| MaraMadalina1888 a întrebat:

Cum sa imi dau seama daca am sau nu spirite in casa? Mereu se aud zgomote din pod si sertarele din bucătărie. O data am mers in beci si am auzit pașii care s-au oprit la usa si misca de clanta, am țipăt si am spus sa plece iar după ceva timp pașii se indepartau.De curând a murit vecina, dar zgomotele se auzeau dinainte sa se mute in casa.Cucuvelele stăteau pe casa ei, iar după ce a murit au plecat.Voi aveti întâmplări de genu? Si cum imi dau seama ce vor acele fantome?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu avea cum sa fie vecina ta, ca se afla pe lumea cealalta.

| LPCTSTR a răspuns:

Pacat ca ai trait pana acum in minciuna.
Pentru ca ceva sa interactioneze cu materia, fizic, trebuie sa aiba masa. Daca trosneste sertare si calca in beci, trebuie sa aiba o masa care trece efectiv de pragul "spectral"/invizibil.
Incidentele ca o specie de bufnita sa aterizeze pe acoperisul unei case cresc semnificativ in contextul defrisarilor masive, deci nu mai este o simpla coincidenta, ci un trist standard pe care oamenii l-au adus odata cu extinderea in teritoriile altor specii.

In cele mai multe cazuri, acestea sunt halucinatii cauzate de shizofrenie, de asta chestia cu spiritele si restul porcariilor au persistat in timp.

Singurele intamplari pe care le-am avut au fost legate de prieteni ipocriti care se dovedesc a fi minciuni odata cu descoperirea ariei stiintelor reale in detrimentul pseudostiintelor religioase.

| MaraMadalina1888 explică (pentru LPCTSTR):

Pasii din pod i-a auzit si sora mea, am avut si filmate dar a dispărut din telefon

| LPCTSTR a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

A disparut pe naiba.
Nu exista spirite, spiridusi, fantome, strigoi, zana maseluta, mos craciun, sau dumnezeu, n-au existat si nici nu vor exista.

Verifica daca in pod nu ai cumva gauri prin care pot intra pisicile sau sobolanii. Cum cazul in care o persoana reala, mai exact un hot, ar umbla prin podul tau pentru a fura diverse (am avut un caz care fura faina/vin din podul vecinilor pentru ca putea foarte usor sa se urce in el si s-a dovedit la o inspectie a politiei ca vecinul fura noaptea), cel mai probabil sunt soareci, sobolani, sau pisici.

Filmarile din telefon nu pot disparea decat daca sunt sterse; fie ai omis fimarea din cauza multor altora, deci ai confundat-o, fie ai sters-o in loc s-o salvezi; stafiile nu interactioneaza cu materia si in niciun caz nu cred ca stiu algoritmii de stocare ai sistemului, in special de compresie/decompresie ca sa stie ca filmarea le-a prins sau nu rolling on the floor

Tine in minte ca la nivel de particula, in Univers, exista NUMAI 4 forte care interactioneaza cu materia de zi cu zi: gravitatia, electromagnetismul, forta nucleara slaba si forta nucleara puternica, daca nu interactioneza prin aceste forte, atunci nu exista si/sau informatia este perceputa intr-un mod eronat.

| MaraMadalina1888 explică (pentru LPCTSTR):

Bine,nu exista Dumnezeu, spirite, fantome etc.Cum iti explici viata dupa moarte? Cum poti explica chestiile pe care le au vazut oameni in moarte cerebrală care au fost aduși la viata? Cum poti explica toate chestiile ciudate care se intampla in lumea asta. Putem sa ne bazăm pe știința si fizica, dar de ce nu am putea crede mai mult.Cum s-a format universul? Cum au apărut animalele,organismele microscopice, de undeva au pornit. Si exista spirite, Dumnezeu e un spirit, moș crăciun e un spirit, e spiritul crăciunului, o tradiție. Oameni nu au o explicație pentru ce se intampla asa ca spun : doar dumnezeu știe. E adv, cineva stie, iar noi acel om a tot știutor il numim Dumnezeu cum alte religii au Zei, e tot un dumnezeu, un spirit care stie tot dar cu alta denumire.Cum explici ce se petrece dupa moarte, unde pleaca sufletul, ce se intampla cu acea persoana, cu acel sufletu. Undeva trebuie sa plece iar dacă nu pleaca poate rămâne alături de noi sub alta forma.Nu crezi in reîncarnare? Prea multe,, coincidențe" prea multe lucruri trecute cu vederea iar noi spune ca E OK, știm că e ok? Dacă există un univers paralel, asa cum exista lumea noastră poate exista inca altele 300. Nu avem cum sa stim. Primim prea multe semne, dar în zadar cum sa ne dam seama pe ce planeta trăim daca tot ce facem e să ne gândim la prezent

| LPCTSTR a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

In prima instanta, omul nu este in posesia a ceva numit "suflet", sufletul nu este un organ, nu este o celula, nu este o molecula functionala.
"Sufletul" este reprezentat de constiinta generala in concordanta cu realitatea morala a vietii, nu Dzeu, nu spectre, nu biocampuri, nimic altceva, doar o iluzie a faptului ca, prin capacitatea neuronilor umani de a crea sinapse in permanenta, gandim. Gandirea deriva in moralitate iar moralitatea in suflet.
Deci sufletul nu este ceva ce se afla la baza gatului, apropiat de inima sau chiar in inima, nu exista ca parte anatomica a corpului uman; este un produs secundar al capacitatii noastre de cognitie.

Nu exista viata dupa moarte.
Daca cineva se alfa in moarte cerebrala, iar aceasta este intrerupta, este normal ca halucinatiile sa apara, sa se creeze noi sinapse din cauza mortii neuronilor din cauza lipsei de oxigen de cele mai multe ori; cand creierul se afla in moarte cerebrala, se auto-analizeaza pentru a crea un raspuns, un stimul, insa cum creierul nu are algoreceptori in componenta sa, nu are cum sa isi dea seama ca ceva il influenteaza, deci actioneaza in moduri involuntare, prin halucinatii tactile/senzoriale/vizuale.
Nu trebuie sa faci facultatea de medicina sa realizezi ca moartea cerebrala vine pentru creier ca ceva neasteptat.

In legatura cu formarea Universului: ideea sta asa: noi inca nu avem cauza, noi avem doar efectul. Nu stim ce a cauzat o implozie masiva pentru care a rezultat un numar imens de particule ce astazi formeaza materia, stim doar ca a avut loc un astfel de fenomen acum ~13.8 miliarde de ani care a cauzat palpabilul de astazi.

Problema pe care toti o evita este simplul fapt ca daca astazi este palpabil ceva, cum putem explica ca acest ceva nu era palpabil si acum ~6-12 mii de ani cum cand zic crestinii ca omul a aparut, cand a fost format Pamantul, dupa cum spune geneza din biblie?
La fel si invers: cum putem explica ca ceva care era palpabil atunci, nu poate fi palpabil acum?
Nu putem, pentru ca, daca este sa dam un exemplu, ieri am putut mirosi o floare si asta pot face si azi; dupa modelul acesta vedem religia: ieri Dzeu/Isus se arata oamenilor, iar astazi este evident ca nu se mai arata.
Daca o luam logic si rational, pai de unde avem dovezi ca acel Dzeu, acel Isus, acel Duh au existat in prima instanta daca astazi nu mai sunt palpabili? Si daca astazi nu sunt palpabili, de ce nu au fost si la inceput, acum 2000 de ani? Astfel nu ar fi existat religia.

Et cetera.

Nu am vrut sa ma bag iar in cada sangeroasa a religiei, dar nevoia mi-a impus.

"Prea multe,, coincidențe" prea multe lucruri trecute cu vederea iar noi spune ca E OK, știm că e ok?"
Hazardul si-a spus mereu cuvantul, de asta suntem aici si de asta s-a-ntamplat sa-ti vad intrebarea.
Sansele ca tu sa extragi o bila neagra dinr-o urna cu alte 9 bile albe este de 1/10, asta nu inseana ca nu exista posibilitatea extragerii bilei negre.
De asta si coincidentele sunt singulare si izolate, dar si extrem de dese, de asta nu se intampla mereu, pentru ca ar deveni parte constanta a vietii noastre si nu s-ar mai numi "hazard", deci ar impune o lume ideala, lucru care este evident ca este fals [nu traim intr-o lume ideala].

Sper ca ti-am dat un raspuns la majoritatea intrebarilor happy

| MaraMadalina1888 explică (pentru LPCTSTR):

Mersi de răspunsuri, eu m-am convins că Dumnezeu exista pentru ca m-a ajutat cand i am cerut ajutorul iar eu ii ofer credința în schimb.Fiecare are propria părere, doar pentru ca nu vedem nu inseamna ca nu exista, doar pentru ca noi nu putem atinge nu inseamna ca acel lucru e inexistent, doar pentru ca noi nu avem dovezi asta nu inseamna ca Dumnezeu sau alte spirite nu exista. Parerea mea

| LPCTSTR a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Apropo, credinta ta ca exclude existenta spiritelor.

| Bruno92 a răspuns:

Ai boala lui calache

Răspuns utilizator avertizat