| Ruines a întrebat:

Cum reusesc pianistii sa memoreze atat de multe clape? Vreau sa invat o melodie dar e ATAT DE MULT DE MEMORAT. Care e smecheria?

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Pentru ca ma incanta hotararea ta, am sa-ti dau cateva sfaturi:
1. asculta o melodie care iti place foarte mult(nu la casti), de vreo 4-5 ori, dupa care incearca s-o canti doar cu vocea in acelasi timp, tot de atatea ori. In felul acesta iti dai seama daca ai memorat cantecul.
2. daca ai reusit sa memorezi piesa respectiva, o mai repeti inca de 2-3 ori(fara s-o mai auzi in boxe), dar intr-un ritm mai rar, si incearca sa simti cand ti se ridica vocea, si cand coboara.
3. dupa ce ai rezolvat problemele de mai sus, treci la instrument si redai cu vocea un singur sunet, dupa care iei la rand fiecare clapa de la pian ( pornind de la mijlocul pianului), pana cand nimeresti exact acelasi sunet. Exercitiul asta va trebui sa-l repeti de foarte multe ori, cu diferite tonuri(sunete), pana cand vei putea sa tii minte clapele care corespund sunetelor redate de vocea ta. La final, incearca sa gasesti si clapele pentru melodia ta.
Ca sa-ti fie mai usor, am sa-ti spun ca in dreapta pianului se afla sunetele inalte, iar in stanga, sunetele joase.
Si repet, nu asculta melodia la casti in timp ce canti cu vocea, pentru ca trebuie sa-ti auzi sunetele. Daca ai castile la urechi, nu vei reusi lucru asta.
Pare foarte multa munca, dar asa e arta.
Nu stiu cat de mult te va ajuta raspunsul meu, dar am incercat sa fiu cat mai explicita.

7 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Ai auzit vreodata de "ureche muzicala"? Ei, pe langa ureche muzicala, instrumentistii mai au si o memorie auditiva foarte buna. Acestea sunt aptitudinile ce fac parte din talentul cu care sunt inzestrati de la natura, cu care s-au nascut; si nu oricine are un astfel de talent.In plus, e nevoie si de o mare pasiune, cea care te face sa inveti fara incetare, toata viata.
Deci, nu e nici o smecherie, e ceva natural pentru o persoana talentata, si o spun din experienta.

Răspuns utilizator avertizat
| foxsilver a răspuns (pentru Ruines):

Pentru ca ma incanta hotararea ta, am sa-ti dau cateva sfaturi:
1. asculta o melodie care iti place foarte mult(nu la casti), de vreo 4-5 ori, dupa care incearca s-o canti doar cu vocea in acelasi timp, tot de atatea ori. In felul acesta iti dai seama daca ai memorat cantecul.
2. daca ai reusit sa memorezi piesa respectiva, o mai repeti inca de 2-3 ori(fara s-o mai auzi in boxe), dar intr-un ritm mai rar, si incearca sa simti cand ti se ridica vocea, si cand coboara.
3. dupa ce ai rezolvat problemele de mai sus, treci la instrument si redai cu vocea un singur sunet, dupa care iei la rand fiecare clapa de la pian ( pornind de la mijlocul pianului), pana cand nimeresti exact acelasi sunet. Exercitiul asta va trebui sa-l repeti de foarte multe ori, cu diferite tonuri(sunete), pana cand vei putea sa tii minte clapele care corespund sunetelor redate de vocea ta. La final, incearca sa gasesti si clapele pentru melodia ta.
Ca sa-ti fie mai usor, am sa-ti spun ca in dreapta pianului se afla sunetele inalte, iar in stanga, sunetele joase.
Si repet, nu asculta melodia la casti in timp ce canti cu vocea, pentru ca trebuie sa-ti auzi sunetele. Daca ai castile la urechi, nu vei reusi lucru asta.
Pare foarte multa munca, dar asa e arta.
Nu stiu cat de mult te va ajuta raspunsul meu, dar am incercat sa fiu cat mai explicita.

| NOBODY a răspuns:

Trebuie doar să ai un telefon cu opțiunea note.

| LolaLollita a răspuns:

Cred ca e vorba si de pasiunehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeşte ureche muzicală şi multă muncă.Din moment ce exersează mult pe diverse partituri încep să se obişnuiască învătând încet, încet să cânte piesele muzicale doar după auz.

| BlackEyedGirl a răspuns:

Ei fac o scoala speciala si repeta in fiecare zi.

| Predator30 a răspuns:

Au invatat ...trebuie sa o reciti in fiecare zi cate putin si la un momendat ai sa iti dai seama ca o sti.