| anonim_4396 a întrebat:

„EU, OMUL - de Mihai Bendeac

In lantul trofic, eu, omul, sunt varful. Domin toate celelalte animale. Fac ce vreau cu plantele, cu pasarile.

Nu sunt nevoit sa ma lupt corp la corp cu nicio alta vietate in afara de Nikita din Romana. De ce?! Fiindca sunt fiinta inteligenta si am descoperit... pusca! Deci doar eu, dintre animale, pot sa ucid, miseleste si fara confruntare reala, de la mare distanta.

Ma proclam stapan absolut. Ucid zilnic cateva miliarde de alte vietati, de diferite specii, din diferite motive. De exemplu, ca sa ma hranesc. Sau ca sa ma distrez la vanatoare. Sau ca sa aplaud la o corida. Sau ca sa ma imbrac.

Pentru ca, apropo, n-as putea purta pantofi daca nu sunt din piele, draga! Eu sunt OM! Deci sunt cochet!

Ma rog.

Sunt stapanul acestei planete. Gandesc! Sunt fiinta rationala!

Ucid catralioane de pesti anual, dar lacrimez patetic la moartea unui delfin dragut.

Omor trilioane de pui pentru industria alimentara, dar tin in colivie un canar sau un perus.

Defrisez milioane de hectare de padure, dar ingrijesc un bonsai... Si un palmier!

Cumpar genti pe piele, pantofi de piele, curele de piele, geci de piele, manusi de piele, huse de mobil din piele, BMW cu scaune invelite in piele. Pai eu sunt OMUL, ba!

Sunt atat de smecher incat folosesc piele de caprioara doar ca sa curat praful. S-a inteles?!

Si-atunci... Cum sa-si permita vreun animal sa ma pericliteze pe mine, OMUL?!

Dar ce s-a intamplat cu acel copil e strigator la cer! E prea mult! Aceste lepre trebuie sa dispara! Chiar daca e greseala mea, a fiintei rationale si superioare!

Hm...

Ce ziceti, domnule presedinte? Suna cunoscut rationamentul de mai sus?

L-am avut si eu. Fiindca prefer animale moarte decat animale mancandu-se de vii in lagare de concentrare de jur imprejurul oraselor, ca intr-un spectacol grotesc si suprarealist.

Dar, daca tot ne pretindem oameni, as ridica o intrebare.

Avem idee cati alti oameni mor de foame, in diferite parti ale lumii in care carnea de caine ar fi considerata o delicatesa?

Cei care se stramba uitandu-se la aceasta fotografie si se gandesc la faptul ca a manca un caine e ceva "scarbos", cred ca sufera de ipocrizie... http://i.imgur.com/GzVY0HN.jpg

Ah! Nu va fie cu suparare! Nu de alta. Dar cu totii suferim de ipocrizie! Fiindca uitam simplul fapt ca la fel se stramba si indienii vazand o macelarie de-a noastra cu carne de vaca...

Deci.

Daca tot am ajuns sa ucidem cainii pentru greselile oamenilor, macar sa ucidem cainii pentru alti oameni.

Aveti idee cate conserve ies din peste 1 milion si jumatate de kilograme de carne?!?! Peste 3 milioane de conserve maricele! Conserve care ar ar salva de la moartea prin infomatare a unor populatii ce mananca acum si pietre!

Suna barbar?! Ah! Daca ii eutanasiem si le dam foc, nu e barbar? Daca ii lasam sa se calce in picioare si sa se sfasaie prin niste custi mizerabile, nu e barbar?

PS - Vi se pare absurd ce am spus? Iertati-ma. Dar tot nu sunt mai absurd decat realitatea ultimelor zile."

Aceasta fiind una dintre alternative, daca tot e sa ne jucam cu viata altor fiinte...

Pentru ca, ha ha, noi sintem OAMENI! Si deci avem dreptul sa strivim si sa macelarim in masa orice alta specie ne pofteste inimioara fara sa stam cu frica-n san ca ne va trage cineva la RASPUNDERE.De motive noi nu avem nevoie, noi fiind la "in varful piramidei".
Dar daca tot sintem niste animale cu ratiune, atunci...de ce sa nu ne si folosim de acest privilegiu?
Daca tot putem sa profitam de toata aceasta cruzime ("necesara", cica) fata de NATURA, atunci de ce sa n-o si facem?
TOT RAUL SPRE BINE PANA LA URMA...

Cat despre cei ce cred ca aceste animale sint prinse si ucise pe loc (fara durere), mai documentati-va putin:

http://www.gds.ro/......o%E2%80%9C

„Militati pentru o lege care sa amendeze drastic animalele bipede (oamenii inconstienti) ce arunca puii de caini si pisici cu sacosa! Noi i-am domesticit, noi cu lipsa noastra de educatie am scapat situatia de sub control si cea mai la indemana metoda e sa fim calaii supremi! JALNIC" - Nu-mi asum acest comentariu, pentru ca nu este al meu DAR sint total de acord deoarece exprima PURUL ADEVAR.Realitatea doamnelor si domnilor, realitatea in care traim.

http://www.antena3.ro/......21119.html

Cu ce drept ne numim oameni CIVILIZATI? Desigur, mai sint si unii oameni destul de maturi psihic pentru a-si da seama ca inca mai avem MULT pana sa ne putem numi fiinte civilizate.
Eu pe unde intorc capul vad numai SEX (iar aici nu vorbim de orice fel de sex ci de sodomie; nepasandu-i nimanui ca ceea ce putem vedea noi, pot vedea (si vad) la fel de bine si cei mici), VIOLENTA, FOAMETE, RAZBOI, INCULTURA SI NAIVITATE SEVERA intr-o lume ce se doreste a fii civilizata vezi doamne.Personal n-am nici o treaba cu comunismul ori asa zisa moralitate dar cunosc si eu limitele bunului simt si pot spune cu siguranta ca societatea contemporana este in plina decadenta (din multe puncte de vedere).
Verdictul il puteti da si singuri dar hai ca deja am inceput sa deviez de la subiectul principal.

Deci...

Zeci de miliarde de animale sint ucise anual pentru diferite intrebuintari.
Un animal cand ucide, o face din instinct.Pentru a-si apara teritoriul/hrana/ori puii.Pe cand un om poate sa ucida la fel de bine cu sange rece si doar din motive politice/ori din orgoliu sau mandrie/ori pur si simplu pentru propriul sau amuzament sadic.Asa ca nu putem sa declaram un animal fara ratiune si discernamant ca fiind un criminal (ca era un bou pe aici care in imensa sa inteligenta si intelepciune s-a gandit ca n-ar strica sa faca o comparatie intre un caine si un criminal). Verdictul, din nou, il puteti da si singuri.

„Dragi concetateni, acesti caini sunt omorati pe bani multi, asta nu intelegei voi, iar problema cainilor comunitari nu va fi niciodata solutionata astfel, caini pe strazi vor fi intotdeuna daca nu vor fi sterilizati. Omorarea cainilor comunitari este o afacere pe bani multi pentru cei care ne conduc si voi ii aprobati, pentru ca atat va duce si pe voi capul." - Din nou, nu-mi asum acest comentariu ca fiind al meu DAR asta este adev. gol golut din spatele cortinei, iar voi il SUSTINETI.

http://www.romanialibera.ro/......21838.html

Intelegeti ca a deveni CRIMINAL nu este o solutie!

http://edituramateescu.ro/......-un-copil/

http://www.realitatea.net/......45913.html

Degeaba avem discernamant daca nu il folosim...

Stiu si eu foarte bine ce inseamna sa fii alergat si hartuit de catre un caine turbat, chiar foarte bine, dar pentru cativa nu ii omori pe TOTI!
Credeti-ma ca si mie mi-ar fi foarte usor sa arunc cu noroi, asa cum facem noi cu alte fiinte, in rasa umana, avand destule cunostinte generale pentru a face afirmari pe care sa le si sustin cu argumente stabile, doar ca as stii ca nimeni n-ar asculta caci "NOI SINTEM RASA SUPREMA" si, deci, ireprosabili ca si fiinte.
Va recomand documentarul:BBC.Monsters.We.Met.Complete (Sta in natura noastra sa distrugem? Daca e sa distrugem si sa calcam in picioare pentru supravietuirea propriei specii atunci e cat se poate de normal, e NATURAL.Dar daca e sa distrugem si sa calcam in picioare din aroganta si pentru un simplu moft...atunci ce mai e?!)

Ce spuneti? Ignoranta, egoism, frustrare, dezinformare ori prost informare?

Nu ar fi mai bine daca am incepe sa aplicam si noi, ca-n alte tari, pedepse si amenizi mari pentru toti cei ce-si abandoneaza animalutele in strada? Deoarece acele animalute, nefiind sterilizate, la maturitate ajung sa se imperecheze cu alte animale de pe strada, astfel inmultindu-se si tot asa...pana se ajunge unde se ajunge.Sa nu mai avem loc de ele pe strada, unora chiar sa le fie frica.Ar fi chiar atat de GREU sau RAU sa incercam sa actionam cu mai mult SIMT DE RASPUNDERE? Sa incercam sa nu le dam lor in cap din cauza incompetentei noastre...
Dupa cum mai spunea si altcineva: „Valoarea unor fiinte "superioare" poate fi estimata prin compasiunea care o au fata de alte fiinte NEAJUTORATE!"
http://i.imgur.com/KrRx6nq.jpg
http://i.imgur.com/5gpVexI.jpg

Inca un lucru: Voi chiar credeti ca toti acesti caini sint eutanasiati, ca li se ofera tuturor sansa la o moarte usoara, fara dureri? Ganditi-va numai cat de profitabila este toata aceasta afacere mizera pentru statul nostru.Ca e mult mai simplu sa-si bage ei banii in buzunar decat sa-i dea pe medicamentele necesare in acest proces de eutanasiere al cainilor.
Ganditi-va ca e mult mai profitabil pentru ei asa, si toate acestea se intampla tot pe banii nostri CULMEA!
Treziti-va oameni buni, realitatea nu e doar `miere` si `zahar` (ba din contra) iar `cerul` nu este pe atat de `roz` - pe cat v-ati dorii voi. Ipocrizia si ignoranta ascunzand foarte multe cruzimi in umbra, iar atata vreme cat nu este la vedere putem inchide linistiti ochii, nu? Cu constiinta impacata, nu?!/:)
http://i.imgur.com/R9Bk4kS.jpg

Pentru cei ce au falsa impresie ca fiind PRO asa zisei "eutanasieri" - nu fac decat sa ajute sarmanele animalute care se chinuie pe strazi in foamete, sa stiti...va inselati.
Daca propria logica nu va ajuta; atunci cititi, documentati-va cat mai mult posibil si abia dupa dupa sa va permiteti sa deschideti gura intr-o conversatie pertinenta.
PENTRU CA INCONSTIENTA UCIDE dragilor, UCIDE!

http://i.imgur.com/hKxEc1s.jpg
Tablou intitulat "Inocenti ucisi pentru Universiada" (Fata cruda a Tatarstanului si a Rusiei), 2013
Pictorul care a realizat acest tablou, Faysoullin Ilyas Chaykhoulovitch, pictor emerit al republicii Tatarstan, a declarat: "Ucigand animalele autoritatile distrug sufletele noastre si ale copiilor nostri. De multe ori am smuls din mainile copiilor, pui de catel si pisica pe care ii torturau. Parintii acestor copii si societatea in care traiesc aduna fructele acestei educatii... Ce ne asteapta? Nu ma pot bate impotriva acestor atrocitati decat varsandu-mi durerea si indignarea pe o panza. Nu sunt singurul! Noi, aparatorii cainilor vagabonzi, suntem multi. Multumiri tuturor celor care sunt de partea noastra si numai ura catre ucigasii de caini, hingheri si cei infiferenti".
Scena din tablou reprezinta o actiune de ucidere in masa a cainilor comunitari de catre hingheri, un camion verde flancat de reprezentanti ai autoritatilor locale indiferente la masacru, o fetita socata, cu lacrimi a carei mama incearca sa o fereasca de aceste imagini terifiante, in plan secund cladirea unde se va organiza Universiada (din cauza careia s-au omorat sute de caini) iar in prim plan catelusa Zita, ocrotita de pictor, care a murit otravita.

In concluzie:Acesti maidanezi ai nimanui nu vor pleca nicaieri.Nu vor disparea niciodata de pe strazi, nu atata timp cat noi, OAMENII, nu vom inceta din a-i mai abandona pe unde apucam, astfel, ajutand intr-un mod inconstient la inmultirea acestora intr-un mediu ce nu le prieste nici lor - nici noua.Noi i-am domesticit inca de la inceput, avem o RESPONSABILITATE fata de ei si de copiii nostri! Reflectati la aceste cuvinte si incepeti sa actionati cu simt de raspundere altfel nu vom face decat sa avem, in continuare, de suferit si unii - si altii.

Romania= potential mare, initiativa 0, atitudine delasatoare= -, - (esec total).

Spre sfarsit va mai recomand un documentariu (unul din multele de genul sau, filmate pe ascuns, surprinzand imagini socante) pe care sper sa aveti rabdarea si nervii necesari vizionarii acestuia, Earthlings se numeste (atentie! +18).
O mica descriere: Earthlings este un film documentar din 2005, ce prezintă consumul și tratarea animalelor de către umanitate ca animale de companie, hrană, îmbrăcăminte, divertisment, și pentru cercetarea științifică.

Ce spuneti? Hai sa filozofam putin despre ce ar trebui si cum ar trebui.

P.s.: Rog frumos sa se citeasca mai intai toata intrebarea cu atentie (+ articolele oferite ca drept exemplu) si abia dupa sa se comenteze, pentru a evita posibilele neintelegeri.Multumesc.

10 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Fratioare, saptamana trecuta am ajuns la urgente cu traumatism cranio cerebral din cauza a 2 cani maidanezi care m-au atacat. Daca ar fi vorba de 10000 de caini in toata tara s-ar putea rezolva prin crearea de adaposturi, insa ''populatia'' cainilor maidanezi ajunge la cate sute de mii sau chiar peste un milion in intreaga tara, ori, in conditiile in care ajung la spital din cauza lor si acolo mi se intorc matele de felul in care arata un spital de urgente din Romania, in conditiile in care noi nu suntem in stare sa facem o autostrada de la Bucuresti la Satu Mare, ma indoiesc ca cineva poate crea adaposturi pentru cainii vagabonzi din Romania.
Si cel mai important, in conditiile in care oamenii mor de foame in Romania, eu NU VREAU ca STATUL Roman, adica noi poporul, sa dam bani pentru a intretine niste cani nefolositori societatii romanesti timp de niste multi ani pana cand acestia vor disparea.
Singura solutie pentru a scapa de o ''populatie'' exorbitanta de caini de ordinul sutelor de mii este aceea a EUTANASIERII.

| chelstone a răspuns (pentru chelstone):

Scuze de eventualele greseli de redactare, acestea vor fi rectificate imediat ce se upgrade-aza modificarile aduse textului in urma verificarii.

| chelstone a răspuns:

''Câinii îi mușcă doar pe oameni extrem de proști, care habar nu au ce să facă când sunt atacați''
Deci acel copil a murit de prost ce era pentru ca nu a stiut ce sa faca in momentul in care a fost atacat. Pe acelasi sistem, cel putin victimele atacurilor unor psihopati, au murit de prosti ce erau. Si daca maine te ataca o gorila pe strada si te omoara, ai sa mori de prost ce esti.

''Așa le cere lor natura să facă.''
Tot natura le cere sa si atace, ca, de aia au colti si gheare, sunt animale de prada.

''O fi el domesticit, dar tot mai are instincte de animal sălbatic''
Mda, la fel ca leii, tigrii, lupii, locul lor este in salbaticie, nu printre oameni.

''Îi au să muște, să se apere.''
Sau sa atace dupa caz, de foame, din instinct animalic.

''A murit un om. Din 7 miliarde. Hai că nu-i o tragedie, mai ales dacă nu l-ai cunoscut.''
A da, pai atunci sa se omoare toti maidanezii, ce mi-e un milion de maidanezi, nu-i o tragedie ca oricum nu-i cunosc si ma doare-n 14 de ei.

''Sunt chestii mai importante decât moartea unui străin.''
Sau decat moartea sutelor de mii de caini din Romania, deci, sa purcedem taica la treaba...

| Wøodenpints a răspuns:

Nu-i vorba de stomac. Eu vomit doar de la prea multă bere. Dar imaginile cu animale omorâte de oameni mă fac să vreau să lovesc chestii. În special fețe de oameni nevinovați.

| contαbαndonαt a răspuns:

Vorba ta, ia uite ce frumos:

„Cand terminati de omorat cainii (pentru ca vrem sa traim intr-o tara civilizata, nu-i asa?), nu aruncati rangile si batele. Nici otrava. Ca mai avem nevoie de ele.

- numărul copiilor uciși de indivizi care s-au urcat beți la volan - 63.
- numărul copiilor uciși de parinți - 302.
- numărul copiilor morți în spitale din neglijența personalului - 81.
- numărul copiilor mutilați de parinți alcoolici - 156.
- numărul copiilor violați de pedofili - 322.
- numărul copiilor vânduți de traficanții de carne vie - 249.
- numărul bebelușilor ucisi de mame - 178. "
Intelegi si tu unde bate apropo...
P.s.: Numai de placere am citit tot ce ai avut de spus pe tema asta, am fost placut surprinsa sa citesc si parerea unei pers. cu o judecata dreapta, una mult prea aproape de adev. in acest caz..Si e de apreciat gestul pentru ca daca te durea undeva nu mai iti chinuiai atat degetele la tastatura.

| Wøodenpints a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Pe mine nu mă doare undeva la modul în care îi doare pe ceilalți undeva. Ceilalți care își exprimă părerile de rău în public...

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Wøodenpints):

Cu privire la acel copilas de 4 anisori, la asta te refereai?

| Wøodenpints a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Cu privire la orice. Mereu vor fi inapți care să simuleze părerile de rău în public.
Mie nu-mi pare rău că a murit un copil de 4 ani din București pe care nu-l cunoșteam. Ar fi aiurea să-mi pară rău de moartea unui străin.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Wøodenpints):

Stiu, m-am uitat mai bine pe blogul acela.
M-a indignat sa stiu ca parintii acelui copil in loc sa stea acasa la ei sa-si jeleasca in liniste odrasla decedata (din cauza incompetentei bunicii acestuia), se duc pe la diferite emisiuni televizate sa-ti planga de mila in fata unei intregi natiuni... dand, desigur, vina pe niste animale (o intreaga specie de fapt) fara discernamant asteptand sa fie ucisi toti maidanezii fara stapan din cauza ca, vezi doamne, ne pericliteaza noua siguanta, si fiind sustinuti in aceasta cauza de catre toate scursurile societatii asteia infecte din Ro.Ca, vorba ta, "sintem pe cale de disparitie" nu alta.Ca mai sint si javre turbate pe strazile oraselor din Ro; da, sint.Si tot noi i-am adus in acest hal.Si asa cum sint caini turbati asa sint si oameni `turbati` care necesita perfuzii in cap.Ce sa facem acum? sa-i eutanasiem si pe ei? asa ar fi corect! Hai sa strangem si toti aurolacii, boschetarii (toti cei fara un camin, care dorm pe strazi) la un loc si sa le dam foc, pai nu? Doar si ei pot reprezenta un pericol pentru noi astia CIVILIZATII.
La noi ipocrizia chiar n-are limite, atat de "speciali" sintem.Nici nu ma mira ca alte tari se uita cu atata scarba la noi, mai ales in aceasta sumbra perioada.
Jegurile alea umane nu merita sa fie ascultate, adica cum sa te poti bucura de banii obtinuti prin mediatizarea mortii propiului copil?! Cum? Nu ca m-ar durea pe mine de toata aceasta tragedie care se-ntampla in familia altora insa (ca un exercitiu de imaginatie) daca era al meu...pai acum stateam inchisa in camera mea, departe de ochii tuturor, in timp ce ma dadeam cu capul de pereti, fiind constienta de faptul ca o mare parte din vina o purtam chiar eu.
Deja s-a dat startul la macel: http://i.imgur.com/Wodyi4m.jpg
Iar acestea sint imag. din fata cortinei (astea cu ucisul printr-o injectie= moarte usoara), din spatele cortinei mi-e si groaza sa ma gandesc ce se petrece.
Daca ar stii prostii cati bani fac astia de pe urma inconstientei si a ignorantei lor... off."Ie" greu.

| Wøodenpints a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Vreau să te lovesc cu ceva lung și tare în moalele capului pentru imaginea aia de pe imgur...
Chiar nu suport să văd așa ceva...