| homosapiens a întrebat:

Cum pot pleca la munca necalificata in strainatate singura ca fata de 22 de ani? Am multe temeri legate de a pleca singura dar vreau sa-mi asum riscul asta pentru ca am nevoie de bani si nu am niciun sprijin din partea familiei. Mi-as dori sa lucrez doar pe o perioada de cateva luni si apoi sa ma intorc in tara. Imi tot apare un anunt pe ejobs de la A&C Global cu joburi pe nave de croaziera. Are cineva experienta de acest fel? Cum as putea sa ma angajez fara sa ma pun in pericol?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum as putea sa ma angajez fara sa ma pun in pericol?
Dacă ți-e frică, stai acasă.
O prietenă a plecat în 2003 în Spania. A fost servitoarea la bătrîni și apoi la call center. Dacă dorea să meargă la pipi avea nevoie de aprobare. A luptat enorm, acum e pe picioarele ei. Sunt agenții de recrutare serioase în RO. Caută să pleci cu contract.
Ai aici o listă de 292 de agenții de forță de muncă în străinătate înregistrate oficial, deci cu o doză mare de credibilitate. După ce cauți pe cea care o vrei, îi pui numele pe Google Search și afli datele de contact. Apoi cauți jobul și te înțelegi cu ei.
Lista agenților de plasare a forței de muncă în străinătate, înregistrați la
Inspectoratele Teritoriale de Muncă
https://www.inspectiamuncii.ro/......41b8ae1b5a

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe vase e chiar ok, sunt niste reguli care te tin in siguranta, fata de locurile din agricultura, unde se sta in baraci cu... tot felul de 'necalificati'.
Cauta agentiile inainte de a le contacta. Majoritatea au pagina de Facebook, iar prin comentarii vezi niste recenzii, cat de cat.

| relian a răspuns:

Sa lucri doar cateva luni,apoi sa te intorci in tara? Pai ce tu crezi ca de lucri cateva luni,deja citigi bani cu sacu,ori ce ginduri iti faci?

Pe nave de croaziera trebuie sa stii engleza si ti se cere sa ai o calificare,sa fi lucrat ceva camerista sau barman,ospatar,aua aia ceva cerinte.
Munca necalificata p[e vase de croaziera nu este,nu is corabii sa te puna aia sa speli puntea laughing
Suna la aia si o sa iti dea ei cerinte si ce trebuie sa stii,ori ce acte trebuie.
Am avut o iubita care a lucrat pe vas,trebuie sa stii engleza cit de cit,apoi ia trebuie diploma de ospatar,asta daca vrei sa lucri ca ospatar,ori barman,sau sa fii lucrat per la hotele ceva,sa stii sa faci curat in camere,paturi ce se face.
La cameriste nu stiu ce iti cer aia,dar la ospatari sigur iti cer diploma,tipa ce zic eu a facut rost de o diploma,de m,unca stia ca lucrase prin cipru tot ca ospatar,acolo invatate si engleza.

Cam astea se fac pe vas de asta,dar trebuie sa stii engleza cit de cit,aia acolo nu-s romani,ma refer sefii,si ce or mai fi.

Ai nevoie de bani,mergi pe uscat daca vrei munca necalificiata,in Italia,Spania,germ,ania,muncesti in case la oameni faci curatenie,faci mincnare,ai grija de batrini,ii duci la plimbare,depinde ce gasesti.
Poti lucra si prin fabrici,munci genul asta.

Cel mai indicat ar fi sa cunosti pe careva,amica,prieteni care sa fie pe acolo si sa te ajute ei,sa mergi la ei,asa prin agentii e mai aiurea,cine stie ce agentie nimeresti,ce bani iti dau aia,ori sa nu te duca aia la produs.
Deci cand pleci in alta tara niciodata sa nu dai actele cuiva,nimanui,nici un act,care iti cer actele ca ai ei nevoie sa faca nu stiu ce rahaturi,fugi, aia is oameni rai.

Insa daca vrei sa mergi doara pentru cateva luni, atunci stai acasa, banii aia ce i-ai face in cateva luni nu ai ce face cu ei, doara asa stiu si eu sa te duci de cateva ori la club laughing sa iti cumperi ceva haine, incaltari si sau dus.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În general, din ce am cunoscut, cei care pleacă în diaspora, pleacă la rude... nu te duce singură decât dacă găsești o agenție care să fie foarte oficială, care să aibă recenzii la vedere și chiar să-ți inspire încredere.

Am pe cineva care a plecat recent pe vas, o să încerc să aflu mâine niște detalii. Revin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai cuminte în banca ta

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Nu te duce singură în străinătate sunt fel și fel de oamenii în afară nu știe cine ce este cine ce este cu Adevărat mergi cu familia sau cu un membru din familie da nu te duce singură în străinătate.

| sadrian46 a răspuns (pentru ElExistaElAudeElVedeElStie):

De ce?

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns (pentru sadrian46):

Lumea de afară este cu totul altceva viața din afară este cu totul altceva nu-i ai cum să mă înțelegi dacă nu ai fost în străinătate sa muncești și sa trăiești să ști cum este cu Adevărat viața din afară și străinătate o țară străini nu este ca România. O sa ințelegi asta într-o zi și o să-ți dai seama atunci degeaba câștigi bine și ești plătit bine dacă bani ăia nu-ți vor aduce Fericirea Adevărată Niciodată și cine crede ca bani ăia o sai aducă Fericirea Adevărată nu știe ce este Fericirea Adevărat. pe mine bani din afară nu mau schimbat și nici nu vor reuși sa ma schimbe Niciodată. Am rămas același onur si vor rămâne același onur. Pe mulți bani iau schimbat pe mulți bani iau făcut sa o ia razna pe mulți bani iau facut lacomi zgârciți plin de ura și răutate arfe si figur de...în ei. Bani nu vor reuși Niciodată mie să-mi facă asta eu am sa rămână același onur și Niciodată nu ma voi schimba pentru nimeni și nici Petru tot bani din lumea asta... si ca să ști multe femeie și fete sunt bat jocurite în străinătate de șefi și de alți nenorociți bolnavi își bat joc de ele nenorociți ăia bolnavi și le tratează în ultimul hal nenorociți ăia bolnavi iar multe fete și femei sunt mințite ca merg in străinătate sa muncească și cad de mâinile la proxeneți ca pe mâinile la bișnițari cad pe mâinile la interlopi și sunt mințite bătute bat jocorite și forțate sa muncească în locui murdare multe fete și femei pățește asta ia nu trebuie sa mearga singur Niciodată cineva din familia ei trebuie sa meargă cu ia neapărată sunt mulți nenorociți bolnavi care fac asta ia va face o greșeală enormă dacă pleca singură sa muncească în străinătate.