| Inkutsa a întrebat:

Cum se formeaza un izvor? Dar o fantana arteziana? Urgent...va rog... funda (L)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Izvorul este o suvita de apa subterana care iese sau tasneste la suprafata fara ajutorul sau interventia omului. Fantana arteziana este o constructie realizata de om in scop decorativ --- cu ajutorul unor dispozitive si duze, se formeaza si se dirijaza jeturile de apa in asa numitul "joc de apa" caruia, daca i se adauga un "joc de lumini si sunet" se obtine un efect artistic.