| Geanin a întrebat:

Cum oare suna accentul romanesc adevarat? Oare unui strain care nu stie Romana cum ii suna Limba Romana. E o limba dura?

4 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Mie-mi place cum sună.
Nu e dură limba română, are o muzicalitate drăguță.

| trolololo a răspuns:

Romana este una dintre cele mai ușoare limbi de învățat.

Uite un articol, din multele care spun ca e una din cea mai ușoare limbi.

http://zidbits.com/2011/04/what-is-the-hardest-language-to-learn/

| Jackster a răspuns:

Pentru cei din afara, romana suna superb, unii spuneau ca suna mai bine ca spaniola.

| Stassy a răspuns:

E una dintre cele mai grele limbi. Sunt foarte multe cuvinte si expresii.
Si accentul difera de la regiune la regiune.E cam ciudat cand o auzi de prima data, adica [ cel putin eu] vb foarte repede si nu pronuntam toate literele.[ asta in Moldova si in Maramures]