| Mariusflorescu a întrebat:

Cum ne putem bucura totusi de viata cand viata noastra sociala si sentimentala e aproape 0? Daca interactionez cu oamenii doar la munca (exclus faptul ca vorbesc cu vanzatorul sau ca vad oameni prin parc) ce as putea face face tot timpul de unul singur ca sa nu ma mai simt trist si plictisit?

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Prin orice tip de activitati. Daca ai viata sociala 0, si sentimentala la fel, nu macar incerci sa schimbi ceva in situatia asta big grin?

| Mariusflorescu explică (pentru Celcestietot):

Ce sa fac ca sa schimb situatia? Ca nu sunt asa de azi de ieri, ci de vreo 15 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tracțiuni si flotări prin parc. Mers pe jos, Să citești cărți plus multe altele. Cel mai urât lucru e sa stai așa, și să ți-o freci. Nu-ți mai da lăbuța trista pentru că de aia ești așa trist.
Ocupați timpul cu lucruri interesante, daca vrei relație numai pentru că te simți singur și plictisit. Asta nu e un motiv bun, singurul motiv pentru care ar trebui să vrei una e să-ți faci o familie. In rest, nu prea are rost. Ba chiar e cel mai prost motiv, pentru că dacă dai de cineva și după vă despărțiți o sa te simți tot așa, poate chiar mai rău.

| Mariusflorescu explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat relatia ma intristeaza. E si asta important, dar mai putin important decat relatiile sociale. Am facut acum o ora tractiuni si flotari. De citit citesc mereu. Cred ca am citit peste 500 de carti la viata mea. Am in telefon peste 7000 de carti. Am citit toate cartile scrise de Asimov, i-am citit cartile lui S. Hassel, am citit tot ce mi-a picat in mana in materie de biologie, evolutionism. Apropos, de asta, am citit toate cartile scrise de R. Dawkins. Am bagat si ceva filozofie; i-am citit pe filozofii greci dar si pe cei germani. Am citit ceva, nu pot zice ca nu happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariusflorescu):

Eu daca am citit 5 carti la viață mea e bine.
Daca tot crezi că aia e cauza și sunt oarecum de acord cu tine, nu te supăra dar încerci prea de tot sa 'impresionezi', poate asta e cauza pentru care nu stai așa bine la viață socială.
Nu e nevoie sa știe toată lumea că ai citit tu 626372882 de cărți, daca te-au ajutat și te pasionează sa citești super, tine-o pentru tine.

Apropo de tristețe, atât timp cât ai viață socială 0 nu cred că există pastila magica, poate e o predispoziție genetică, poate e vorba de mentalitate sau de dezvoltarea spirituala, eu când mă simt trist accept asta, nu mă împotrivesc. După trece sau se transforma in nostalgie.

| Mariusflorescu explică (pentru anonim_4396):

Mi-ai zis sa citesc carti, d-aia ti-am enumerat cateva, sa-ti arat ca am citit ceva si totusi cititul nu mi-a alungat singuratatea. Eu sunt singur de vreo 15 ani. Cam mult, zic eu.

| Eisenheim a răspuns:

Grea enigma asta pentru mulți într-adevăr,mers la munca, cumpărături,dormit,și de la capăt... Ceva ne scapă din vedere,cred că trecutul,sa zic așa,ne-ar putea ajuta. Ce făceam alta dată? Unde mergeam? Ce activități aveam,cum,cât,unde, întrebări ce au răspuns. Gândește-te bine, pune ideile pe hârtie, și o să găsești soluția optimă pentru tine, in mod sigur