| Tokha a întrebat:

Cum se desparte în silabe numele Ioana? Eu zic I-oa-na. Aşa m-a învăţat profa de română, unii o să zică virgulă că este greşit, dar nu este aşa.

5 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Profa are dreptate

| MissAvocado a răspuns:

Este perfect dupa regulile de despartire in silabe asa este corect.

| Parmalat a răspuns:

Profa de romana te-a invatat bine dar incomplet.
Situaţii în care nu se face despărţirea la capăt de rînd:
Din punct de vedere morfologic se recomanda evitarea despartirii in cazul silabelor iniţiale şi, mai ales, finale constituite dintr-o singură vocală, întrucît despărţiri ca a-er, vi-a, e-ră, li-ce-e, i-re-al, su-i, o-mis (corecte conform regulilor fonetice) sau dînd-o, las-o, zis-a (corecte conform regulilor morfologice) sînt neeconomice.
Deci daca ajungi cu scrisul la capat de rand niciodata nu vei scrie "I" pe un rand si "oana" pe randul urmator chiar daca e corect din punct de vedere fonetic. Iar despartirea in silabe este folosita in special pentru acest aspect, deci profa trebuia sa faca si precizarea asta.

| BellaMarie a răspuns:

Numele Ioana se desparte cum ai zis tu, nu se desparte eu-a-na sau in alte moduri sper ca te-am ajutat

| Daaax3 a răspuns:

Asa este. Nu te lua dupa ceilaltwinking asculta-te pe tinwinking Unii vor sa ai o imagine proasta...crede-ma stiu din experienta.winking