| anonim_4396 a întrebat:

Cum vine asta:"îngheață la 19 grade în case" wtf? Pretentiosi mai sunt oamenii. Voi cate grade faceti?
https://www.digi24.ro/......mi-1432492

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

22 in dormitor
24 in restul casei.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pfoai tare frigurosi sunteti. La femei, sau in familiile cu copii si batrani hai ca se mai explica, dar la barbati singuri mi se pare fita aiurea. Am pus intrebarea dupa ce auzisem conversatie pe tema asta.
Eu fac in jur la 17 grade cand sunt activ. Cand dorm/is plecat las la minimul de 13

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mna, sa ma scuzi ca vreau sa stau confortabil in casa la mine pe banii mei.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Vorbeam in general, pornind si de la articolul ala cum vroiau sa prezinte stirea de parca ar fi ceva "pfoai".
Dar cunosc fara numar cazuri de oameni saraci fara 1 leu economisiti care traiesc de pe o luna pe alta, sau cu datorii insa cheltuie in nestire cand au bani si traiesc in conditii bune. De ce nu le place oameniilor sa economiseasca? Si culmea cand vin la mine si imi zic : "nu compara situatia noastra cu a ta " "tu iti permiti sa economisesti"

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa economisesti cu cap.
Una e sa faci economii in genul... nu imi iau ultimul model de iphone ca oricum nu am nevoie de el, nu imi iau trening de la versace ca face acelasi lucru ca ala de la decathlon.

Alta e sa stai in frig si sa manaci prost ca sa economisesti pentru ce? Pentru un trai mai bun? Pai nu e redundant?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

17 grade nu mi se pare frig La sub22grade stau la lucru sub tricou

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu exact ce temperatura imi fac in casa, dar probabil intre 20 si 22.
Nu vreau sa fiu carcotasa, realizez ca e greu ca bătrân a cărei sanatate este rigidă sa stea la temperaturi mai mici un pic pentru ca el le resimt mai nasol, dar in acelaș timp sunt oameni ce îngheață de frig la - nu stiu cate grade ca nu mai au gaze sau lemne de foc.Ca sa nu mai vorbim ca nu i-a pus nimeni sa stea ca pe vremea lui ceausescu cu căldură la comun.
În orașul meu fiecare bloc, casa are căldură de la soba sau centrală proprie si e super bine.Fiecare isi încălzește sau răcește cat ii permite buzunarul iar chestia asta cu apă caldă și căldură cand vrea statul e învechită rau si chiar nu inteleg cum într-un oraș ce se proclamă a fi capitala încă mai există asa ceva.

| mastadont a răspuns:

Pentru mine 22 de grade e temperatura perfectă. Țin termostatul la această temperatură pentru că la temperaturi mai mari am descoperit că îmi e greu să dorm noaptea. 24 sau chiar 25 de grade mi se pare cam mult.
Nu e plăcut să stai la 19 grade în casă pentru că trebuie să iei ceva mai gros pe tine. Și dacă ai și un copil mic atunci o să cam sufere de frig dacă nu e îmbrăcat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

24-25.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

24-25 dar inainte de somn opresc caldura si las geamul deschis juma de ora.