| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de gripa și febră

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Medicamente, lichide multe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clasic domnul @lpavel

Postezi tampeni, nu poti explica, pac ignore.
Toti faceti asa.

| lpavel a răspuns:

Vreo 300 ml. de vin rosu fiert indulcit cu miere multa si piper cat poti dar cat mai mult posibil apoi imediat un dus fierbinte lung iar imediat dupa aceea la somn invelit cat mai tare ca sa transpiri! In transpiratie sta secretul vindecarii, cu cat transpiri mai mult cau atat elimini virusii si te vindeci mai rapid!
Repeta asta in fiecare seara iar ziua consuma lichide cat mai multe, in special ceaiuri indulciti cu miere si adaugate la ele si zeama de lamaie. Daca faci asa in 3 zile esti ca noua! happy

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Cel mai penibil mit asta cu transpirația vindeca răceală. Tu ai dus-o la alt nivel cu un lumini virușii prin transpirație.

| lpavel a răspuns (pentru suntserios):

Vorbesc din propria experienta nu din auzite! La mine a functionat mereu, deci imi mentin parerea! Te-ai gasit tu iar sa comenteszi... spune-ti parerea si taci in p l m ca nu esti tu buricul pamantului!

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Normal că o să comentez că văd tâmpenii de genul scrise. Bineînțeles că poți să mă contrazici cu niste explicații medicale care sa sustina ce ai scris. Nicio problema atunci.

| lpavel a răspuns (pentru suntserios):

Dupa cum am zis mie mi-a folosit mereu nu numai o data deci nu am nevoie sa-mi zica asta un doctor! dar stii ceva tu mie nu-mi vei mai comenta niciodata!

| goguPatent a răspuns (pentru lpavel):

Alcool cand organismul e slabit... buna asta.
"cu cat transpiri mai mult cau atat elimini virusii" - loooool

"consuma lichide cat mai multe"
"indulciti cu miere"
"zeama de lamaie"
Astea da, de comand si eu

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Nu este un mit penibil, daca nu ai observat acest lucru, e mare pacat. Transpiratia in momentul racelilor este faza finala a bolii, daca 4 zile ai tras cu temeratura fara transpiratie si in a 5-a ai transpirat urmeaza revenirea.

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

Confunzi un simptom cu un remediu

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Ma intreb uneori, cu cat efort poti ajunge campionul zilei sau alt gen de campion? Daca ma uit la raspunsul tau imi dau seama caci cantitatea primeaza calitatea ceea ce putin impotriva politicii TPU.

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

E ok.
Poți să mă contrazici cu o explicație medicala oricând.
Aștept.

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Intrebarea omului era, ce tratament sa urmeze pentru a scapa de gripa si febra. Adica ce remediu sa urmeze pentru a nu mai avea simptom-ul bolii. Eu am raspuns cred destul de ajutator ca pe urma sa vi matale cu un raspuns care nu are nici o legatura cu remediul recomandat de mine si nici macar cel mai mic ajutor pentru cel ce a pus intrebarea. Deci nu vreau sa te contrazic ca vorbesti pe langa subiect, doar evidentiam ca raspunsul tau nu are sens.

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

Ok, deci îmi spui că vorbesc pe langa subiect dar nici nu poți explica ce susții. Ok. Am înțeles.

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Tocmai ce am explicat mai sus. As prefera sa ne oprim aici ca sa nu intram in derizoriu. Incearca doar sa fi de ajutor, ar fi mult mai util pentru tot TPU-ul.

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

Nu ai explicat nimic.
Sa fim seriosi, nu ai nicio explicatie medicala pentru a sustine ca transpiratia vindeca raceala. Doar ai vrut polemica pe nimic.

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Transpiratia nu vindeca raceala, am spus ca transpiratia este efectul ca raceala e pe vindecate si spun asta din experienta si nu din cercetari medicale.

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

Aha.

Si atunci de ce te-a mancat sa imi raspunzi initial?

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Eu? Cred ca incurci persoanele, posibil sa ma incurcu cu lpavel. Chiar esti pus pe discutii aiurea? Las-o asa, odihneste-te!

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

Acum 16 ore | antonioger a răspuns (pentru suntserios):
Nu este un mit penibil, daca nu ai observat acest lucru, e mare pacat.

Nu am incurcat nimic.

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Si mai citesti odata cu atentie si clar unde am spus eu in acel mesaj ca transpiratia te vindeca? Daca nu gasesti asa ceva atunci opreste-te ca devi penibil in discutii.

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

Mai omule.

S-a scris "In transpiratie sta secretul vindecarii, cu cat transpiri mai mult cau atat elimini virusii "

Am raspuns "Cel mai penibil mit asta cu transpirația vindeca răceală. "

Si tu imi zici ca nu e mit, deci concluzia e ca tu sutii ca transpiratia vindeca raceala.

Urmareste putin discutia, daca nu o intelegi nu te mai baga cu comentarii pe langa. Ce dracu stau acum sa iti explic 3 fraze ca tu nu poti citi?

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Mesajul meu era:
"Nu este un mit penibil, daca nu ai observat acest lucru, e mare pacat. Transpiratia in momentul racelilor este faza finala a bolii, daca 4 zile ai tras cu temeratura fara transpiratie si in a 5-a ai transpirat urmeaza revenirea."
Din el nu concluzionezi ca transpiratia vindeca boala, dar ca transpiratia e semnul ca boala e pe sfarsite da. Faptul ca nu e un mit, iar e adevarat, nu e un mit, este un fapt concluzionat de multi, poate exprimat gresit atata timp cat oamenii au observat caci dupa faza de transpiratie bolnavul e mult mai bine. Deci te legi de cuvinte aiurea fara sa intelegi ce s-a cerut prin intrebare si care e scopul acestui forum. Sper sa-ti revi astazi si sa mergi mai departe eu am incheiat aici cu tine.

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

In transpiratie sta secretul vindecarii, cu cat transpiri mai mult cau atat elimini virusii

Care cuvinte din ce a scris omul nu le ai înțeles? Hai că mai explic de 6 ori.

| antonioger a răspuns (pentru suntserios):

Asa a concluzionat el vazand efectul dorit (vindecarea) fara sa stie procesul. Dar se poate explica usor aceasta greseala, temperatura ridicata omoara virusii iar corpul transpira dupa ce a fost incalzit destul de tare si la final nu mai sunt nici virusii nici boala.
Nu e mai frumos asa? Discutiile contradictorii trebuie sa fie constructive nu determinative de superioritate.

| suntserios a răspuns (pentru antonioger):

Omul nu a concluzionat nimic.
A trantit o prostie, a zis ca stie el mai bine si mi-a dat ignore.
Simplu.

| antonioger a răspuns:

Daca vrei un tratament cat mai sanatos sfatul meu ar fi, pauza la pat, somn si odihna, hranire cu mancare usoara, neaparat supa calda, carne doar fiarta de pui, mai iei ceva fervex si pentru temperatura foloseste compresa rece pe frunte. Restul medicamentelor numai dupa sfatul medicului. Dar nu uita, cand te odihnesti la pat lasi creierul sa se ocupe de boala.