iti mai este "aproape". Ce ar determina-o? probabil lipsa de incredere in insasi ca si-a rezolvat pb prin fortele proprii si inclina sa creada ca El a ajutat-o
Nu o spun niciodata!

| ♥•♂♀♪¶§↑↓→←∟↔▲▼♣♠ a răspuns:

Hmnmm de obicei eu nu o folosesc tata o folosesti cand vorbesc urat cu el si apoi ma lovesc de ceva si zice prostindu-se: dumnezeu nu doarmete laughing)

| marcel_5462 a răspuns:

Intrebare pentru Gabriela.
Te intreb, oare daca, colegul acela nu-ti facea rau nu mai ramanea corigent la informatica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ramai fara replici si te simti inferior, vezi ca nu-ti poti face dreptate singur in anumite ocazii bagi replica asta.
Gabriela asta sa inteleg ca e arma ta, de ce nu i-ai spus "Dumnezeu te va ierta si face mai destept!"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După gol, Geană a ridicat mâinile în sus în semn de mulţumire divină spunând: „Dumnezeu nu doarme şi face dreptate".

http://www.pandurii-tg-jiu.ro/index.php?id=771

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ar avea urmatorul inteles:el vegheaza mereu asupra noastra stie tot ce se intampla, ce facem bun sau rau, stie ce ne trebuie, trebuie doar sa avem credinta! Ce ne detrmina sa ajungem la aceasta concluzie? faptul ca ne raspunde pana si rugaciunilor nerostite, stiute doar de inima noastra!