| sweetgirlforyou a întrebat:

Cum se scrie corect: "sun-o" sau "sun-o"?

Răspuns Câştigător
| PinkkRosee a răspuns:

Corect se scrie 'sun-o'. Deoarece:
1.'sun'=a suna=verb;
2.'-o'=pe ea;
=>sun-o e corect. Sper ca te-am ajutat, Pa-pa happy.

16 răspunsuri:
| Ionela_Livia_1996 a răspuns:

Sun-o

| alina58 a răspuns:

Sun-o

Răspuns utilizator avertizat
| Nedelcu_Andreutzza_1995 a răspuns:

Sun-o

| Rockart a răspuns (pentru sweetchocolate):

Bine că eşti tu deşteapta! N-are voie fata să intrebe nimic că sare unu "inteligent" cu răspunsuri de genul. Din cauza userilor ca tine se duce naibii site-ul ăsta. Şi de ce să moară? Că vrea să se asigure de scrierea corectă? Că vrea să înveţe? Sau eşti geloasă că are nickname-ul asemănător cu al tău? Hai las-o baltă!

P.S: Apreciez faptul că recunoşti că nickname-ul tău e o porcărie.

| sweetgirlforyou explică (pentru Rockart):

Mersii mult, chiar ai dreptate, intrebarea era pentru ca ma contraziceam k cineva, da in fine. Totiiii se cred inteligentiiiiiiiii dar nu prea cred ca sunt. :*:*

Răspuns utilizator avertizat
| Rockart a răspuns (pentru sweetchocolate):

Sunt întrebări mai stupide ca asta. Ce-ar fi să comentezi pe acolo? Măcar ea nu e un troll ori vreo mimoză ca tine care încearcă să facă pe intelectuala într-un spaţiu virtual. Problema ei ce făcea când i se preda asta. Important e faptul că a pus o întrebare pentru a primi răspunsuri, nu injurii. Şi dacă nu eşti în stare să răspunzi la o întrebare fără să vorbeşti pe nas nu mai răspunde deloc.

Şi măcar ea e sinceră pe lângă tine care nici câţi ani ai nu ştii. Acum zici că ai 13, acum 14, acum 15. Patetic!

| sweetgirlforyou explică (pentru sweetchocolate):

Mai "cacato ia uitate tu in oala ta " si scalda-te in baniiiiii lu taticu si vezi poate te lasa si pe tine la moddeling, dar o fata asa desteapta si intelectuala ca tine nu are ce cauta in lumea aia.

Răspuns utilizator avertizat
| Rockart a răspuns (pentru sweetchocolate):

De când *deşteapto* şi *distruso* se scriu cu cratimă?

| sweetgirlforyou explică (pentru sweetchocolate):

Felicitarii zdreantooooooooooo

| sweetgirlforyou explică (pentru Rockart):

Lasa copilasi in pace, nu imi bat capu k toate proastele

| lorrena97 a răspuns:

Sun-o

| alina_turcu a răspuns:

Verbul "a suna" cu forma de "suna" la imperativ singular insotit de pronumele personal (forma neaccentuata) "-o", sun-o – suna pe ea.

Cel mai simplu mod de a identifica daca avem nevoie de cratima sau nu, incercam sa inlocuim "o" cu "pe ea" si daca vedem ca sensul se pastreaza inseamna ca trebuie sa folosim cratima.