| Effyyyy a întrebat:

Cum Poti ajunge un expert TPU? iti trebuie 100 de funde?

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu contează foarte mult nici Rank-ul (pozitia din clasament, numarul de puncte), nici vechimea ta pe site şi nici numărul de răspunsuri câştigatoare (fundiţe), ci calitatea răspunsurilor, cât de mult ai ajutat. Activitatea trebuie să fie constantă şi de calitate. Singurele condiţii obligatorii (deşi au fost şi câteva excepţii) sunt: să ai în total minim 500 de răspunsuri şi să ai un raport (numărul răspunsurilor câştigatoare împărţit la numărul total de răspunsuri) de minim 10%, adică cel puţin un răspuns din 10 trebuie să fie câştigător (contează calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie să îndeplineşti toate aceste condiţii, iar administratorii vor hotărâ, când şi dacă a venit momentul. Ei au ultimul cuvânt. Citeşte şi aceste postări, plus comentariile: http://www.tpu.ro/blog/?p=601 , http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658 !
Succes! Numai bine!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Funda nu este relevantă în alegerea titlului de expert TPU.ro. Contează foarte mult să ai răspunsuri folositoare şi inteligente, să eviţi conflictele cu ceilalţi useri (bineînţeles,să nu îi jigneşti), să respecţi politica site-ului, şi nu în ultimul rând, să considere adminii că îndeplineşti toate cerinţele, pentru că ei acordă acest titlu.
O zi frumoasă!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy tu vrei sa devii expert s-au sa ajuti prietenii?thinking conteaza daca esti expert sau nu? nu mai bine sa ai inima inpacata ca ai dat raspunsuri utile si ca au fost de folos acelor oameni?straight face

| TeoPT a răspuns:

Expert TPU poți deveni în funcție de calitatea răspunsurilor tale, în funcție de cât de mult îi ajuți pe ceilalți, de cât de folositor ești pe site etc.

Ar fi niște mici condiții, cum ar fi, să ai minim două luni activitate pe site parcă, să ai 5000 de puncte (echivalentul a 100 de răspunsuri), numărul fundelor să reprezinte 10% din totalul răspunsurilor, chestii de genul ăsta.

Ceea ce ar trebui să înțelegi este că acest titlu de expert nu se acordă automat odată ce îndeplinești anumite condiții. Le poți îndeplini sau nu, titlul nu se va acorda automat. Poți deveni expert TPU numai dacă adminii hotărăsc acest lucru.

Tot la fel de adevărat este că, pentru a deveni expert TPU trebuie să nu intri în conflicte, să fii de treabă cu toți, să nu faci mișto de nimeni, ceea ce înseamnă că ar trebui să renunți la o parte din libera ta exprimare a opiniei. Ceea ce, dacă stăm să ne gândim, nu se merită. Mai bine să îți exprimi liber/ă opinia fără să fii constrânsă de nimic decât să fii pe alocuri prefăcut/ă doar de dragul unui titlu inutil.

Și încă ceva foarte important, fundele nu te ajută cu nimic să fii expert. Dacă fundele le câștigi la răspunsuri folositoare, la întrebări serioase, nu la cele de genul "ce zodie sunt? funda" "funda cine raspunde primul", atunci da, le poți considera ca o realizare. Dar numărul fundelor în sine nu contează deloc. Mulți spun că ești expert TPU dacă ai nu știu câte funde. Dar gândește-te puțin, nu e logic că nu rezolvi nimic dacă ai funde pe degeaba? Normal că nu rezolvi nimic.

Deci, nu mai menționa funda sau negocia cu ea, scrie corect, dă răspunsuri folositoare.

Baftă

| Dominicc a răspuns:

Nu! iti trebuiesc mai multe, si la diferite categorii de obicei.
Eu am peste 100 si nu-s "Expert"
Unii au ajuns la 250. altii la 1000 smd. depinde de voturile care i se alocau fiecaruia.
Acum ajungi mai greu pentru ca sunt probleme cu siteu. nu prea se mai ocupa asa mult de el.

Răspuns utilizator avertizat