| sweetgirlforyou a întrebat:

Cum se scrie corect: "sun-o" sau "sun-o"?

Răspuns Câştigător
| PinkkRosee a răspuns:

Corect se scrie 'sun-o'. Deoarece:
1.'sun'=a suna=verb;
2.'-o'=pe ea;
=>sun-o e corect. Sper ca te-am ajutat, Pa-pa happy.

16 răspunsuri:
| Ionela_Livia_1996 a răspuns:

Sun-o

| alina58 a răspuns:

Sun-o

Răspuns utilizator avertizat
| Nedelcu_Andreutzza_1995 a răspuns:

Sun-o

| Rockart a răspuns (pentru sweetchocolate):

Bine că eşti tu deşteapta! N-are voie fata să intrebe nimic că sare unu "inteligent" cu răspunsuri de genul. Din cauza userilor ca tine se duce naibii site-ul ăsta. Şi de ce să moară? Că vrea să se asigure de scrierea corectă? Că vrea să înveţe? Sau eşti geloasă că are nickname-ul asemănător cu al tău? Hai las-o baltă!

P.S: Apreciez faptul că recunoşti că nickname-ul tău e o porcărie.

| sweetgirlforyou explică (pentru Rockart):

Mersii mult, chiar ai dreptate, intrebarea era pentru ca ma contraziceam k cineva, da in fine. Totiiii se cred inteligentiiiiiiiii dar nu prea cred ca sunt. :*:*

Răspuns utilizator avertizat
| Rockart a răspuns (pentru sweetchocolate):

Sunt întrebări mai stupide ca asta. Ce-ar fi să comentezi pe acolo? Măcar ea nu e un troll ori vreo mimoză ca tine care încearcă să facă pe intelectuala într-un spaţiu virtual. Problema ei ce făcea când i se preda asta. Important e faptul că a pus o întrebare pentru a primi răspunsuri, nu injurii. Şi dacă nu eşti în stare să răspunzi la o întrebare fără să vorbeşti pe nas nu mai răspunde deloc.

Şi măcar ea e sinceră pe lângă tine care nici câţi ani ai nu ştii. Acum zici că ai 13, acum 14, acum 15. Patetic!

| sweetgirlforyou explică (pentru sweetchocolate):

Mai "cacato ia uitate tu in oala ta " si scalda-te in baniiiiii lu taticu si vezi poate te lasa si pe tine la moddeling, dar o fata asa desteapta si intelectuala ca tine nu are ce cauta in lumea aia.

Răspuns utilizator avertizat
| Rockart a răspuns (pentru sweetchocolate):

De când *deşteapto* şi *distruso* se scriu cu cratimă?

| sweetgirlforyou explică (pentru sweetchocolate):

Felicitarii zdreantooooooooooo

| sweetgirlforyou explică (pentru Rockart):

Lasa copilasi in pace, nu imi bat capu k toate proastele

| lorrena97 a răspuns:

Sun-o

| alina_turcu a răspuns:

Verbul "a suna" cu forma de "suna" la imperativ singular insotit de pronumele personal (forma neaccentuata) "-o", sun-o – suna pe ea.

Cel mai simplu mod de a identifica daca avem nevoie de cratima sau nu, incercam sa inlocuim "o" cu "pe ea" si daca vedem ca sensul se pastreaza inseamna ca trebuie sa folosim cratima.

Întrebări similare
Întrebări recente