| StelaYu a întrebat:

20 de prieteni de ai mei fumeaza si nu stiu daca sa ma apuc si eu!?

13 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Daca toti prietenii tai fumeaza sau fac altceva, de ce ar trebui sa faci si tu lucrul respectiv? Ti-e cumva teama ca nu o sa te mai "potrivesti" in grupul lor sau ca nu o sa mai fii integrata? E total aiurea sa te iei dupa ceilalti doar pentru a fi ca ei si doar pentru a dori sa fii acceptat. Gandeste-te intai la ce vrei tu, nu la ce face majoritatea. In special cand este vorba de fumat sau alte obiceiuri nesanatoase. Nu merita sa te apuci de un viciu doar pentru un asemenea motiv pueril. Fa doar ceea ce ti se potriveste si ceea ce hotarasti tu pentru tine happy.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Nu nu nu nu nu nu nu n nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu nu!

| rater1994 a răspuns:

Uite cum sta treaba cu fumatulhappy Majoritatea lumii este influentata de prieteni (Anturaj)Anturaj=Prieteni iar cateodata =Raul insusi deoarece te pune sa te apuci de fumat se folosesc de tine etc. nu ma refer acum ca se folosesc de tine sau ceva de genul dar ce vreau sa zic nu te lasa influentat si daca fumeaza 1000000 de prieteni prietene nu cont asta iti dauneaza grav sanatatii +Faptu ca daca devii dependent/dependenta ajungi ca un pshihopat dupa tigari conclizia te bagi in rahat. Ajungi sa mergi in toaleta pentru a fuma ajungi sa deci smecher/smechera petnru faptul acesta nu fuma nu-ti strica viata pentru prieteni ca si aia si cel care vine siti zice prieten ma refer siti zice hai ia si tu un fum ila nu-i prietenwinking iti face rau. Daca vrei sa devii un psihopat deala de tigari fumeaza dar nu merita +costa 10Lei si ceva de banii aia mai bine te duci siti iei ceva de mancat decat tigari. Tigarile sunt un fel de viciu deja. Punct nu mai are rost sa povestesc zic sa nu te apuci si daca ai 1000 de pr care fumeaza tu sa fi ila 1 sau aia una care nu fumeazawinking.Si eu am ff multi pr multi mau imbiat sa iau un fum si fete nu numa baieti dar sincer nu simt nici o "dragoste" pentru tigari. Uita-te la filtru cum arata dupa ce e fumat arata ca dracu si gandeste-te ca asa ceva bagi in tine.Nu trebuie sa te apuci multi imi zic fumand cu tigara in gura nici sa nu te apuciwinking.sa nu-ti doresti asa ceva nu merita nu are rost. Sper ca ai inteles cam ce doresc sa-ti zic.Va suna si celolaltiwinking

| adorciocolata a răspuns:

Nu te apuca de fumat. Te poti imbolnavi si nu cred ca vrei asta. In plus, ti se ingroasa vocea, vei mirosi a tigara si ti se vor ingalbeni unghiile. Si ce daca prietenii tai fumeaza? Asta nu inseamna ca trebuie sa te apuci si tu. Cand vei fi mai mare, o sa-ti doresti sa te lasi de fumat si ai sa vezi ca nu o sa poti pentru ca e usor sa te apuci de fumat, dar sa te lasi e greu. Plus ca tigarile sunt foarte scumpe, iar odata cu inceperea noului an s-au scumpit si mai tare. Cat despre boli, lista este foarte lunga (cancer pulmonar, afectiuni ale inimii, stomacului etc). Si daca inca mai esti la scoala, cand te apuci de fumat inveti mai greu. In concluzie, nu te apuca de fumat, dauneaza grav sanatatii. Bucura-te de viata si de sanatate! Sper ca te-am ajutat!

| EvilThoughts a răspuns:

In niciun caz. Daca ei au ales sa isi distruga viata de ce sa ii urmezi si tu? Eu am foarte multi prieteni care fumeaza si sincer, nu m-a tentat niciodata sa ma apuc si eu de fumat.Acest viciu afecteaza creierul, inima, plamanii si viata sexuala...indiferent daca esti fata sau baiat.Cel mai bine ar fi sa nu te apuci de fumat.Incearca sa iti faci si prieteni care nu fumeaza.Asta te va ajuta sa „rezisti tentatiei". Bafta!

| Denisadraguta a răspuns:

Nu te apuca.Gandeste-te ca daca te apuci cati ani arunci intr-o scrumiera.

| iKaede a răspuns:

Nu! Daca te vei apuca de fumat, in primul rand iti scurtezi cu multi ani viata, o sa suferi de boli, ale inimii, creierului, stomacului [ e o lista intreaga de boli cauzate din vina fumatului ], iar pe la 30-40 de ani, cand vei vrea sa faci orice sa te lasi de fumat, deja n'o sa mai poti. Vei regreta amarnic! Multi adolescenti si nu numai, se cred " smecheri " pentru ca. vezi doamne, fumeaza, se drogheaza. Si cand colo, ei sunt prosti! Isi distrug viata! Nu te apuca de fumat, si parerea mea. sa nu te atingi nici de droguri.winking

| Elektro a răspuns:

Daca s-ar arunca in cap, tu ai face asa? rolling eyes

| Ela234 a răspuns:

Nu te apuca! Fumatul dauneaza grav sanatatii!winking

| MyMyutza a răspuns:

Hey! Eu spun sa nu te apuci pentru ca fumatul dauneaza grav sanatatii.Iti distrugi propria sanatate dar si pe cea din jurul tau.

| alexandra663 a răspuns:

Nu trebuie sa fi ca ceilalti, fi unica, asa dovedesti ca ai personalitatea ta si nu ii copiezi pe altii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema am si eu.nu te apuca de fumat.stiu ca si eu as vrea,cand se tuc cu totii la fumat ma duc(ca sa nu fiu exclusa din grup) si eu da nu fumez, e nasol da asta, e traiesti mai mult asa

| CHEVY a răspuns:

1. Dauneaza sanatatii tale, a celor din jurul tau si a urmasilor tai!
2. Creaza dependenta!
3. Costa mult!
4. Lumea se va feri de tine si de mirosul tau!

BAFTA!