| cannes112 a întrebat:

Cum sta treaba cu fumatu? adica e rau? am prieteni care fumeaza dar nu se plang(aproape toata sc trage) si m-am gandit sa ma apuc si eu da nu prea stiu ce sa zic ca unii zic ca e bine iar alti ca e rau... m-ati putea ajuta? adica spuneti-mi de ce e bine sau de ce e rau.

Răspuns Câştigător
| marrr a răspuns:

Am sa-ti propun sa faci un testhappy. Ia un pai(orice fel de pai, din comert). Pune-ti-l in gura si incearca sa respiri NUMAI pe gura, facand 10-20 de genuflexiuni. Vino apoi pe TPU si anunta-ma cum a fost, cat de repede ai obosithappy.
NU este bine sa fumezi. Singurul avantaj pe care fumatul il prezinta este placerea de a fuma sau de a te simti smecher si a-ti crea noi anturaje.
Dezavantajele sunt numeroase, si anume:
- ti se vor ingalbeni dintii;
- vei avea o respiratie urat mirositoare, iar nefumatorii nu se obisnuiesc cu ea prea usor;
- pielea ti se va lasa, in timp si va avea un aspect urat;
- pe alveolele pulmonare din plamani se depune o substanta numita gurdon, care se aseamana cu smoala;
- vei fi predispus la boli ale inimii, circulatiei, boli pulmonare si boli respiratorii(astm, sinuzita etc).
- fumatul creeaza dependenta; nu vei mai putea sa stai fara tigari;
- banii! Sa zicem ca ai consuma un pachet de tigari la doua zile; Un pachet de tigari costa aproximativ 10 lei, asta ar insemna 30 de lei pe saptamana sau chiar mai mult(daca fumezi mai mult de 3 pachete de tigari pe saptamana). Intr-o luna s-ar face un milion-doua, bani cu care ti-ai putea lua multe alte lucruri sau i-ai putea strange pentru un nou joc, un CD, haine, un telefon etc.
Sper ca ti-am fost de folos! Gandeste-te foarte bine inainte de a lua o decizie, pentru ca viitorul tau este in jochappy Bafta!

3 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Nu e bine. Eu am fumat dar m-am lasat.ma rog asta se intampla cu vreun an in urmaoh go on
Nu e bine pentru ca iti distruge plamanii, iti face dintii si degetele galbene, puti mereu a fum, dai banii pe aiureah pe tigari, o sa se lege si parintii un timp si nici n-are gust bun fumu alalaughing
E bine pentru ca poate esti privit mai bine de anturaj, te accepta, esti mai cool etc.
Acuma tu alegi:*

| iauru a răspuns:

Sunt curios care ti-a zis ca e bine sa fumezi.
ma rog
multi ar fi vrut sa fie cineva sa le zica nu fa asta si au ajuns sa regrete ca s-au apucat
n-are rost sa te apuci doar ca sa fi in pas cu restul sa nu mai vorbim de ce poti pati intr-un final de la tutun
pan la urma faci ce vrei da eu zic sa nu te apuci

| ---koko--- a răspuns:

Nu este bine. Odata ce te-ai apucat de fumat este foarte greu sa te lasi numai daca ai vointa foarte mare.Prieteni tai nu isi dau seama acum dar o sa isi de-a seama mai tarziu unde o sa le fie foarte greu sa se lase or sa stea sa se gandeasca ce pute-au sa faca cu banii aceia.Pe parcurcul vieti or sa aiba probleme grave cu sanatatea.