| NakaTaka a întrebat:

Cum se umple cu cerneala un stilou la care trebuie sa apesi cumva pe o „burta"?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Ţii capul în cerneală şi apeşi uşor până vezi că se umple. "Burta" aia e transparentă şi poţi vedea. Faci asta până ajungi cu cerneala la nivelul dorit.

Se mai foloseşte aşa ceva? Mi-aduce aminte de timpul în care eram la şcoala primară prin '96. laughing

| NakaTaka explică (pentru Gizăz):

Si cum fac? Pun penita in paharul cu calimara si doar apas?

| Gizăz a răspuns (pentru NakaTaka):

Da! Dar apeşi uşor şi repetat până se umple. Chestia aia e sensibilă. Dacă apeşi tare o spargi, strici stiloul şi te umpli de cerneală.

| NakaTaka explică (pentru Gizăz):

Pai deja is uns tot.

| Gizăz a răspuns (pentru NakaTaka):

Mie nu îmi vine să cred că se mai foloseşte aşa ceva.

7 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Mda din pacate pompitele clasice care se fac acum nu prea functioneaza corect. Da, se baga penita complet in cerneala si se apasa pe acea pompa pana se umple problema e ca dupa ce pare plina se tine cu penita in sus si se elimina aerul dupa care se vede ca mai merge umplut. Iti recomand sa gasesti o seringa de plastic de 5 mg la farmacie, ii pui si acul si o incarci cu cerneala, tii stiloul cu penita in sus si torni cu seringa usor picaturile in penita (in partea de sub penita unde e carbunele) apasand simultan pompita pana se umple. Avantajul e ca nu mai murdaresti tot varful stiloului si in plus umplerea se face mai rapid si mai mult.

| kiri11 a răspuns:

Bagi toata penița stiloului in cerneala după care apesi pe "burta" de care zici de câteva ori big grin ar trebui sa funcționeze. Cerneala trebuie să fie la sticluță și poți gasi asa ceva și in librarii.