| Anonim_5535 a întrebat:

Da?/Nu?

Permiteti ca oamenii sa bata animalele?
De ce?

DECI: Eu unul NU
Pentru ca au drepturile lor de viata si nimanui nu-i place sa fie batut(iar protectia animalelor nici nu a auzit de Bocsa unde se spanzura pisici la barile unde se scutura covoarele si unde uni caini mor loviti de caramizi/pietre sau de foame
PS: Am fost martor cand s-a turnat benzina pe un caine "Ciobanesc", aprinzandui Copii fara viitor blana), dar asta nu inseamna ca nu poti sa te aperi daca un animal(ex: caine) te ataca...

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nimeni nu are dreptul asupra vietii nimanui, cu atat mai mult asupra unui animal fara aparare.Atata vreme cat nu poti da viata nici nu ai dreptul sa o iei.Actele de cruzime impotriva animalelor sunt absolut intolerabile si trebuiesc pedepsite foarte aspru.Cat priveste atacul, niciun animal nu devine agresiv fara motiv.Cand un caine ataca, inseamna ca, fara sa stii i-ai incalcat teritoriul sau ai schitat un gest de provocare, el simtindu-se amenintat.

| Mina a răspuns:

NU! Oamenii care fac asta nu au suflet! Si nici minte daca atata ii duce capul! @c2rmen : nu stiu ce legatura este intre faptul ca mancam carne si faptul ca niste idioti chinuie un animal neajutorat, fara motiv, doar pentru distractie. Nu este de ajuns ca bietele animale sunt flamande si stau in frig? Trebuie sa se gaseasca unii fara suflet care sa le tortureze? Oare le-ar placea sa fie si ei batuti cu pietre, spanzurati, sa toarne cineva benzina pe ei sa le dea foc? La urma urmei, animalele sunt niste suflete nevinovate si fara aparare! Deci, NU, NU, NU!

| Mina a răspuns:

@c2rmen: nu mi se pare ceva peste care pot sa trec cu vederea, nu mie, care iubesc animalele. Dar nu se poate compara cu faptul ca niste retardati plictisiti de viata chinuie animalele pentru amuzament.

| RainDrop a răspuns:

Animalele au mai mult suflet, m-am uitat la tv, ce vad, un tigru aparand o zebra de la moarte, fata de noi, ce suntem?

| Oanny a răspuns:

Omgsad eu iubesc animalele si eu le tratez aproape la fel cum tratez oamenii doar au si ei suflet doar ca alta infatisare, chiar nu pot intelege pe acei oameni crying o data am vazut pe net o stire cu o noua reteta la japonezi care mananca peste jumatate viu adica peste pe moarte este pus in tigaie si fript in timp ce el este viu deci pur si simplu mi s-a facut mila de peste... si in timp ce el dadea din codita pe farfurie japonezii il intepau fara mila app daca as fi fost in locul tau as fi luat cainele din mana lor si las fi tratat acasa dar probabil ca socul a fost prea mare pentru tine ca sa poti sa-l iei eu zic ca las fi luat din mana lor dar cand esti in soc nu mai stii ce sa facicrying

| enam2000 a răspuns:

Cazurile ca cel prezentat mai sus (sa-i dai foc) mi se par de o cruzime iesita din comun. In mod sigur acele persoane sunt alienati mintal, au grave tulburari psihice care oricand pot pasi in a ataca si ucide chiar oameni - devin adevarate probleme ale societatii. Atunci cand o persoana are un astfel de comportament isi poate arata cruzimea oricand, in orice circumstante, pe oricine ( necuvantatoare sau oameni). Iar legat la problema lovirii sau chiar uciderii unui animal datorita faptului ca arata agresivitate fata de tine tine de alte imprejurari au o cu totul alta conotatie. Deja aici intervine dorinta de supravietuire, aparare. Daca un caine de exemplu te ataca normal ca trebuie sa faci ceva pentru al inlatura (incluzand aici chiar recurgerea la lovire) caci te poate musca atingandu-ti artere importane ale corpului ajungandu-se la periclitarea vietii.In concluzie nu permit lovirea animalelor de catre oameni (excluzand cazul nevoii de aparare mai sus mentionat) dar nici invrajbirea lor tot de oameni spre a se autoataca (luptele intre caini, cocosi etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! Iubesc foarte mult animalele crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai prezentat tu era distractie pe seama animalelor.
Oamenii se bat intre ei, se dusmanesc, se omoara intre ei, fiind fiinte vii si cu cap.
Animalele fac acelasi lucru.
Acum, crezi ca un urs in libertate n-ar fi in stare sa omoare un om de foame, sau orice alt animal? Asa cum omul se distreaza pe seama animalelor si isi mai prepara hrana din ele, asa si animalele uneori pe seama omului.
Daca punem asa problema, ar trebui sa nu mai mancam carne sau produse care contin carne.
Ceea ce ai spus tu este ceva normal, nu poti schimba asta.
Dar faptul ca oamenii tortureaza animalele, ar putea fi schimbat punandu-se o taxa sau sa se bage legea aceea din America asupra animalelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@areyoutheone si moartea lor ti se pare ceva simplu, un detaliu peste care sa treci cu vederea?