NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ai avea nevoie de o transfuzie de sânge şi, mai ales, dacă ai avea cancer, ce tip de sânge ai prefera, de la o persoană vegană, care s-a alimentat sănătos şi sângele căreia are proprietăţi curative sau de la o persoană oarecare, cu un stil de viaţă plin de obiceiuri nocive (atât pentru ea, cât şi pentru alţii)?
Înainte de a răspunde, vă propun să vizionaţi un scurt material.
"Vegan Blood Kills Cancer"
http://youtu.be/7fSabEgAAJo

290 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Pentru cei care poate vor să se documenteze mai amănunţit (înainte de a-şi forma o părere) se pot găsi nenumărate link-uri în comentarii de aici:
http://www.tpu.ro/......es-filmul/

NOname
| NOname explică:

THIS 78 Year old vegan bodybuilder might make you reconsider your diet.
http://youtu.be/0dsS6Znhw5M

NOname
| NOname explică:

The Real Matrix - 101 Reasons to Go Vegan
http://youtu.be/YnQb58BoBQw

NOname
| NOname explică:

New Diet Study: Largest Weight Loss Without Restriction or Exercise.
http://youtu.be/YrsBpPHbHlg

NOname
| NOname explică:

Female Erectile Dysfunction and the Broken O-r-g-a-s-m.
http://youtu.be/sv9U2ZBQYI0

NOname
| NOname explică:

My Vegan Blood Test Results: Shocking Protein Levels.
http://youtu.be/xGd8Mw9NaI4

NOname
| NOname explică:

Approved High Speed Slaughter Hell
http://youtu.be/XPGIMCmpfxU

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/BPZ6xisBiUA :))

NOname
| NOname explică:

You decide.

http://www.facebook.com/......002515995/

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangele unei persoane vegane nu este sanatos pentru transfuzie, as prefrea sangele unei persoane care s-a alimentat normal si care a amancat suficiente proteine animale.
Sangele veganilor NU omoara cancerul, nu va lasati manipulati de asa ceva, este doar o minciuna nerusinata care isi bate joc de bolnavii de cancer, care s-ar agata de orice speranta in disperarea lor.

| NOname explică (pentru Brigaela):

Din cauza unora, care îşi zic "medici", dar recomandă oamenilor colesterol şi cancer pe pâine, starea generală de sănătate a populaţiei este cum este. Măcar dacă v-aţi abţine de la a da sfaturi nocive, dacă tot vă e greu să vă documentaţi şi să vă eliberaţi de ceea ce vi s-a turnat eronat în cap. Adică, dacă n-aţi face mai mult rău, în loc să nu vă implicaţi deloc, încă ar mai fi, cum ar fi. Dar aşa, nu meritaţi eticheta de "medici".

Nici sistemul de educaţie nu e mai breaz.

Western Diet is Child Abuse - Honey Booboo & Obese Infants
http://youtu.be/EmQkKneWEAc

V-a făcut pe toţi sclavii aceluiaşi sistem şi aceleaşi mentalităţi bolnave. Măcar de nu i-aţi trage pe alţii în groapă după voi...

| Brigaela a răspuns (pentru NOname):

Speranta de viata a populatiei a crescut enorm in ultimii ani. Suntem tot mai sanatosi, traim mult mai mult si, daca am avea putina grija, sa mancam echlibrat, sa facem suficient sport si sa fim mai activi, 90% din cei care traim acum in Romania am ajunge la 100 de ani. Spre deosebire de 1% din generatia bunicilor nostri. Asta, desigur, din cauza acelorasi medici.

| NOname explică (pentru Brigaela):

O spui de parcă bunicii noştri au fost vegani.

Degeaba statistic am avansat ceva la capitolul longivitate (ar fi chiar culmea să nu se simtă deloc progresul tehnologic şi scăderea mortalităţii la nou-născuţi), dacă sunt tot mai multe cazuri de bolnavi de cancere, de boli cardiovasculare, de obezitate, de diabet...
Nu spun că nu au şi medicii meritele sale, dar mulţi dintre ei fac şi mult rău, ca în cazul de faţă, ceea ce contrazice în sine menirea lor.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Vad ca esti foarte pornita impotriva colesterolului. Hai sa vedem ce spune cineva care s-a documentat mai mult decat noi:
"Colesterolul are un rol important în organism, numeroase procese biochimice avându-l drept precursor."
"De asemenea, 80% din celule sunt produse din colesterol."
"Numai colesterolul poate genera și reconstrui într-un timp foarte scurt celule foarte sănătoase." si multe alte lucruri - https://ro.wikipedia.org/wiki/Colesterol

Nu cred ca nu exista vegani care sa nu fi facut cancer, informeaza-te si tu putin, SI NU DOAR DE LA O PERSOANA.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Organismul nostru produce singur cantitatea de colesterol, de care are nevoie, de aia şi îi zice "colesterolul bun", iar tot ce vine din exterior, cum ar fi trupurile bietelor animale, e surplusul dăunător - "colesterolul rău". Te-am lămurit?

Teoretic, cancer poate să facă oricine din N motive, însă statistic vorbind, carniştii suferă de el şi mor într-un număr mult mai mare (ca şi de multe alte boli, asociate cu consumul de produse animale), deci e chiar stupid să negi diferenţa.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Daca CuriousStuff e student la medicina, vezi ca Brigaela e medic "cu norma intreaga", e medic pe bune. Sau e si ea o "spalata pe creier de sistem, o persoana care creaza probleme ca mai apoi sa incerce sa le rezolve, o marioneta amagita care amageste la rindul ei"? Hai sa fim seriosi, toti medici care spun cum nu iti convine tie fac parte din aceasta categorie?
Ar fi cazul sa te uiti peste raspunsurile cu continut medical ale Brigaelei, sa vezi ca stie ce zice, stie cu ce se maninca medicina, si e normal odata ce e medic de profesie. Asta daca ai un pic habar de medicina adevarata.

| NOname explică (pentru cristi202):

Faptul că cineva le mai şi nimereşte ocazional, nu îl face atotştiutor, care are mereu dreptate. Nu-mi veni cu alte erori de logică, te rog! Merg la somn şi nu vreau să găsesc dimineaţa o altă duzină de inutilităţi ignorante.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Hai ca asta e tare cu nimeritul. De unde ai mai scos-o si pe asta?
Somn usor, cu vise placute cu plante, care si ele sunt fiinte vii, au si ele ADN in structura lor de baza ca si noi, si se stie ca reactioneaza cand sunt iubite si la muzica, pe care le halesti cu constiinta impacata ca nu ai omorit animale. happy

| cristi202 a răspuns (pentru cristi202):

Ei, uite ca chiar acum au anuntat pe RealitateaTv ca este criza de sange. Chiar crezi ca conteaza singele de vegan sau de om obisnuit, atunci cand cineva, la vreo operatie e gata sa moara pe masa de operatie pentru simplul fapt de a nu avea singele necesar? Daca eu as fi in situatia asta, i-as multumi acelui donator, oricine ar fi fost. Gestul lui de a da o particica din viata lui (caci in sange sta viata, zice pana si Biblia) ar fi destul pentru mine, indiferent daca a mincat sanatos sau nu. Pentru ca degeaba astept eu sange "curat" daca viata mi se duce pentru ca nu am nici un fel de sange la dispozitie.
M-am hotarit ca miine sa merg cu sotia sa donez. Crezi ca gresesc daca fac asta, mai ales ca azi voi minca bine, cel mai probabil o bucatica de sunculita, care miine sa imi dea energia necesara, pentru ca desigur dimineata nu voi putea minca ceva serios?

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Ei, uite ca chiar acum au anuntat pe RealitateaTv ca este criza de sange. Chiar crezi ca conteaza singele de vegan sau de om obisnuit, atunci cand cineva, la vreo operatie e gata sa moara pe masa de operatie pentru simplul fapt de a nu avea singele necesar? Daca eu as fi in situatia asta, i-as multumi acelui donator, oricine ar fi fost. Gestul lui de a da o particica din viata lui (caci in sange sta viata, zice pana si Biblia) ar fi destul pentru mine, indiferent daca a mincat sanatos sau nu. Pentru ca degeaba astept eu sange "curat" daca viata mi se duce pentru ca nu am nici un fel de sange la dispozitie.
M-am hotarit ca miine sa merg cu sotia sa donez. Crezi ca gresesc daca fac asta, mai ales ca azi voi minca bine, cel mai probabil o bucatica de sunculita, care miine sa imi dea energia necesara, pentru ca desigur dimineata nu voi putea minca ceva serios?

| cristi202 a răspuns:

E ca si cand ai intreba pe cineva care tocmai se ineaca ce fel de colac de salvare prefera sa ii arunci, unul nou, sau unul uzat. Indiferent de culoarea colacului, el salveaza, asta e cel mai important.
Tu crezi ca singele cuiva cu vicii ar fi toxic, asa se pare, si ca pe termen lung ar face rau celui ce a primit transfuzie de la el. E gresit! Oricite vicii ar avea un om, singele e curat, tocmai de aceea cei cu vicii se imbolnavesc mai repede, pentru ca organismul lor e suprasolicitat datorita luptei pentru a se mentine curat. Chestia cu detoxifierea organismului e bla-bla, in momentul in care ai toxine in organism incit el sa nu isi mai mentina procesul de curatare ai probleme serioase. De fapt, problemele de sanatate apar de pe urma unor mici dezechilibre in organism. Echilibrul lui e atit de fin, incit o afectare a lui doar in proportie de 2-3 % aduce probleme de sanatate grave, iar peste 5 % aduce moartea, deci ca sa mori de pe urma vreunui lucru nu sunt necesare schimbari prea mari in organism, deci chiar si cu asa zisele toxine in corp, singele tau va fi acelasi.
Intr-un timp, am fost donator, mergeam regulat sa donez. E bine ca nu ai fost si tu pe atunci. Ca daca aveai nevoie mai apoi de vreo transfuzie, sigur o refuzai. Cei mai multi donatori erau din clasa de jos a societatii, poate 50 % erau alcoolici dintre toti, insa si singele lor era considerat bun! Ei, si ce daca in singele meu intra si un pic de alcool, ma face un pic euforic :), dar conteaza ca intra singele, cand imi lipseste.
Dar oare nu e un pic de rasism aici? Adica veganii sunt cei curati, iar restul sunt necuratii, cu care nu e bine sa ai de-a face? Cred ca ar fi bine sa iti revezi punctul de vedere.
https://www.youtube.com/watch?v=9HDImf_1AjUxz

| NOname explică (pentru cristi202):

Da, eu sunt rasistă, pentru că susţin drepturile egale pentru toţi, inclusiv pentru animale non-umane.

Cât despre sânge, dacă era identic, nu s-ar diferenţia analizele noastre, cele pe care le tot facem de-a lungul vieţii şi rezultatele cărora se deduc din sânge, nu din cafea.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Chiar se diferentiaza analizele noastre? Tatal meu avea aceleasi analize, "de aviator", adica foarte bune, si atunci cand din cauza unei perioade dificile a ajuns sa bea un kil de vodca pe zi, vreo trei cafele, si un pachet de tigari sa fumeze. Dar cred ca ar trebui sa aduci dovezi in acest sens, ca viciile fac ca analizele de sange sa difere. Nu stiu atunci cum de erau acceptati alcoolicii care donau pe cand donam si eu.
Da, vad ca lupti pentru drepturi egale intre oameni si animale, asta am realizat destul de bine. Pacat insa ca faci diferente intre oameni, punindu-i pe unii mai prejos decat pe animale. Ma bucur ca recunosti ca esti rasista happy.

| NOname explică (pentru cristi202):

Se vede că eşti paralel cu definiţiile, iar la cât de greu pricepi, şi cu limba română în general.
http://dexonline.ro/definitie/rasism

Ce nu înţelegi, printre altele, e că la categoria "vicii", adică "obiceiuri nocive, atât pentru persoana respectivă, cât şi pentru alţii (la "alţii" intrând şi animalele, evident)", intră în primul rând, cel pe care m-am şi axat, consumul de cadavre şi secreţii pline de colesterol, antibiotice, microbi, puroi, hormoni de stres, etc. Iar cum se pune problema de sănătate aici, nu de preferinţe personale irelevante, gen culoarea ochilor sau a pielii, este cât se poate de firesc să alegem ce e mai sănătos pentru noi, dacă asta nu vine cu un cost suplimentar (gen abuzuri şi vieţi nevinovate).

Ceea ce tu spui este ceva gen: "eşti rasistă, pentru că nu-l vrei în preajma ta pe fumător, care îţi suflă fumul de ţigară în faţă". Logica se tăvăleşte pe jos în chinuri.

| NOname explică (pentru cristi202):

Cât despre "Pacat insa ca faci diferente intre oameni, punindu-i pe unii mai prejos decat pe animale", tot din categoria lucrurilor pe care nu le pricepi, aşa cum mi s-ar părea normal ca un criminal să plătească pentru faptele sale, indiferent de culoarea pielii, aşa mi se pare just să fim responsabili pentru faptele noastre şi indiferent de specie. Greşeşti - plăteşti. Simplu. Iar când ai văzut-o pe vaca sau pe găina greşind ultima dată? Ai văzut? Eu nu. Bun. Atunci ce te miră că am pretenţii faţă de cei din specia noastră? Sau să închid ochii la cruzimea şi injusteţile lor, doar pentru că sunt din specia mea? Acesta şi ar fi fratele cu rasismul - speciism. Nu că ţi-ar plăcea să-l adoptăm cu toţii şi să te lăsăm în pace, să torturezi, să violezi şi să omori liniştit?

| NOname explică (pentru cristi202):

Iar dacă tot pretizi că îţi pasă de oameni atât de mult, ce ar fi să te gândeşti măcar la ei şi să contribui la stoparea foametei din lume?
http://youtu.be/Hvdgz536ZLE

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Ti-am dat un link de la Wikipedia, sperand ca vei studia si tine minte ce scrie acolo. In schimb, tu te-ai uitat doar la partea in care scria "colesterol ", care se referea la faptul ca acel colesterol e numit "rau", ci nu e daunator. Tu tot sustii ca colesterolul "de la animale" e rau, dar uite ce spune Wikipedia: "Încă un lucru important, celor cu arsuri grave le este dat sa mănânce pana la 20 de oua fierte tari." - ouale nu sunt vegane, din ce stiu eu. Uita-te la tot, nu doar la ce iti place. O intrebare am, tu iei suplimente alimentare, de orice fel?

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Se dădeau să mănânce şi broaşte, lilieci, gheare, noroi, excremente, bebeluşi... Aşa. Şi ce? În lume s-au făcut şi se fac multe lucruri fără sens şi în esenţa sa greşite, asta nu înseamnă că sunt bune de urmat.

NU ai nevoie de colesterol din alte organisme, ca să supravieţuieşti, eu şi milioane ca mine suntem o dovadă vie.

Şi nu, nu iau suplimente. Mă simt bine cu ceea ce primesc din alimentaţie. Dar dacă va fi cândva să le iau, nu văd în asta nicio problemă.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Vaca sau gaina nu greseste, aici iti dau dreptate. Porcul meu din cotet greseste insa, ca mi-a mincat cateva gaini care au trecut pe la el. Gresete fata de mine, ca bietul de el nu stie ca e ceva rau cand maninca o gaina. Doar oameni au capacitatea de a gresi, caci doar ei stiu ce e bine si ce e rau, legea morala e doar in fiintele oamenilor, si ar fi stupid sa zici ca o gaina greseste, desigur, ea traind ceea cea fost destinata sa traiasca. Doar noi oamenii facem ceea ce nu trebuie, traim altceva decat ar trebui, facind si lucruri rele, nu numai bune.
Nu am zis sa inchizi ochii fata de nedreptatile oamenilor. Ce e rau, trebuie condamnat. Dar tu mergi prea departe zicind ca singele veganului e mai curat decat al unuia care nu e vegan, si asta ce e? Nu are omul voie sa manince ce ar vrea, nu e liber sa faca ce vrea cu viata lui? Daca tu consideri ca a fi vegan e cel mai bun lucru, asa o fi, dar pentru tine. Tine asta doar pentru tine, nu ii zapaci si pe altii. Am mai discutat noi despre filozofia care sta la baza veganismului, si vad ca inca nu mi-ai raspuns, pentru ca, daca e sa cercetezi lucrurile, sunt prea evidente, si un raspuns din partea ta ar recunoaste ceea ce ti-am spus.
Pina una alta, un student la medicina, care stie ce zice, si care poate e mai in masura sa se pronunte decat noi, CuriousStuff, ti-a dat si el raspunsul ca singele e acelasi la toti.
Si nu ai de unde sa stii cit contribui eu la stoparea foametei in lume, atita timp cit Isus a spus cand a adus in discutie darnicia, "sa nu stie stinga ce face dreapta". Ca crestin, niciodata nu voi arata ceea ce fac, lucrurile se fac in ascuns, si e mai bine asa. Un indiciu as putea sa iti dau totusi: chiar si aici, daca te uiti la raspunsurile mele, vei vedea disponibilitatea mea de a da ajutor, de a face ceva pentru cei ce au nevoie. Asa ca, sa nu aducem in discutie chestia asta. Ce e ascuns, trebuie sa ramina ascuns.

| NOname explică (pentru cristi202):

"Nu are omul voie sa manince ce ar vrea, nu e liber sa faca ce vrea cu viata lui?"

Eşti pe bune?! "Nu are omul voie să tortureze, să violeze şi să ucidă ce vrea, nu e liber să facă ce vrea cu viaţa lui şi cu milioane de vieţi, pe care le distruge?"
Chiar, terorista de mine! Cum de nu pot să vă las în pace? Inocenţii, dragii de voi!

"Daca tu consideri ca a fi vegan e cel mai bun lucru, asa o fi, dar pentru tine. Tine asta doar pentru tine, nu ii zapaci si pe altii."

Dacă toţi ar gândi aşa, nici până acum n-am scăpa de sclavie umană, de rasism, de sexism...(nu că n-ar exista adepţii lor şi acum).

"Pina una alta, un student la medicina, bla-bla..."

Ascult de medici adevăraţi, nu de spălaţii pe creier de sistem, care i-a şi îmbolnăvit, pe cei, pe care, chipurile, îi tratează. Ăştia care crează probleme, ca apoi să încerce să le rezolve, nu-mi inspiră respect şi credibilitate. Sunt doar nişte marionete amăgite, care amăgesc la rândul său.

"...Asa ca, sa nu aducem in discutie chestia asta. Ce e ascuns, trebuie sa ramina ascuns."

Eu vorbesc de ce e vizibil şi evident. Ai putea să ajuţi cu adevărat şi mult, dar din egoism, lăcomie, ignoranţă, tupeism, aroganţă, narcisism, etc, nu vrei. Asta e realitatea. Iar bunătatea ta şi inocenţa sunt pur imaginare.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

"Ascult de medici adevăraţi, nu de spălaţii pe creier de sistem" Si cine sunt acei medici adevarati? Orice medic adevarat trece prin scoala medicinei, a fost mai intii student la medicina, deci inevitabil "spalat pe creier de sistem"
Interesant e ca nu vrei sa accepti informatii de prima mina, aflata de de pe bancile facultatii de medicina, si care sunt conforme cu realitatea, si te multumesti cu informatii de mina a doua. Tu o zici aici ca nu ai timp sa cauti studii adevarate, si ca le preiei de la altii care le-au cautat. Asta nu e informatie de mina a doua? Hai sa fim seriosi! Poti vorbi abia dupa ce tu insati ai studiat sa vezi care e adevarul, ai cautat tu studii pe care le-ai citit si vii cu argumente concludente. Restule bla-bla, caci, ca sa te cred pe tine, trebuie sa cred si pe cei de la care te-ai "informat", si de unde sa stiu eu cit de credibili sunt ei. A, ca par foarte credibili, asta e altceva, si Hitler a parut extrem de credibil, incit a sucit mintile unui intreg popor. Dar, care e realitatea? Orice analiza de sange arata ca singele e la fel, indiferent de ce ingurgitezi, si tu nu vrei sa accepti realitatea asta.
Si de ce ma judeci? Stii tu ce fac eu in viata mea? Stii doar ce fac aici, si atit. Asa ca lasa la o parte chestia cu egoismul, lacomia, ignoranta, tupeismul, aroganta, narcisismul. Intii cauta sa ma cunosti, sa vezi ce fac in viata de zi cu zi, si abia apoi eticheteaza-ma cu aceste epitete.

| AFR81 a răspuns:

De ce intrebarile tale, indiferent cat de prostesti, neadevarate sau cu rol propagandistic sunt, sunt intotdeauna recomandate? Te urmaresc de mult timp, deci nu ma refer strict la aceasta. Ai putin respect si nu mai incerca sa manipulezi. Nu detii adevarul absolut si nu ai in totalitate dreptate in ceea ce afirmi. Mai usor cu sigla "intrebare recomandata" pentru ca atrage priviri. Exista riscul ca unele din aceste ineptii sa ajunga sub atentia multor persoane de pe aici, avizate sau nu, educate sau nu. Legat de ceea ce ai scris acolo, ar fi culmea sa merg sa donez sange pentru cineva bolnav si sa aud ca-mi spune: "Adriane, esti vegetarian? Daca nu, pleaca inapoi acasa ca nu vreau sangele tau."

| William a răspuns:

Doctorii iti dau voie sa alegi? Probabil ca as alege veganul in defavoarea alcoolicului bolnav de tuberculoza care mananca din gunoi. Totusi, avand in vedere ca produsele vegetale sunt deseori stropite cu pesticide, nu cred ca o persoana care mananca doar legume si fructe este neaparat sanatoasa.

| NadyPorahy a răspuns:

Nu conteaza de la cine vine sangele, conteaza ca iti salveaza viata.

| Steaua10 a răspuns:

As prefera sange de-al tau. Tre' sa fie bun al dracului happy

| NOname explică (pentru Steaua10):

laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Steaua10):

Nu cred ca-l vrei. In venele ei curge "sange albastru". Si, oricum, nu-l obtii asa usor! happy

| Drimmero a răspuns:

Ce intrebare macabra...mai conteaza? Te gandesti sa scapi cat mai repede de chin si accepti sa primesti de la cel care este sanatos si reprezinta o speranta pentru prelungirea vietii tale, chiar daca mori, dar macar mai traiesti cu impresia ca mai ai o speranta.

| UnOmModest a răspuns (pentru Drimmero):

Da, dar in aceasta situatie ti se da sa alegi, este ceva premium, cum s-ar spune, si ea vrea doar sa stie, ce ai alege intre vegan sau carnivor, atata tot.

| Drimmero a răspuns (pentru UnOmModest):

De parca tu mai esti preocupat sa alegi, tu cu toata fiinta ta vei vrea calea cea mai sanatoasa pentru tine,, de parca un vegan nu poate sa fie infestat cu virusul hepatitei, de parca mancatorul de carne nu are virusi ceva in el,, sunt cazuri si cazuri, cred ca toata lumea ar alege veganul, cred eu.

| UnOmModest a răspuns (pentru Drimmero):

Ah, cum sa-ti ilustrez intrebarea pusa de NOname mai bine, pot incepe prin a-ti explica inca o data (desi nu-mi place sa ma repet), ca aceasta situatie este una speciala, ti se ofera deja oportunitatile pe tava, in sensul ca ea a specificat clar ca veganul este sanatos, si carnivorul nu este atat de sanatos.
Daca NU specifica starea de sanatate a veganului si pe cea a carnivorului, puteai interpreta, si era cu totul o alta mancare de peste.
Ori alegi sangele veganului ale carui proprietati sunt curative, ori il alegi pe al carnivorului al carui sange este mai putin benefic.
Si da, o sa bata Dumnezeu din palme sa te tina in viata pana cand te decizi ce varianta alegi, a da, si poate iti va aduce si o bautura racoritoare ca sa-ti aline durerea, ca doar na, asa mai vi de acasa happy.
Ce-i asa de greu, de parca a pus o intrebare legata de mecanica cuantica. No offence!

| Drimmero a răspuns (pentru UnOmModest):

Daca te mai repeti o data,, iti voi raspunde corect, doar mai fa-o o data))))).
Hai sa zicem ca merg pe 'cartea' veganului.

| UnOmModest a răspuns (pentru Drimmero):

Multumesc pentru acest raspuns interesant fara de care existenta mea nu ar avea rost, nici nu stii cat imi va folosi acest raspuns al tau pe viitor.

| Drimmero a răspuns (pentru UnOmModest):

Ce ironie ieftina,, degeaba o folosesti acum dupa ce m-ai batut la cap in 2 reply-uri sa-mi spun parerea/

| T0T a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=9QYhL34nOVY

Chiar nu mă puteam abține.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, am auzit ca si fiul lu' dumnezo' ar fi fost vegan si de aia a inviat din mortz. Hai sa lasam timpeniile. Daca as avea cancer, as prefera singele de politician. Pe capota, sau pe miini direct.

| Fatamuntilor a răspuns:

In asfel de situatii, nu cred ca sunt intrebata!
Sunt consumatoare de carne, nu exalgerat! Imi fac analize in fiecare an, sunt ok, doar ceva problemele cu colesterolul! Nu trebuie tratament, trebuie sa am grija!

| aXy99 a răspuns:

As prefera sange de la o persoana sanatoasa care nu fumeaza si nu abuzeaza de alcool. NU as vrea sa fie vegan. Omnivorhappy

| Oana92 a răspuns:

De cand o persoana vegana e obligatoriu si una sanatoasa? Nu exista vegani bolnavi, care fumeaza, care consuma alcool sau alte substante, care au habar n-am ce boli?
Daca as fi in situatie m-ar duce fix in pix de unde vine sangele, important ar fi sa existe sange si sa il primesc. Atat!

In alta ordine de idei, daca vrei o dezbatere reala, un schimb de idei constructiv si nu doar o cearta in care unii si te injura si altii te aproba desi habar n-au despre ce vorbesc, corect e sa oferi niste surse demne de luat in seama. Chiar daca esti pe TPU!
Acest Mic the Vegan este un scriitor, nu un cercetator sau un medic(apropo, pentru ultima informatie, cea cu cancerul la san, nu are mentionata sursawinking, iar prima informatie, cea cu ferma de vegani construita de oamenii bogati e... laughing)))) ). La o simpla cautare pe google se poate vedea cum aceasta informatie apare pe site-urile provegan, iar la o cautare mai complexa, vei vedea ca articolele de specialitate nu sustin ideile tale. Ideile principale din cercetarile medicale (da, alea reale, nu teoriile unor indivizi oarecare) spun ca un stil de viata sanatos (adica dieta bazata pe fructe si legume, sport, terapie, stres management, yoga) scade sansele de a face cancer si ca persoanele diagnosticate cu cancer in forma usoara care adopta un astfel de stil de viata au sanse mai mari sa incetineasca agravarea bolii (intr-un studiu am citit ca primeau si suplimente de vitamine, minerale si proteine, deci cam tot pe acolo). De asemenea, nu exista diferente semnificative intre vegani si consumatorii de carne in ceea ce priveste speranta de viata happy
In clipul trimis de tine tipul vorbeste despre animale injectate cu hormoni. Despre asta ar trebui sa discutam, despre ce fel de hrana consumam si de unde o cumparam (inclusiv fructe care nu se strica 2 luni - am acasa kiwi cumparat in februarie, il tin sa vad in cat timp se strica si inca e okwinking ) si cum o mancam, nu despre "de ce nu e bine sa consumam proteine" happy

Nu am gasit nicaieri nimic despre "sangele cu proprietati curative". Daca ai ceva articole despre asta... laughing

| Oana92 a răspuns:

Sunt curioasă dacă ai și argumente pentru evaluarea raspunsurilor mele ca fiind eronate și nefolositoare sau faptul ca iti demonstrez ca aberezi, incerci să manipulezi și nu ai argumente reale e un motiv suficient...

| NOname explică (pentru Oana92):

Până ai venit tu şi mai câţiva cu prostiile voastre, mă epuizaseră deja cei de dinaintea voastră. Hai, noroc!

| Oana92 a răspuns (pentru NOname):

laughing) Un raspuns la fel de bine argumentat si logic ca cele de pana acum. Superb laughing)

| CuriousStuff a răspuns:

In primul si in primul rand sangele oricat de "smecher" ar fi nu are cum sa aiba proprietati curative, nu omoara cancer si mai mult ca sigur nu omoara nici macar multe bacterii sau virusuri daca nu e ajutat. E exact acelasi sange si intr-o persoana care mananca doar vegan si intr-o persoana care mananca ce vrea. Probleme apar cand donatorul e bolnav, dar atunci oricum nu poate dona asa ca iese din calcul un sange "bolnav".
In al doilea rand, daca ai nevoie de sange nu iti permiti luxul sa spui "Eu vreau sange doar de la o virgina care nu a pus carne in gura niciodata in viata ei." pentru ca mai mult ca sigur o sa mori asteptand.
Hai sa-ti punem noi o intrebare. Tu fiind vegana, daca (doamne fereste) ai fi foarte bolnava sau ai avea un accident si ai avea nevoie urgenta de sange, ai astepta sa primesti sange doar de la o alta persoana vegana? Sau ai accepta orice ti se da?

| cristi202 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cam asa i-am zis si eu, ca singele e la fel la toti, dar, domnisoara nu vrea sa priceapa, vorba aia: "bate saua sa priceapa iapa"...

| NOname explică (pentru CuriousStuff):

În scenariul ipotetic creat de mine fiecare dintre noi are posibilitate să aleagă, deci chiar nu văd rostul întrebărilor tale. Ştim că realitatea e alta şi că vor băga în noi ce au, nu ce am vrea.

Cât despre afirmaţiile tale, tind să nu-ţi dau crezare.

| CuriousStuff a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu cate cunostinte medicale ai tu de spui ca ce ti-am spus e eronat, dar in fine.
Si nu mi-ai raspuns la intrebare. Tu ai astepta?
Exista oameni care refuza sange (pe considerente religioase) si mor categoric, si ei sunt si constienti de asta. Insa tu, sunt convins ca la primul semn ca ti-e putin rau ai accepta sange si de la unul care mananca numai carne. Iti garantez. Cand e viata ta pe masa faci orice. In plus, nu exista absolut nici-un efect pe termen lung daca sangele nu e infectat cu hiv sau virus hepatir sau mai stiu eu ce virusuri. Dar se pare ca tu cand ai facut medicina ti s-a spus ca sangele la muritori e rosu si la vegani e mov, si nu trebuie combinat... a, si la regalitati e albastru.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Nu vad ce e gresit in faptul ca colesterolul are un rol important in organism, ajutand la formarea celulelor. A, ca tie nu-ti convine sa mananci oua, ca esti vegana, e fix problema ta, dar nu trebuie sa sustii sus si tare ca ceea ce crezi tu e si ce e corect. Explica-mi si mie, totusi, ce e gresit cu lactatele si ouale, sa spunem ca cu carnea inteleg ca sufera animalele. Vreau argumente si dovezi, nu un doctor care vorbeste cine stie unde. Te-as ruga, daca poti, sa-mi aduci argumente SI de la oameni care mananca carne, nu doar de la vegani.

| UnOmModest a răspuns (pentru CuriousStuff):

Inteleg ce vrei sa spui, insa ea a pus o intrebare subiectiva, dat fiind faptul ca tot la un raspuns subiectiv se asteapta, de ce?
Deoarece cazul pe care-l specifica NOname este unul ''special'', ce nu se poate aplica in viata reala, deoarece ai toate circumstantele prielnice pentru a trai asta rezultand din intrebarea ei, asa ca tu trebuie doar sa alegi.
Mai pe scurt, intrebarea iesind din sfera realului se prezinta in urmatorul fel si anume: tu esti grav ranit iar timpul se opreste ca prin minune in loc, tu avand posibilitatea de a alege sangele unui vegan sau carnivor, si ea doreste sa stie ce alegi, atata tot!
Fara suparare!

| UnOmModest a răspuns (pentru UnOmModest):

Scuzati greselile gramatica, m-am grabit, acum am corectat raspunsul.

| NOname explică (pentru CuriousStuff):

Aşa, amuză-te, în timp ce carniştii tăi iubiţi mor cu milioanele prin spitale (desigur, de sănătoşi ce sunt, presupun).

| CuriousStuff a răspuns (pentru UnOmModest):

Ok, aleg sangele care e compatibil cu al meu si toata lumea e sigura ca e un sange fara nicio infectie virala in el. Decat sa aleg sange de la o prosti. toata vegana prefer sange de la un om oarecare, omnivor.
Makes sense?
Dar daca discutam cazuri complet iesite din realism discutia nu isi are rostul. Pana cand o sa avem luxul sa ne alegem de la cine vrem sange o sa se perfectioneze inlocuitorii de sange si nu o sa mai avem nevoie deloc de la oameni.
Si nu m-ar suprind, la felul in care se vad veganii sa refuze sa-si dea sangele altcuiva decat altor vegani.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Iar până acum ce am făcut? Nu e vina mea că refuzi să asculţi, să citeşti, să studiezi... Ţi-ai astupat toate portiţele spre raţiune, dorind să rămâi ignorant, dar, chipurile, vrei dovezi. Le respingi, nefiind pregătit pentru ele.
Du-te şi pierde timpul altcuiva, te rog!

| Daniel9988 a răspuns (pentru UnOmModest):

Pai daca nu se poate aplica in viata reala, la ce i-ar fi bun raspunsul?

| CuriousStuff a răspuns:

Ma amuz de faptul ca esti atat de credula incat sa crezi ca sangele de vegan e un fel de lac pentru toate. Ma amuz ca esti atat de credula incat sa crezi ca esti mai buna decalt altcineva pentru ca esti vegana. Ma amuza ca citesti articole si iti iei informatii doar din sursele care promoveaza si spun ce vrei tu sa auzi.
Insa ma intristeaza teribil, faptul ca o persoana care pare destul de inteligenta incat sa-si dea seama ca greseste refuza sa incerce sa convinga lumea cat de gresit e sa mananci carne, cat de superioara este ea si cat de mult gresim restul. Pari o persoana inteligenta insa egoul si stilul tau de viata, dorinta sa fii superioara celorlalti te trage extrem de mult in jos, nici macar nu-ti dai seama. Tu si veganii ati devenit noii Martori a lui Iehova, pana acum cativa ani existau discutii pe tema religiei la fel cum exista acum pe tema "ce mancam?". Pana al urma (sper) ca am invatat sa traim impreuna indiferent de ce convingeri avem, insa cu voi "lupta" abia incepe. De ce nu putem sa traim asa cum vrem, dupa gandurile si experientele noastre fara sa incercam sa ne convingem unii pe ceilalti ca "religia mea e mai buna" sau in cazul asta "stilul meu de viata e mai bun". Pentru mine e exact acelasi lucru. Discutii inutile, argumente scoase din burta, falsa impresie de superioritate a unora sau a altora pentru ca ei mananca sau nu mananca nu stiu ce... E amuzant si trist in acelasi timp. Insa mai mult trist.
Cum am zis, pari o persoana inteligenta, la fel cum multi fanatici religiosi par destul de inteligenti, insa convingerile voastre va imping si va pun intr-un cerc din care foarte greu o sa mai iesiti. Sunt convins de faptul ca o persoana ca tine are un potential incredibil de socializare, de a vorbi si de a-si face prieteni, sunt sigur ca tu si cu mine sau cu oricine de pe site-ul asta ati putea sa vorbiti ore in sir despre alte subiecte. Insa alegi sa-ti pui pardesiul de vegana, sa iti aprinzi aura de superioritate si sa ai niste discutii la fel de inutile precum "A cui Dumnezeu e mai Dumnezeu." Pentru mine sunteti toti niste copii care discuta care supererou e mai puternic. Da, discutii care pot ajunge departe, insa complet inutile si care ar putea fi inlocuit daca nu cu ceva productiv, macar cu niste discutii nu atat de in contradictor... Dar continuati. Fi-ti creduli, credeti-va superiori, mancati doar patrunjel din partea mea. E alegerea voastra, e stilul vostru de viata si nu am absolut nimic impotriva. Dar aerul de superioritate ar trebui sa dispara din jurul vostru, pentru ca se pare ca aerul asta are prea putin oxigen si deja va afecteaza functiile vitale.
Sper ca intr-o zi sa-ti dai seama ce am vrut sa zic aici, sa-ti continui stilul de viata si credintele insa in privat si cu ceilalti sa ai discutii mai productive.
Toate cele bune.

| NOname explică (pentru CuriousStuff):

"Ma amuza ca citesti articole si iti iei informatii doar din sursele care promoveaza si spun ce vrei tu sa auzi."

Da, că tu eşti diferit. laughing

Este normal să nu citesc aberaţii, cu care nu mă identific, ci să caut ceva credibil, care are sens (pentru mine cel puţin) şi cu care rezonez.

"De ce nu putem sa traim asa cum vrem, dupa gandurile si experientele noastre fara sa incercam sa ne convingem unii pe ceilalti ca "religia mea e mai buna" sau in cazul asta "stilul meu de viata e mai bun"."

Pentru că nu e vorba doar de Tine şi de alţii ca tine. Sunt milioane de fiinţe nevinovate la mijloc, care suferă din cauza voastră. Chiar e atât de greu să înţelegeţi şi să nu mai întrebaţi cu feţe inocente ce avem cu voi? Nu, nu e ok să torturaţi, să violaţi şi să ucideţi, indiferent că o faceţi cuiva din specia voastră sau din oricare alta.

Nu ai decât să mă numeşti cum vrei, mi-e egal. Nu eu sunt cea care contez, ci acele fiinţe nevinovate, pe care cu atâta încăpăţânare preferaţi să le ignoraţi şi să le abuzaţi. Şi dacă măcar pe câţiva, cum e Deaat, de exemplu, îi pun pe gânduri şi vor începe să facă alegeri mai empatice, eu mă declar mulţumită, pentru că n-am vorbit chiar în zadar.

| Clorox a răspuns:

Daca as avea cancer nici macar nu m-as mai stradui sa incerc sa lupt, nu as accepta sange si pur si simplu mi-as astepta moartea! happy

| WaterDrop a răspuns:

Nu ma voi uita la filmulet ci voi trece direct la raspuns, spunand ca o persoana vegana nu mananca neaparat sanatos, sunt inca destul de multe controverse in ceea ce priveste acest subiect.Cat despre posibilele vindecari folosind aceasta practica, se prea poate sa fie doar o coincidenta ce tine de credinta lor in acest lucru, pe scurt efectul placebo.

Ca sa raspund si la intrebare, daca nu as avea de ales intre cele doua cazuri, care apropo par cam extrem alese, nelasand o cale de mijloc (sangele unei persoane cu un mod de viata normal), mi-ar fi indiferent, pentru ca ambele ar aduce un oarecare dezechilibru in corpul meu care trebuiesc rezolvate mai apoi.

| Deaad a răspuns:

Vegan,daca ar fi de ales si nu ar fi o situatie gen cum spun cei de mai jos, o urgenta medicala extrema, cum ar fi sa te calce o masina.Pentru ca atunci nu mai intereseaza pe nimeni,trebuie doar sa fie potrivit cu al tau.

Veganii sunt mult mai sanatosi din simplu fapt ca nu baga in ei carnea aia nenorocita din comert,plina de E-uri, adititivi, coloranti, potentiatori etc.

Eu nu mai vreau sa mananc carnea din comert, in principal si cam nicio carne in general.

| NOname explică (pentru Deaad):

În sfârşit! Mulţumesc! big grin

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Deaad):

"Veganii sunt mult mai sanatosi din simplu fapt ca nu baga in ei carnea aia nenorocita din comert, plina de E-uri, adititivi, coloranti, potentiatori etc."
Nu zice nimeni ca carnea din comert e buna. Dar de carnea de la animalele tale, hranite cu ce cultivi tu, fara E-uri, aditivi, coloranti, potentiatori si orice altceva chimic, ce zici? Nu esti cu nimic mai sanatos daca mananci doar ierburi decat daca mananci ierburi + carne.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Realitatea te contrazice. Asta, desigur, implicând că "doar ierburi" al tău presupune de fapt o gamă largă şi variată de nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi şi la sfârşit abia ierburi.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Care realitate? Inca n-am vazut nici un studiu sau macar o explicatie pentru "realitatea" asta. Niste voturi pe TPU nu sunt realitate. Si totusi, cum poate "o gamă largă şi variată de nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi" sa fie mai sanatoasa decat "o gamă largă şi variată de nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi" + carne?

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Refuz sa cred ca un om se poate schimba asa de repede,, tie ti-am mai zis asta, dar in mare parte ai dreptate cu carnea astea modificata.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Păi, documentează-te! Chiar e aşa de greu?
Pentru început vezi "Studiul China"!
Statisticile, practic, sunt cele care vorbesc de la sine. Tu alegi, dacă să ţii cont de ele sau să le foarte comod ignori, ca şi până acum.

Dar şi fără să citeşti ceva, poţi să vezi care e realitatea, aruncând o privire în jurul tău. N-ai auzit, probabil, de cazuri când s-a murit din cauza merelor sau a conopidei, iar din cauza colesterolului rău, a obezităţii, a diabetului, a tensiunii arteriene, a osteoporozei, a infarcturilor, a cancerului...da. Sau greşesc? Toate cele din urmă fiind într-o legătură destul de strânsă cu consumul de carne, lactate şi ouă, deci produse non-vegane.
De fapt, este suficient să faci analize amănunţite câtorva vegani şi câtorva, aşa zişilor, "oameni normali" (ceea ce mulţi cercetători au şi făcut). Să vezi atunci diferenţa.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

Tu vii cu o idee, tu trebuie sa o sustii, asa functioneaza lucrurile peste tot si asa e cel mai bine. Tu ai venit cu ideea si tot tu imi spui sa ma documentez singur. Statisticile pot fi un efect placebo. Nu vorbeam de o dieta dezechilibrata. Eu vorbeam de o dieta normala, cu "o gamă largă şi variată de nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi" + carne. Cancer poti face din N motive, nu doar pentru ca mananci carne, lactate si oua. N-am zis ca merere si conopida fac rau, am zis doar ca nu e mai sanatos sa mananci doar mere si conopida cand poti manca mere si conopida + carne. Din nou, arata-mi niste studii concrete asupra veganilor in comparatie cu oamenii normali.

"Oameni normali" aici insemnand cineva care mananca exact ce mananca un vegan, doar ca are si carne, lactate si oua langa. Buruieni cu carne, mai exact.

PS: eliminarea completa a grasimilor iti face mai mult rau decat bine.

| Deaad a răspuns (pentru FaraNume1245):

"Dar de carnea de la animalele tale, hranite cu ce cultivi tu, fara E-uri, aditivi, coloranti, potentiatori si orice altceva chimic, ce zici?"

Da, e mult mai sanatoasa.
Dar eu chiar nu mai vreau sa aud de carne dupa ce m-am uitat la asta:
https://www.youtube.com/watch?v=UeBGp9PwS6M

In schimb,stau la curte si am vaca si gaini.
Nu vad nimic rau in a le colecta oaule si laptele de exemplu.
Gainile mele traiesc in perfecta bunastare,netorturate, intr-o curte extrem de mare, asa ca au cea mai mare libertate.
Si vaca la fel.

Asta ca sa-mi argumentez de ce nu mai vreau sa mananc carne deloc.
Nu stiu daca o sa mearga din prima, sunt invatat de cand m-am nascut cu carne, doar ca asta imi propun.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Ti-am mai spus tie.
Daca nu mi-ai vazut raspunsul pe care i l-am dat lui Ray la intrebarea aia, dupa ce ti-am raspuns si tie la comentariu, vede-l.

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Păi, ce să-ţi mai dau, când îţi dau, iar tu refuzi să studiezi, până şi să gândeşti logic/critic nu vrei.
Cele mai longevive popoare au fost cele care aveau o alimentaţie vegetală. Mie una, acest lucru este mai mult decât suficient.

Iar să elimini grăsimile de tot e cam imposibil, ele existând într-o proporţie mai mică sau mai mare în majoritatea plantelor...deci, despre ce vorbeşti? Sau am pledat cumva pentru eliminarea lor?
Numai, spre informarea ta, există grăsimi bune (cele din plante, gen Omega3 şi Omega6 din nuci) şi grăsimi rele (gen cele din animale, colesterol, care şi cauzează tot felul de probleme de sănătate).

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NOname):

"dacă reducerea lor la minimum ar fi avut aşa nişte rezultate, ce progrese ar fi făcut completa lor eliminare. Nu trebuie să fii un geniu, ca să vezi beneficiile." - te-ai contrazis singura. Gandesc logic si critic, daca sunt contra unei idei nu inseamna ca nu o fac. Da-mi un exemplu de popor longegiv cu o alimentatie vegetala. Din ce stiu eu, japonezii sunt printre cele mai longevive popoare, alaturi de cei din Monaco. Nici unul dintre aceste 2 popoare nu sunt vegani, ci manancare produse de origine animala. Deci?

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Chiar e o schimbare radicala, au fost si influente care au contribuit aici.

| NOname explică (pentru Deaad):

Câteva întrebări, la care să reflectezi:

- Puiul vacii, pentru care laptele era destinat, unde e?

- Dacă soţia ta ar naşte, ţi s-ar părea ok să fie mulsă şi mult după ce bebele vostru va avea nevoie de lapte? Adică ţi s-ar părea ok să fie chinuită inutil (căci singura reală utilitate a laptelui, este hrănirea celor, pentru care acel lapte a fost produs, adică pentru copiii acelei femele)?

- Crezi că găinile şi vaca, pe care le consideri ale tale, vor apucă să moară de moarte naturală sau vor fi omorâte într-un final, când nu vor mai putea da lapte şi ouă?

- Chiar crezi că laptele unei alte specii, destinat nou-născuţilor speciei respective, îţi este necesar? Ai bea şi lapte de la o căţea, care a născut? Dacă nu, de ce l-ai bea de la o vacă? Doar pentru că aşa ai fost programat de societate? Nu ar fi mai fain să nu te laşi manipulat aşa uşor?

- Iar ciclurile menstruale, ciclurile menstruale crezi că îţi fac bine sau prezintă o necesitate pentru organismul tău? Le-ai consuma pe cele ale unei femei, ale unei gorile? De ce le-ai consuma atunci pe cele ale unei păsări? Care, apropo, uneori are nevoie de ele în alimentaţia proprie pentru un aport de calciu, deci i le furi. De ce?

Mă rog, te felicit pentru înţeleapta decizie de a nu consuma măcar carne. Este un mare prim pas şi ăsta. Pe zi ce trece te schimbi tot mai mult în bine. E o plăcere să te urmăresc. Frumoasă evoluţie. Sper că va continua. happy

| NOname explică (pentru FaraNume1245):

Vorbeam de grăsimi animale acolo, evident!
Ţi-am zis, vezi "Studiul China", în care sunt prezentate toate informaţiile după care, chipurile, tânjeşti.

| UnOmModest a răspuns (pentru Deaad):

Asa, si despre carnea de casa consumata in cantitati mici la intervale regulate de timp exceptand-o bineinteles pe cea de porc, ce ai de spus? Nu spun ca NU esti sanatos daca esti vegan, este excelent, insa spun ca si daca esti carnivor si stii cum sa o consumi si cu ce sa o combini, poti fi la fel de sanatos ca veganul. No offence!

| NOname explică (pentru UnOmModest):

Cum spuneam, sunt de altă părere.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Ceva ma face sa cred ca ai mai practicat si vreun stil de lupte pentru autoaparare,, am un feeling in legatura cu asta.
E foarte bine daca tu zici ca esti apta 100% fizic si psihic, daca te simti bine e cel mai important.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Nu, cel mai important e să nu cauzez suferinţa fiinţelor nevinovate. Faptul că sunt sănătoasă şi mă simt super bine atât fizic, cât şi psihic, e doar un bonus. Nu m-aş întoarce la vechiul stil de viaţă, cel ignorant, ipocrit şi crud, nici dacă el mi-ar oferi ceva avantaje fizice. Mă pot lipsi de cruzime gratuită fără probleme.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Foarte bine daca sustii ideea asta pana la capat.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Argumenteaza putin ce mi-ai scris acolo. Parca mi-e greu sa cred ca fara carne e totul perfect... Nu suntem girafe totusi. Daca faci enorm de mult sport iti mai trebuie si niste carne. altfel va lipsi ceva din tine ce trebuie umplut. Carnea e carne. Adica e destul de puternica daca ma intelegi. Parca mi-e greu sa cred ca e total inutila. E plina de proteine (si cancer, de la industriile astea ce-i drept), dar din nou, tind sa cred ca are elemente BENEFICE, si nu doar DISTRUCTIVE, pe care o alimentatie vegana nu ti le poate da.

Asadar, poate ca trebuie, deci echilibrate. Si una si alta.

Ma indoiesc ca ai primi la fel de multe proteine (si ar fi mai sanatos), sa traiesti vegan si nu si cu ambele proteine, si animale si vegetale, adica ai 2 elemente. Vegan e singurul.

Ce te face sa crezi ca stilul vegan iti asigura la fel de multa performanta ca si cel pe abza si de plante (etc, intelegi tu), + CARNE.

Este deja 2 vs 1, daca ma intelegi aici.

Carne + Leguminoase sau doar Leguminoase. Carnea vine si ea cu plusurile ei, (probabil zic), asa ca Legumonioasele singure nu pot egala, intrece si leguminoasele (ele insele) plus carne.

Deci sorry, probabil ca ai pierdut.

Vizavi de partea cu cancerul, poti sa faci cancer nu neaparat de la carne (chit ca orice tip de carne contine celule cancerigene), este vorba despre ACTIVAREA LOR. Care poate fi din MII DE MOTIVE.

Activare, care, apropo, ca sa fie din cauza carnii trebuie sa fie:

a) Carnea aia trebuie sa fie ceva umpluta deja de paraziti (NECOMESTIBILA IN ALTE CUVINTE)

b) Sa bagi ca animala in tine EXCLUSIV CARNE. (ceea ce nu e cazul meu cel putin)

Adica, pentru. asta trebuie sa faci un exces ENORM. Ca si cum fumezi pana iti crapa plamanii. O tigara, daca incerci doar odata, nue benefica, dar nici rau nu iti poate face. Dar daca fumezi sute de pachete si tot asa, atunci mori...

Asa si la carne, numai ca este si sanatoasa carnea, si mia depinde si despre ce soi de carne vorbim si despre provenienta acesteia, cum a fost crescuta, n factori etc.

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

"Puiul vacii, pentru care laptele era destinat, unde e? "
Vandut de ai mei.

" Crezi că găinile şi vaca, pe care le consideri ale tale, vor apucă să moară de moarte naturală sau vor fi omorâte într-un final, când nu vor mai putea da lapte şi ouă? "

De obicei mor de moarte naturala sau mai tinere de vreo boala a gainilor.
Taiem si gaini si nu mai vreau sa ma fac partas la moartea lor,de asta nu mai vreau sa le mananc.
Doar ca, o problema foarte mare la capitolul asta consta in parintii mei care de cand sunt mic(am mai avut perioade in care voiam sa devin vegetarian acum multi ani), imi impun faptul ca trebuie sa mananc carne, pentru ca veganismul/vegetarianismul, cica nu ajuta la crestere si nu-mi cresc oasele cum trebuie.baliverne de astea care pot fi usor combatute cu argumentul ca Joaquin Phoenix, naratorul Earthlings este vegan de la 3 ani si acum are 40 de ani,fara vreo problema de sanatate ca n-a mancat carne toata viata lui.
Doar ca ai mei sunt foarte limitati din punctul asta de vedere,crestini,impunatori si destul de neintelegatori,oricate argumente le-as aduce.
De exemplu,la viitoarele sarbatori(crestine, bineinteles), gratarul este nelipsit. Daca o sa-i spun lui taica-meu ca nu vreau sa mananc carnea de gratar, o sa inceapa sa tipe la mine, ca sunt slab si ca de ce au cumparat carnea.
Si ma enerveaza foarte rau acest lucru.
Am 17 ani si nu sunt pe banii mei,cu casa mea.
Insa,in mod sigur,cand o sa fiu pe banii mei,o sa fiu ce vreau sa fiu, adica vegan.

Iti multumesc mult si imi cer scuze pentru trecut, cu toate ostilitatile la adresa ta, si la modul tau de viata.
Nu vreau sa ma intorc la perioada aia groaznica pentru mine, cu atatea limitari si extremisme izvorata din influente proaste si pesimismul+depresia care mi-au mancat zilele.

| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Tinzi să crezi prost. Ce nu pricepi? Nu avem nevoie de carne pentru supravieţuire şi putem face masă musculară exclusiv din aminoacizii din proteine vegetale. Aşa stau lucrurile în realitate, eu şi mulţi alţii suntem o dovadă vie. Ce vrei mai mult de atât?

"Vizavi de partea cu cancerul, poti sa faci cancer nu neaparat de la carne"

Da, la fel cum poţi să faci cancer nu neapărat de la fumat...asta nu înseamnă că fumatul este benefic pentru sănătate şi e ok să fumăm (deşi acesta chiar că e mult mai ok decât consumul de carne şi lactate, pentru că nu sunt chinuite şi omorâte fiinţe nevinovate, ca să-l putem "savura", cu excepţia celor din laboratoare, pe care sunt testate efectele fumatului şi care sunt silite să inhaleze fumul de ţigară non-stop, până mor...şi cică Nu suntem monştri).

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

De la anul (sau mai bine zis toamna care vine, adica inainte de 2018), ma voi face oficial vegan.laughing ). Acum nu pot sa fiu vegan deoarece tata nu vrea acest lucru. (am 18 ani), nu nu sunt repetent, doar ca nah, inca sunt la liceu si termin intr-o luna. Si daca e adevarat ce spui tu, nu inteleg de ce mi-a ramas atat de puternic intiparit in minte ca fara carne "nu iti asiguri necesarul de proteine".

Chiar si asa, ar fi super sa imi raspunzi (cat de repede poti), sau vrei, la chestia asta:

De maine vreau sa fac un water fast de o saptamana! Am mai facut de 2 zile si jumatate pana acum si sa stii ca m=am simtit purificat putin. Probleme de sanatate nu am, ce parere ai? Cunosti subiectul? Este mai dur chiar si decat dieta vegana. Poti sa o faci 2 zile, sau 2 luni. (in functie de experienta pe care o ai). Eu vreau sa o fac o saptamana. Ce crezi?

| NOname explică (pentru Deaad):

Frumos. Eşti ca lumina la capătul tunelului. De-ar fi mai multe luminiţe din astea! :D

Nici ai mei nu sunt mai breji, deci te înţeleg. Bunica, de exemplu, nici de post nu se poate abţine să nu consume vreun produs al cruzimii (nici "Pământenii" n-a lecuit-o, nici explicaţii de bun simţ). Este greu să trăieşti într-un mediu ostil şi să simţi că nu te înţelege şi nu te susţine nimeni. Nu-ţi rămâne decât să pui pe primul loc binele celor, pe care îi salvezi, pe care îi scuteşti de suferinţă şi să nu te frustrezi inutil că sunt mulţi oameni, care nu te înţeleg. Important e să fii împăcat tu cu tine şi pacea ta să nu vină cu preţul suferinţei nevinovaţilor.

Mulţi înainte şi sper să fii cât mai curând la casa ta (deşi niciodată nu e prea devreme să acţionezi empatic, să te impui şi să te ţii de principiile tale, orice ar fi)!

http://youtu.be/6YMig_98Ulw
http://youtu.be/oEi2n1qD_78 :)

| UnOmModest a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu ai specificat ce fel de sport omule, de exemplu daca doresti sa obitii o cariera in culturism sau daca doresti sa devi strongman atunci este necesar sa consumi carne, in fine nu mai intru in detalii.
Iar faza aceea cu : ''Parca mi-e greu sa cred ca e total inutila. E plina de proteine (si cancer, de la industriile astea ce-i drept)'' este bestiala, deci am reusit sa dobandesc un six-pack de la cat am ras laughing, de ce?
Pai biata carne, cand ai divinizat-o cand ai criticat-o - parca trebuia sa-i ti apararea, ce facem aici laughing
Si totusi din spusele tale este buna totusi si cu ''cancer'', sa-nteleg ca vine la pachet cu el, ok laughing.
A si inca ceva, chestia cu scorul si invigatorul, intelegem destul de bine ca ai batut-o, ok?
Nu mai e nevoie sa spui si a treia oara, uite, poate vei primi si un trofeu pentru ''Luptatorul Carnii de Luna Aceasta''. de ce?
Pentru ca s-a vazut devotamentul de care ai dat dovada in apararea carnii, crede-ma putine persoane am vazut asemeni tie, care sa fie atat de dedicate pentru o cauza, si cine stie poate vei fi premiat dublu, cu un abonament la ''Cotelete de porc'' pe viata de catre Asociatia ''Luptatorilor (Agresivi, aaa, pardon), Dedicati(am vrut sa spun, na, sunt si eu om, mai gresesc nu? happy ) ai Carnii''.
Si inca un plus primesti de la mine pentru parerea ta extrem de informativa (mai ceva ca pe National Geographic si Animal Planet) cu privire la declansarea cancerului si stoparea lui.
Si TPU iti multumeste si pentru prezentarea minutiaosa extraodinara a cauzelor care duc la aparitia cancerului, caci daca spre sfarsitul raspunsului tau nu ni le-ai fi enumerat crede-ma toti am fi ramas in ceata.
Cam atat am avut de spus, aa da, si inca ceva, sa nu uiti sa-ti ridici premiul si trofeul, tine minte, este o sansa unica in viata!
La revedere si te asteptam si cu alte pareri la fel de informative!

| NOname explică (pentru UnOmModest):

"Nu ai specificat ce fel de sport omule, de exemplu daca doresti sa obitii o cariera in culturism sau daca doresti sa devi strongman atunci este necesar sa consumi carne, in fine nu mai intru in detalii."

Nu, nu este necesar.
http://www.youtube.com/results?search_query=Bodybuilder+vegan

| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

"...nu inteleg de ce mi-a ramas atat de puternic intiparit in minte ca fara carne "nu iti asiguri necesarul de proteine"."

Ai fost dezinformat, ca şi mulţi alţii. Acestea sunt doar miturile carnismului, nimic mai mult.

Este lăudabil că măcar intenţionezi să faci alegeri mai empatice şi sănătoase.

Cât despre "water fast" o mai fac şi eu ocazional, dar nu mai mult de o zi, maxim două. Cred că o perioadă mai lungă ar putea fi periculoasă pentru organism, deşi, probabil, depinde de la caz la caz. În orice caz, cât timp nu faci să sufere vreun animal pentru asta, eu sunt cu ambele mâini pro. big grin

| NOname explică (pentru Deaad):

Ethical Omnivore: Is It Possible?
http://youtu.be/RRNAmVaZrFc

Apropo de jumătăţi de măsură, etică şi alte argumente legate de sănătate. :)

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Apropo,tu din ce iti iei proteinele?
Soia?

Si e adevarat ca, ca vegan trebuie sa mananci foarte foarte mult pentru a-ti face aportul de nutrienti necesari si ca e foarte costisitor?

Ti-as fi recunoscator daca mi-ai raspunde in detaliu.

| NOname explică (pentru Deaad):

"...tu din ce iti iei proteinele?
Soia?"

Şi din soia uneori, dar şi din alte legumenoase, legume, nuci, cereale, ciuperci (aproape orice plantă conţine şi proteine într-o proporţie mai mică sau mai mare, deci chiar nu e problema).
Uite un articol mai detaliat pe tema asta:
http://www.supereva.ro/cele-7-surse-de-proteine-in-dieta-vegana/

"Si e adevarat ca, ca vegan trebuie sa mananci foarte foarte mult pentru a-ti face aportul de nutrienti necesari si ca e foarte costisitor?"

:)) Nu şi nu. Deseori, din contra, trebuie să am grijă să nu exagerez (leguminoasele, cerealele, nucile şi seminţele fiind cam foarte bogate în calorii şi nutrienţi şi nu e nevoie de foarte mult ca să depăşeşti limita necesară zilnică; cu salate uşoare e mai relaxant, poţi mânca cât vrei), iar financiar vorbind, este chiar mai puţin solicitant decât înainte, când dădeam bani şi pe carne de tot felul, smântână, unt, iaurturi, lapte, lapte bătut, brânză, caşcaval, maioneză, ouă, miere, peşte, "fructe" de mare, îngheţată, jeleuri şi fel şi fel de produse non-vegane, pe care acum nu le mai consum (din categoria dulciurilor, mezelurilor, etc). Aşa că se poate spune că acum fac şi economii. :D

Apropo, http://imgur.com/VOTKFNJ

Frumos! Îmi place foarte mult omul, care devii. Sper să fie o chestie molipsitoare. :D

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Mersi mult si pentru apreciere si pentru sfaturi.

A 2-a intrebare am pus-o pentru ca bunica-mea imi spune ca nu are cum sa ma hraneasca vegan pentru ca e mult prea costisitor si ca trebuie sa mananci tone.

Sunt sigur ca daca le voi arata raspunsul tau, un vegan de ani buni, celor din familia mea, nu vor tine cont de el. laughing
Pentru ca omul e orgolios.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Esti sigur ca dieta vegana este mai ieftina decat cea "normala"? Asa as putea vorbi si eu cu parintii mie pe aceasta tema.

Din ce am gasit pe net pare sa fie mai scump sa traiesti vegan decat "normal". Si asa zice, in plus, si multa lume.

| NOname explică (pentru Deaad):

Cu drag. happy

Bunica ta poate s-o întrebe pe bunica mea, care e martoră laughing sau, pur şi simplu, să compare cât cheltuiește ea în timpul posturilor, dacă le ţine, şi cât scoate din buzunar pe mâncare în restul anului (direct sau indirect, că şi animalele, pe care le creşte pentru lapte, ouă şi carne, trebuie hrănite cu ceva. şi ghici cu ce! cu chestii vegane, pe care ar putea să ţi le de-a direct ţie, fără intermediari). Eu zic, că diferenţa e simţitoare, iar mai ales dacă aveţi o grădină şi creşteţi majoritatea fructelor, legumelor, legumenoaselor şi verdeţurilor în ea, chiar nu e niciun fel de problemă. Îţi cumperi doar o dată la câteva luni câteva feluri de nuci, seminţe şi alune, pe care să le consumi câte puţin şi îţi poţi lua ocazional chestii mai exotice, ca avocado, banane, kiwi, lămâi, portocale, ciuperci, deşi nu neapărat. Iar grâul, porumbul, ovăzul, orzul...chiar sunt ieftine şi, probabil, oricum se găsesc cam în orice casă, deci, clar, nu o să mori de foame. big grin

În perioada caldă a anului ai fructe şi legume de sezon, deci accesibile şi ieftine, iar pentru iarnă faci toamna aprovizionarea angro şi o ascunzi în beci, să-ţi ajungă până la primăvară, congelatorul şi el fiind de mare ajutor în acest sens. happy ...deci chiar nu e greu.

Dar, spre ruşinea mea, nu sunt vegană de ani buni, doar de vreun an. blushing

| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Aşa zice multă lume, care Nu este vegană, deci o face din neştiinţă şi din interes (justificarea modului său nociv de viaţă).

O alimentaţie vegană (dacă nu mănânci gen 10 avocado-bio pe zi 30 de zile din lună) este destul de accesibilă, cel puţin la fel de accesibilă ca cea carnistă. Chiar nu este scump să mănânci sănătos şi să nu răneşti pe vreun nevinovat făcând-o.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NOname):

Da, dar tot ii doare-n c*r pe parintii mei. (tata mai exact). Si mama mi-a propus asta de ceva timp dar nu poate.

| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Totul e să te declari vegan şi să te ţii de treaba asta, că tot nu te vor lăsa să mori de foame, că totuşi îţi sunt părinţi, se vor adapta şi ei. Le explici că e ca şi cum ai ţine post toată viaţa, nu e mare lucru, doar că pe lângă asta nu consumi nici ulei de palmier (obţinerea căruia face ravagii), nici mierea de albine, nici chestii cu gelatină (obţinută din oase), nici piele, nici blană, nici mătase, nimic din ceea ce dăunează animalelor. Vor înţelege şi vor accepta, dacă nu chiar imediat, atunci în timp.

| NOname explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Apropo de forţă, masa musculară, proteine...
http://youtu.be/h9iNHSlK--k

...şi apropo de costuri, simplitate şi accesibilitate:
http://youtu.be/ueLQ5ZewmXQ

| UnOmModest a răspuns (pentru NOname):

Ok, sa lamurim aceasta dilma. Greseala mea a fost in mare parte in exprimare, trebuia de fapt sa specific referitor la culturism, culturismul profesionist si nu pe cel amator.
Deoarece voiam sa punctez faptul ca si culturistul vegan si cel carnivor pot practica acest sport, insa nu eram de parere ca ambii pot
ajunge la rezultatul maxim, asemeni campionilor de la Mister Olympia.
insa nu asta este important, si-ti voi explica si de ce.
Deoarece, da este adevarat, nu este necesara in ambele sporturi, de ce ajung eu la aceasta concluzie similara cu a ta?
Pai, consider in momentul de fata ca ambii isi pot furniza resursele necesare pentru o foarte buna dezvoltare a tesutului muscular din alimentele si suplimentele pe care le procura, de ce?
Deoarece, chiat daca proteina vegetala este de calitate inferioara fata de cea animala care este de calitate superioara, asta nu te poate ingreuna sa avansezi in masa musculara.
Pentru ca dupa cum am specificat in primul raspuns ai posibilitatea de a o diversifica (nu cu cea animala), deoarece nu mananci doar ''ierburi'' cum spun unii, ci exista si : ''nuci, seminţe, alune, legume, fructe, cereale, leguminoase, fungi şi la sfârşit abia ierburi.'' asa cum ai precizat si tu si cel mai importat aspect pe care vreau sa-l punctez, este faptul ca poti adauga in dieta ta suplimentele de origine vegetala, iar pirn acel lucru poti compensa aportul de proteine de care beneficiaza si un carnivor cu ajutorul proteinleor sale pe baza de origine animala.
Acum nu spun ca-i va fi mai greu veganului sa avanseze decat carnivorului, ci spun ca poate avansa la fel din moment ce isi alege cu strictete atat alimentele cat si suplimentele de origine vegetala si le diversifica.
Iar in cazul strongman-ului sunt de aceeasi parere, de ce?
Deoarece, chiar daca alimentele de origine vegetala contin proteine inferioare asta nu-l va impiedica cu nimic sa-si furnizeze forta necesara, asemeni unui carnivor, daca isi imbogateste si isi diversifica meniul vegan si beinteles daca se antreneaza corespunzator.
Pentru ca in fond chiar daca te alimentezi cu alimente de origine animala sau vegetala, forta tot aceeasi va fi, diferenta facand-o doar antrenamentul.
Lamurit pana aici.
Da, stiu, se pare ca m-am grabit in raspunsul anterior, si dupa cum stim cu totii graba strica treaba, ceea ce in cazul meu s-a intamplat.

| NOname explică (pentru UnOmModest):

Mai ai câteva prejudecăţi bazate pe mituri pe aci, pe-acolo, dar în mare eşti pe drumul bun. big grin

| UnOmModest a răspuns (pentru NOname):

Eh, macar un avantaj al acestui site este acela ca poti purta si convorbiri civilizate.
O zi buna!

| Oana92 a răspuns (pentru Deaad):

Mergi intr-un supermarket si analizeaza preturile. Tine evidenta a ce consumi intr-o saptamana "normala" vs una vegana si discutam dupa despre cat de costisitor e de fapt, in Romania, sa mananci "sanatos".

| Deaad a răspuns (pentru Oana92):

Hmm.
Cred ca nu intelegi ca veganismul este despre empatie,spre deosebire de vegetarianism.
I-am pus aceasta intrebare lui Noname pentru ca bunica mea se tot fofilea ca e mai scump stilul asta de viata,decat stilul omnivor.
SI iti spun tie, ca n-are decat sa fie mai scump, desi nu este.
Iti spun tie ca n-are decat sa nu fie sanatos, desi este.

In veganism, pe primul loc se afla empatia si dupa ego-ul.

| Oana92 a răspuns (pentru Deaad):

Daca este despre empatie vorbiti doar despre asta. Nu intepretati niste chestii medicale pentru a va sustine cauza! Urlati cat va tin plamanii ca noi, consumatorii de carne, nu avem suflet, dar nu mai sustineti ca voi detineti cheia nemuririi.

| Deaad a răspuns (pentru Oana92):

Si eu sustineam ce spui tu si altii de la intrebarea asta.

Iti spun doar sa incerci chestia asta.
Incearca, pentru macar cateva zile sau o saptamana si vei vedea diferentele uimitoare de crestere a energiei si a starii de bine generale, daca doar la asta va e gandul.

Consuma-ti, 1h 35 din viata ta de miliarde de ore, pentru a te uita la acest documentar:
https://www.youtube.com/watch?v=UeBGp9PwS6M&t=3648s

si vei vedea daca ai suflet sau nu.
Lumea e nestiutoare si nu doreste sa caute raspunsuri.
Suntem injectati toti cu o doza de orgoliu,unii o duc la extrem.
Stiu,stiu ca e greu sa renunti la principiile tale formate de cand esti mica.
Noi,oamenii,am fost invatati cu carne de mici datorita unor conceptii traditionaliste si obiceiuri religioase.
"Stramosii nostri au mancat carne,noi de ce sa nu o facem? Suntem mai prosti?",intreaba foarte curios traditionalistul.

Veganismul este un stil de viata mai sanatos si vei vedea diferentele daca vei vrea sa incerci.Dar orgoliul te opreste,nu-i asa?
Ce crezi?
Ca mori intr-o saptamana daca nu consumi carne?
De asta,mediul,educatia si preconceptiile te opresc din macar a incerca.

Mira-m-as ca ai face asta.

Veganismul nu e chiar cheia nemuririi,dar carnea imbatraneste.
Toti veganii pe care i-am vazut pe Youtube au o aparenta mult mai frumoasa, cu un ten al pielii mult mai fin si mai frumos.
Asta pentru ca nu baga in ei porcul si gaina de la mc donalds, aceste animale fiind tratate cu antibiotice, nevazand lumina soarelui si hranite cu niste mizerii, doar ca sa nu moara de foame.
Faptul ca le tortureaza, e o problema care e plasata pe locul 2 pentru tine, desi ar trebui sa fie pe locul 1.Aceasta problema poate fi observata in documentarul ala si vei reflecta mult dupa ce l-ai vede, involuntar, pentru ca ti se va trezi un sentiment foarte ciudat si necunoscut pana acum:empatia.

| NOname explică (pentru Deaad):

Sunt mândră şi fascinată de frumuseţea de om, care ai devenit.
Este foarte logic şi adevărat tot ceea ce ai afirmat. Nu văd cum cineva în toate minţile poate s-o nege.
E vorba de a încerca măcar, înainte de a da verdictul, sau, cel puţin, de a o lua în considerare. Rău n-are ce să facă.

Mi-ai dat un motiv în plus pentru optimism, căci frumuseţea are tendinţa de a fi molipsitoare. happy

| Oana92 a răspuns (pentru Deaad):

Nici nu stiu daca sa rad sau sa ma minunez de cate puteti debita.
1. Nu am sa imi pierd vremea urmarind acel clip. Am petrecut azi deja mai bine de o ora citind cercetari medicale pe tema asta. Am lucruri mai interesante de facut. Poate merita sa incerc daca aveam cu cine sa port o conversatie pe tema asta, dar nu e cazul, voi nu veniti cu argumente, doar cu jigniri si aberatii.winking
2. Nu am mancat carne perioade mai lungi de o saptamana, nu pentru ca ma batea gandul sa devin vegana, ci pentru ca tineam o dieta si preferam alte tipuri de proteine. Nu am murit, dar nici nu am explodat de energie, nici tenul nu imi e mai fin si mai frumos, iar costurile financiare au fost de departe mult mai ridicate. In zilele in care consumam doar fructe si legume eram lipsita de energie, irascibila si imi era foame mereu. Si nu a fost doar o ziwinking
3. Nu consum carne pentru ca asa am fost invatata sau din orgoliu (de unde ideea asta?!), consum carne pentru ca mi se pare normal sa o fac si organismul are nevoie de ea. Beneficiile veganismului sunt chiar nesemnificative. Singurul beneficiu real despre care am citit este nivelul scazut al colesterolului. Nu am probleme, deci nu ma tenteaza ideea.
4. Imi vorbesti despre carnea de la MC si substantele cu care sunt hranite sau injectate animalele. Am mai spus si in alt comentariu ca despre asta e vorba de fapt, despre ce fel de hrana mancam si nu daca sa mancam sau nu carne. In acelasi timp, daca e sa o luam asa, fructele si legumele sunt stropite cu tot felul de chestii, cresterea lor e fortata de substante chimice, sunt tinute in conditii mizerabile si etc. Hai sa tinem toti post negru ca asa sigur nu o sa ne imbolnavim...Nu o sa avem cand, o sa murim dupa o perioada destul de scurtawinking
5. Ultima mea problema pe lumea asta este torturarea gainilor si a porcilor pe care ii mananc. Iar asta cu tortura mi se pare o chestie super exagerata. Nu sunt de acord cu tortura asupra animalelor facuta din lipsa de ocupatie sau pentru amuzament, dar voi, astia care nu mai puteti de atata empatie o dati in extreme rau de tot.
6. Nu stiu de unde ai dedus tu ca empatia este pentru mine un "sentiment foarte ciudat si necunoscut", dar sunt convinsa ca nici pentru asta nu ai argumente.

| Deaad a răspuns (pentru Oana92):

"Poate merita sa incerc daca aveam cu cine sa port o conversatie pe tema asta, dar nu e cazul, voi nu veniti cu argumente, doar cu jigniri si aberatii. winking "

Hmm.
Jignire? Asta am facut eu?
Deci ma si incriminezi nevinovat, eu scriind tot ce ti-am scris cu nicio urma de nervi sau ostilitate.

Buuun.

Vrei sa vezi cum e o jignire adevarata, doamna mea?

| NOname explică (pentru Oana92):

Cum poţi să negi că e tortură, când nici măcar nu te-ai interesat ce li se întâmplă de fapt? Omul ţi-a propus UN singur film documentar şi nici pe acela nu vrei să-l vezi. Este un cutremurător nivel de ignoranţă, e nasol că n-o realizezi.

Probabil nu ţi-ar plăcea să fii violată, torturată, omorâtă şi mâncată, oricât de inferioară (din punct de vedere al sexului, al genului, al sexualităţii, al masei corporale, al forţei fizice sau mintale, al culorii pielii, al naţionalităţii, al speciei...) ai părea cuiva şi oricât de gustoasă. Atunci cum de nu reuşeşti să empatizezi cu fiinţe vii (absolut nevinovate, o tot subliniez), care simt frică şi durere şi care sunt puse împotriva voinţei sale în situaţii similare? Şi mai pretinzi că nu ai probleme cu empatia...

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Sper ca nu esti pesimista,de fel. laughing

Eu d-abia am scapat de inchisoarea numita pesimism si am descoperit foarte recent frumusetea acestei vieti.

Intotdeauna exista motive sa fii optimist.
Iar din cate am observat,veganii sunt foarte fericiti,din cate vad pe Youtube(poate ca pentru ca au mai multa energie si chef de viata,nu-i asa,doaaamnaa, oooohh, scuzeeee, domnisoara, Onisoara?) happy

| NOname explică (pentru Deaad):

Sunt o realistă cu tendinţe spre optimism şi deşi am multe motive de bucurie (surplusul de energie, de sănătate, o conştiinţă mai împăcată...), când mă gândesc la miliarde de animale, care suferă în continuare, chiar dacă nu din vina mea, mă doare teribil şi simt o disperare în amestec cu furie, milă şi neputinţă. Aş vrea să pot să-i ajut pe toţi, ca să înceteze odată şi chinul lor.
Cele mai vulnerabile şi inocente fiinţe sunt şi cele, care sunt abuzate cel mai mult. Mă cutremură monstruozitatea asta.

| NOname explică (pentru Deaad):

Îmi place seria de lecţii a acestui tip; o găsesc educativă şi mă bucură, că are umor şi că e foarte explicit:

01 - Colesterolul, prieten sau dusman - Dr. Calin Marginean
http://youtu.be/0dXpJraZFPU

02 - Hipertensiunea arteriala - Dr. Calin Marginean
http://youtu.be/wQdiS3lRbE8

03 - Calciul si produsele lactate - Dr Calin Marginean
http://youtu.be/TF6X3GEK66M

04 - Uleiurile alimentare - Dr.Calin Marginean
http://youtu.be/Qz0tbHxyzTI

05 - Dieta ideala - Dr.Calin Marginean
http://youtu.be/N5sfd1EkwUQ

06 - Exercitiul fizic - Dr.Calin Marginean
http://youtu.be/0zrislyiizc

07 - Infarctul miocardic acut - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/JYjrFAKp1jM

08 - Excesul ponderal si curele de slabire - Dr. Calin Marginean
http://youtu.be/xGLvsR_svpA

09 - Cancerul fatalitate sau vinà personalà - Dr. Calin Marginean
http://youtu.be/eJBNNYLLTzM

10 - Diabetul zaharat - Dr. Calin Marginean
http://youtu.be/ILffMFlJeIU

11 - Soia o planta minune - Dr. Calin Marginean
http://youtu.be/lrk4_wI8_hg

12 - Apa, lichidul vital - Dr. Calin Marginean
http://youtu.be/ESBHeyf0bNI

13 - Principiile de sănătate; Sistemul NEW START - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/g1dcFrhS4BE

14 - Obiceiuri culinare ruinătoare pentru sănătate - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/ZBdLXMjIwBY

15 - Fructe sau dulciuri concentrate - Dr Călin Mărginean
http://youtu.be/U3d3KhKgsfo

16 - Antioxidanții - Dr Călin Mărginean
http://youtu.be/-9NjBsxbtho

17 - Prelucrarea anumitor alimente sănătoase - Boală sigură - Dr Călin Mărginean
http://youtu.be/ldGxpZTobsY

18 - Substanțe endogene; periculos a fi exogene - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/YYPUGKu8oqQ

19 - Grăsimile alimentare; intre periculoase și benefice - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/yjnIZj451is

20 - Longevitatea intre excepție și regulă - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/VXu3dKpKsIA

21 - Principalii factori care influențează apărarea corpului - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/nKMuLRG0QjM

22 - Carob versus Cacao - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/k1ODmleS8H4

23 - Carnivore ierbivore om - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/ZZ8UEVILnD0

28 - Histamina inamicul ascuns - Dr. Călin Mărginean
http://youtu.be/RmuKInLNm4Q

0 mai dă în bară pe alocuri cu dumnezei şi chestii, dar e simpatic. :D

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

"0 mai dă în bară pe alocuri cu dumnezei şi chestii, dar e simpatic."
Ah, ok laughing
Nu e problema pentru ca, de exemplu citesc Dostoievski cu placere, chiar de e ortodox cu toata fiinta lui.

Mersi pentru linkuri, ma voi uita la ele.

| NOname explică (pentru Deaad):

O să-ţi ajungă pentru vreo lună. big grin

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

"când mă gândesc la miliarde de animale, care suferă în continuare, chiar dacă nu din vina mea, mă doare teribil şi simt o disperare în amestec cu furie, milă şi neputinţă"
Stii ca si pe Hitler in durea, ii pasa atunci cand suferea ciinele lui? Se zice ca avea o legatura speciala cu el. Asta nu l-a impiedicat sa trimita cateva milioane de evrei la gazare. Durerea ta nu inseamna nimic daca ii neglijezi pe semenii tai pe linga care poate treci zi de zi.

| NOname explică (pentru cristi202):

Da, voi, cei cu lagăre de concentrare pentru animale şi cu camere de tortură, de gazare, etc, arătaţi cu degetul spre alţii, numindu-i "hitleri"! Îţi merge mintea...hmm, ca de obicei.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Eu nu te-am numit "Hitler". Am adus doar in discutie o problema, a distragerii atentiei de la lucrurile cele mai importante. Crezi ca faci un bine, dar nu realizezi ca prin acel bine, tu uiti de un alt bine ce poti face, dar mult mai mare. Pe mine asta ma infurie cand e vorba de credinta. E mai usor sa tii post, sa pupi icoane, sa mergi la biserica, si alte chestii de genul asta, si sa crezi ca esti pe calea cea buna, decat sa iei taurul de coarne si sa renunti la tine atunci cand trebuie sa o faci pentru a fi in relatii corecte cu cei din jur. Desigur ca e mult mai greu, dar tocmai de aceea se si cauta alternative pentru a ne linisti constiinta. Si cam la fel e si la tine. Probabil ai dat in viata de oameni dificili, carora nu le-ai facut fata, si nu e de condamnat asta, pentru ca sunt destui timpiti in lumea asta care sa iti faca viata un iad, si, vazind ca oamenii sunt cum sunt, ai considerat ca e mai bine sa iei apararea animalelor, caci ele sunt uneori mai demne de respect decat unii dintre oameni. Insa sa nu ne imbatam cu apa rece, in primul rind ar trebui sa te raportezi corect la cei din jur, si abia apoi sa ai grija si de animale.
Mai mult, hai sa mergem direct la sursa si sa vedem conditiile de donare, ca tot vorbim de asta. Sunt luate cu copy paste de pe site-ul centrului de transfuzii din Bucuresti:

Inainte de donare va recomandam:
sa fiti odihniti si bine hidratati
sa nu fumati o ora si sa nu consumati alcool, grasimi, dulciuri concentrate
sa nu consumati medicamente (aspirina, anticoagulante, antidiabetice, etc)
o stare buna de sanatate fizica si mentala, stare de igiena personala corespunzatoare
sa aveti un act de identitate in original

Deci, se accepta sange de la fumatori, de la cei ce consuma alcool, sau de la carnivori. Nu vad niciunde sa scrie ca singele de vegan ar fi mai indicat. Singura chestie e ca nu trebuie sa fumezi, sa bei, sa maninci prea bine inainte de donare, atit.

| NOname explică (pentru cristi202):

"Pe mine asta ma infurie", "decat...sa renunti la tine atunci cand trebuie sa o faci pentru a fi in relatii corecte cu cei din jur"

...şi tu renunţi la tine de nu mai poţi. Te vaiţi pe-aici de câteva luni că "Eu, Eu, Eu, Eu în stânga, Eu în dreapta, Eu în jos, Eu în sus, Eu nu pot, Mie nu-mi face bine, Eu nu sunt obişnuit, e dreptul Meu, Mie nu-mi place, Eu nu suport" şi, cică, "vai, ce mult mă gândesc la cei din jur!" Uitând că cei din jur sunt şi animalele chinuite de tine, sunt şi eu, sunt şi cei care muncesc la negru în condiţii mizere şi intră în depresii, pentru că munca lor constă în a tortura şi a ucide pentru tine, sunt şi cei care rămân fără apă potabilă şi fără mâncare, pentru că trebuie întreţinute miliarde de animale, transformate în sclavi, sunt şi toţi cei care se vor naşte după tine şi pentru care vei lăsa drept moştenire aerul poluat, apă poluată (în care se scurg oceane de excremente), încălzire globală, resurse epuizate, solul distrus, pădurile tăiate (pentru a le transforma în şi mai mult teren agricol, pentru a hrăni miliarde de animale, înmulţite forţat, nascute pentru suferinţă, care nici nu trebuiau să se nască de la bun început)...

Dar nu, Eu sunt cea care Nu se gândeşte la cei din jur.

| Deaad a răspuns (pentru cristi202):

"Durerea ta nu inseamna nimic daca ii neglijezi pe semenii tai pe linga care poate treci zi de zi."

Uita-te la Gary Yourofsky, daca tot aduci vorba de Hitler si holocaust.
https://www.youtube.com/watch?v=es6U00LMmC4

Stiu ca poate si tu ai plange pentru cainele tau,sau ti-ar parea rau cand sufera.
Pisicile,cainii,hamsterii,papagalii, serpii de companie, paianjenii de companie etc., ii iubiti si protejati.
Cand cineva va spune ca "ce ti ma, atatea animale in casa? esti om sau animal?", voi spuneti:"Hai ma ca sunt si ele fiinte nevinovate".
Spune-mi ca mint, daca nu ai zis odata in viata asta:"Hai ma ca sunt si ele niste fiinte nevinovate".

Dar porcul nu mai e o fiinta nevinovoata.Nu.Porcul trebuie torturat(fiti atenti, ca nici macar omorati cu injectie letala, cum va indoctrineaza la televizor). Gaina trebuie jumulita, vaca trebuie spintecata si sa-i atarne esofagul pe afara.

https://www.youtube.com/watch?v=vyYDPL5bpww&t=9s

Uita-te la porcaria asta.
Eu nu pot sa ma uit mai mult de 30 de secunde.
Sa vad daca poti tu.

Voi,cand vedeti un puisor de gaina(in caz ca traiesti la tara si ai crescut pana acum pui de gaina),spuneti:"Vai,cat de frumosi sunteti! Ce mila mi-e de voi cand va vad atat de gingasi".

Dar dupa ii mancati,cand cresc mai mari.

Ba mai mult, cei care folosesc masina de clocit, sau clocitoare artificiala, pe acele oua le luati de langa mama lor, closca.

Considera ca un nenorocit de rapeste ca copil de langa mama ta pentru trafic de carne vie.

Ce semeni, domnule?
Planeta asta a fost prea mult timp despre "semenii nostri" si mai are putin si ajunge praf si pulbere, datorita "semenilor nostri".

E greu rau de tot sa te pui si tu in locul unui porc.
Ia uite:
https://www.youtube.com/watch?v=Gecz97TjV-s

Ia uite:
https://www.youtube.com/watch?v=kK_KEQb_YVA

Ia uite:
https://www.youtube.com/watch?v=lK9sIkh0bIw

Ia uite:
https://www.youtube.com/watch?v=nEKpyzyn6N8

Ia uite:
https://www.youtube.com/watch?v=nEKpyzyn6N8

Asta ca sa nu-ti dau Pamantenii, ca observ ca e foarte evitat acel documentar.
Poate oamenilor le e frica sa nu cumva sa vada adevarul si sa se opreasca din mancat carne.
Pentru ca, cum spune si Gary yourofsky(pentru ca nu te vei uita la ce ti-am dat), noi omoram animalele nu pentru supravietuire sau aparare ci pentru 4 motive:
1. Obicei
2.Traditionalism
3.Confort
4.Gust.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Deaad):

"Ba mai mult, cei care folosesc masina de clocit, sau clocitoare artificiala, pe acele oua le luati de langa mama lor, closca." - din ce stiu eu, ouale sunt luate cand closca nu vrea sau nu poate sa le cloceasca.
Nu pricep de ce, voi astia cu "drepturile animalelor", care, pe langa ca nu faceti nimic util "prostestand" pe internet, ci chiar opusul, daca veni vorba, nici nu intelegeti ca de mii de ani animalele au fost omorate (omorate, nu torturate, ca in videoclipul pe care l-ai lasat tu, acela cu porcii omorati de vietmanezi) pentru mancare sau aparare. De ce nu mergi sa ii explici leului sau tigrului ca nu e bine sa omoare gazele si alte animale sa se hraneasca?
Orice nutriniost, medic sau orice vrei tu (normal la cap) iti va spune ca ai nevoie si de produse animale si ca acestea nu iti fac nici un rau, doar ca voi, veganii, preferati sa ignorati 1000 de voci care sunt contra si sa asculti doar acea voce care va sustine, dar tot noi suntem "spalati pe creier".

| NOname explică (pentru Deaad):

Oribile scene, nu am putut să le privesc fără să izbucnesc în plâns. Şi când te gândeşti că aşa ceva se întâmplă secundă de secundă în nenumărate locaţii pe glob... Groaznic.

| Deaad a răspuns (pentru FaraNume1245):

"Nu pricep de ce, voi astia cu "drepturile animalelor", care, pe langa ca nu faceti nimic util "prostestand" pe internet"
Gary Yourofsky a schimbat mentalitatea bolnava a mii de oameni din intreaga lume.
Cum nu e util?
Datorita oamenilor de genul asta,Gary,Noname,activisti etc., nu mai bag in mine otrava aia,care pe langa ca e gretoasa,CAUZEAZA multe:constipaţia cronică, frigurile, guta, nefritele, tulburările tiroidiene, reumatismul, litiaza, acidoza, arterio-scleroza, hipertensiunea arterială, miocardita, gălbenarea, hepatita, furunculoza, cancerul, epilepsia etc.

Iar veganii ce boli au?
Spune-mi si mie,ce boli au?

Habar nu ai ce inseamna sa nu mananci carne si lactate o zi intreaga.
Habar nu ai ce energie ai si ce sanatos te poti simti daca nu bagi in tine toxinele alea.

Incearca ca sa te convingi.

"De ce nu mergi sa ii explici leului sau tigrului ca nu e bine sa omoare gazele si alte animale sa se hraneasca?"

Domnule Noname,varianta in romana, nu intelegi un lucru.
E o diferenta intre a omori animalele pentru gust, obicei, traditii si confort si practica animalelor de a se omori intre ele, pentru SUPRAVIETUIRE.Am scris cu majuscule, ca sa nu te faci ca nu vezi.
E o diferenta intre cum practicau oamenii din vechime vanatoare pentru SUPRAVIETUIRE(exemplu, oamenii preistorici) si cum o practica acum:ucidere in masa, holocaust animal, cum vrei sa ii spui.Adevarate lagare de concentrare pentru animale.
Sa nu mai zic ca sunt destui antici si/sau oameni geniali ai istoriei care au fost vegani,Davinci de exemplu.

Chestia asta cu "stramosii nostri care mancau carne, noi de e sa nu mancam?" e un argument la fel de cretin precum;
"stramosii nostri desconsiderau femeia si o considerau inferioara barbatului, ea nu avea voie sa faca nimic decat sa se marite de mica, sa stea cu copilul in brate si sa faca mancare, noi de ce nu facem la fel?".

Iar voi ignorati alte mii de voci care va spun contrariul si nu vreti sa intelegeti ca oamenii pot trai MAI BINE vegan.
Mult mult mai sanatos si mai armonios.

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Tu izbucnesti in plans iar o handicapata dintr-un videoclip de ala, izbucnea in ras.
Asta e cea mai mare dovada de cruzime.

| NOname explică (pentru Deaad):

Foarte bine punctat! Felicitări!
Se vede că ai înţeles tot ce era de înţeles în legătură cu acest subiect. Mă bucur.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Deaad):

"otrava aia, care pe langa ca e gretoasa, CAUZEAZA multe:constipaţia cronică, frigurile, guta, nefritele, tulburările tiroidiene, reumatismul, litiaza, acidoza, arterio-scleroza, hipertensiunea arterială, miocardita, gălbenarea, hepatita, furunculoza, cancerul, epilepsia etc." Da-mi si mie o sursa, ceva, unde ai citit sau auzit asta, ca eu iti pot da 50 care sa sustina contrariul.

"Iar veganii ce boli au?
Spune-mi si mie, ce boli au?" - la fel ca toti ceilalti oameni, exceptand, probabil, diabetul si obezitatea.

"Habar nu ai ce inseamna sa nu mananci carne si lactate o zi intreaga.
Habar nu ai ce energie ai si ce sanatos te poti simti daca nu bagi in tine toxinele alea." - din nou, as dori o sursa.

"E o diferenta intre a omori animalele pentru gust, obicei, traditii si confort si practica animalelor de a se omori intre ele, pentru SUPRAVIETUIRE" - si acum tot pentru supravietuire se omoara. Hai sa-ti dau un exemplu, POATE intelegi. Daca un copil din Africa, sarman, nemancat de 3 zile, omoara un porc si il mananca, o face pentru distractie, gust, obicei sau traditie? Nu cred. La fel nu o fac nici ceilalti oameni, daca acea carne ar fi aruncata sau pradata efectiv, atunci ai putea spune ca o face cineva din placere, dar atata timp cat acea carne ii tine cuiva de foame, deja nu mai e vorba de placere, ci de supravietuire.

"Iar voi ignorati alte mii de voci care va spun contrariul si nu vreti sa intelegeti ca oamenii pot trai MAI BINE vegan.
Mult mult mai sanatos si mai armonios." - Normal, daca imi compari un vegan sanatos, care are bani, timp si nici nu face nimic toata ziua cu unul care mananca toate prostiile, atunci te cred. Daca, in schimb, imi compari un om sanatos care mananca carne cu un vegan, tind sa cred ca vor fi la fel de sanatosi, daca nu carnivorul va fi mai sanatos.
Explica-mi si mie, cum pot ierburile sa fie mai sanatoase decat o dieta formata din ierburi + carne + lactate + oua? "PRODUSELE ANIMALE NU SUNT SANATOASE" nu e un argument.

"Gary Yourofsky a schimbat mentalitatea bolnava a mii de oameni din intreaga lume." - Nu e normal, etic sau moral sa numesti o mentalitate "bolnava" doar pentru ca tu nu esti de acord cu ea.

"Sa nu mai zic ca sunt destui antici si/sau oameni geniali ai istoriei care au fost vegani, Davinci de exemplu." - Vezi ca nu i-ai scris nici numele bine, iar despre cat de vegan era, nu prea cred. Esti libera sa-mi demonstrezi. Mai ia in vedere si faptul ca ai multe greseli de gramatica, si pe langa ca iti faci de rusine limba, te mai faci de rusine si pe tine.

| Deaad a răspuns (pentru FaraNume1245):

"Habar nu ai ce inseamna sa nu mananci carne si lactate o zi intreaga.
Habar nu ai ce energie ai si ce sanatos te poti simti daca nu bagi in tine toxinele alea." - din nou, as dori o sursa."

Eu sunt sursa.
Dar esti prea ingamfat pentru a incerca si a te convinge pe pielea ta.

" Daca un copil din Africa, sarman, nemancat de 3 zile, omoara un porc si il mananca, o face pentru distractie, gust, obicei sau traditie? Nu cred. La fel nu o fac nici ceilalti oameni, daca acea carne ar fi aruncata sau pradata efectiv, atunci ai putea spune ca o face cineva din placere, dar atata timp cat acea carne ii tine cuiva de foame, deja nu mai e vorba de placere, ci de supravietuire."

N-ai inteles absolut nimic din ce ti-am spus. :))
Ramai pe tripul tau.

"Nu e normal, etic sau moral sa numesti o mentalitate "bolnava" doar pentru ca tu nu esti de acord cu ea. "

Moral si etic consider ca sunt dat fiind faptul ca m-am oprit din mancat fiinte nevinovate.
Tu nu stii ce e moral si etic,prietene.

"Vezi ca nu i-ai scris nici numele bine, iar despre cat de vegan era, nu prea cred."

Da, asa e.
Imi cer scuze in numele tuturor cartilor si in numele wikipedia, pentru ca am scris Davinci.

Cand trebuia sa scriu Leonardo da Vinci!
Ah, ce greseala mare am facut!
Am pus un spatiu intre "da" si "Vinci", de asemenea am scris cu litera mare "Da".Ce greseala din partea mea...

http://www.peta.org/living/other/vegetarians-already-admire/
Il gasesti si pe el pe aici.

"Esti libera sa-mi demonstrezi."
Ma jignesti, puiuc.
Sunt mascul.

"Mai ia in vedere si faptul ca ai multe greseli de gramatica, si pe langa ca iti faci de rusine limba, te mai faci de rusine si pe tine."

Asa e.
Imi fac limba de ras pentru ca am mancat niste litere din greseala.
Te invit sa il vezi pe Ray25tm cum scrie.
Si dupa sa te iei de mine.

Nu i-am vazut bine niciodata pe cei ca tine.
In lipsa de argumente te iei de gramatica mea,care e in regula.
Si daca am gresit ceva,am facut-o din neatentie.

Cred ca vrei sa ne certam.
Putem sa umplem intrebarea asta de jigniri, daca vrei, domnule Noname, varianta romaneasca.
Putem sa trecem si la cealalta etapa, daca asta nu-ti place. :)

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Deaad):

Credeam ca esti femeie, ai scuzele mele.
Ai sarit peste foarte multe puncte pe care ti le-am prezentat mai sus.

"In lipsa de argumente te iei de gramatica mea, care e in regula." - lipsa de argumente? Tu sustii ca veganismul e mai bun decat omnivorismul, tu trebuie sa aduci argumente, nu eu, chiar daca, totusi, ti-am adus.

"Moral si etic consider ca sunt dat fiind faptul ca m-am oprit din mancat fiinte nevinovate." - nu esti moral si etic cand tu tratezi oamenii mai rau decat pe animale.

"Imi fac limba de ras pentru ca am mancat niste litere din greseala." - nu vorbeam de litere, greseli se mai intampla, suntem oameni. Vorbeam de greseli repetate, lipsa de virgule, lipsa de spatii, cred ca intelegi.

"Am pus un spatiu intre "da" si "Vinci", de asemenea am scris cu litera mare "Da"." - daca e sa iti analizez greselile, pe langa exprimarea precara, ai UITAT un spatiu intre "da" si "Vinci", ai scris cu litera mare "da" si ai scris cu litera mica "Vinci". 3 greseli intr-un singur nume si imi vorbesti de personalitate, care pun pariu ca nici nu sti cine au fost sau ce au facut.

"Eu sunt sursa." - te rog, cauta despre "placebo".

"Te invit sa il vezi pe Ray25tm cum scrie." - vezi ca ai deviat de la subiect.

Te-as mai ruga sa imi explici cum sta treaba cu copilul din Africa, pe care ti l-am prezentat mai sus.

| Deaad a răspuns (pentru FaraNume1245):

"Eu sunt sursa." - te rog, cauta despre "placebo".

Da, ma, placebo.
Toti veniti cu placebo cand va spun ca simt ceva real.

"Vorbeam de greseli repetate, lipsa de virgule, lipsa de spatii, cred ca intelegi."

Te rog frumos...
Nu ma innebuni.

Nu dau niciun examen scris, iar virgulele mele sunt puse mai des decat majoritatea useri-lor de pe aici.

"Te invit sa il vezi pe Ray25tm cum scrie." - vezi ca ai deviat de la subiect.

Ce subiect, bai?
Subiectul pe care tu l-ai adus in discutie si te-ai luat de mine si de gramatica mea.
Nu ma enerva cu retorica ta, si ca am deviat de la subiectul pe care tu l-ai adus in discutie.

"Te-as mai ruga sa imi explici cum sta treaba cu copilul din Africa, pe care ti l-am prezentat mai sus."

Iti dau un copy-paste daca vrei, la ce am scris mai sus.
Nu-ti mai explic nimic pentru ca e obositor sa explici de 2 ori acelasi lucru.
Tu nu vrei sa vezi nimic,pentru ca esti orgolios.

Acum o inteleg si pe Noname cand va tot explica o chestie, dar voi o intoarceti si va faceti ca n-ati priceput.

Am terminat cu tine, ca nu vreau sa imi consum mintea pe asa ceva.
Poti sa imi raspunzi, daca vrei, dar o faci degeaba.

| cristi202 a răspuns (pentru Deaad):

Ai dreptate, inca nu m-am uitat la filmele date. Nu stiu daca o voi face, insa as vrea sa o fac, si de voi avea timp, o voi face.
Si totusi eu nu imi torturez porcul. Aici la tara unde stau eu, si asa a fost si la Timisoara, cand erau taiati porcii crescuti de bunicii mei, exista o regula: baga cutitul in el in asa fel incit sa moara cit mai repede. De aceea nu oricine injungie porci.
Si eu o fac din necesitate. La viata pe care o am, am nevoie de multa energie, pe care doar proteina vegetala nu o poate oferi, si o simt atunci cand, sotia mea credincioasa tine post si uneori mai maninc si eu doar vegetale.
Mai mult, de ce sunt eu luat la rost pentru ca imi tai porcul, cand eu i-am dat sansa sa traiasca? Chiar alaltaieri a venit la noi medicul veterinar sa insemineze scroafa ce o avem, sau, chiar de se inmultea natural, faptul ca eu am grija de acea viata, ii asigur hrana, apa, si tot ce e necesar, chiar si medicamente cand e bolnav, deci porcul, desi traieste putin, traieste in huzur, traieste bine, fara nici o grija sau vreun pericol, oare asta nu imi da dreptul de a ii rontai soriciul?
Ai adus in discutie chestia cu extraterestrii. Eu as accepta soarta, in cazul in care ei ar exista, ar veni la noi, si ne-ar gasi buni de mincat. Asta e viata, asta e evolutia, asa a mers ea inainte, cel mai bun, mai mare, mai rezistent, maninca pe cel mai slab si merge inainte. Dar deocamdata sunt fericit ca dinozaurii au disparut si ca inca nu am vazut vreun picior de extraterestru in zona.
Si de ce sa nu maninc eu porcul pe care l-am crescut cu grija ca sa isi mentina viata, cand, il libertate fiind, l-ar fi mincat vreun lup, sau vreo boala, sau cine stie ce s-ar fi intimplat cu el?

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Ma vait? Chiar asa? Hai, vino cu citate, daca e chiar asa...
Poate ca zic unele lucruri despre mine, dar o fac ca o exemplificare, ca sa se inteleaga de ce zic ceea ce zic, si sa se vada ca nu vorbesc degeaba ca am trecut prin ceva asemanator.
Imi spui si mie cu e e chinuit porcul meu din cotet, care are tot ce ii trebuie, doar sta si doarme si grohaie de placere cand ma vede? Viata ca a lui sa tot ai! Singurul moment urit, si tine doar cateva secunde, e cand i se taie beregata, dar pentru asta plateste cu huzurul pe care il are in intreaga viata.
"pădurile tăiate pentru a le transforma în şi mai mult teren agricol, pentru a hrăni miliarde de animale". Asta nu e un argument. Ele oricum ar fi taiate, daca nu pentru animale, pentru hrana noastra ce ar inlocui animalele. Si energetic vorbind, dat fiind faptul ca plantele dau mai putina energie decat animalele, cred ca am defrisa mult mai multe paduri pentru a avea recolte care sa ne hraneasca, ti s-a mai spus asta. Nu fac decat sa elimin o veriga, animalul, caci el consuma plante, iar eu il consum pe el, si eliminindu-l trec eu la un consum de plante echivalent cu cel pe care animalul le-a consumat. Dar tu nu poti crede asta, pentru ca nu iti convine.
Oricum, filozofia ta de viata cu privire la animale e tare interesanta.

| cristi202 a răspuns (pentru Deaad):

Si vezi ca atunci cand faci comparatia intrte catelus si porc, aceasta se intoarce impotriva ta, pentru ca sigur nu te vei opri de la omorirea soarecilor, soblolanilor, a tintarilor, sau a orcarui parazit ce iti intra in casa si nu iti convine prezenta lui acolo. Daca esti de partea animalelor, fii pana la capat, nu le ucide pe acelea, si pe altele sa le aperi! Nu e corect, caci arati ca esti dupa preferinta, nu dupa dreptate.

| Deaad a răspuns (pentru cristi202):

Când ai adus vorba de preferință, m-ai calomniat si m-ai creditat cu ce faceți voi.

Cum poti sa spui așa ceva?

Cum poti sa spui ca veganii sunt după preferință?
Hai să-ți spun o chestie:
Tu îți iubești câinele si pisica, presupun.Sau daca nu le iubești,macar le tii pentru a te apăra de hoți si de șoareci,dar in niciun caz nu ți-ar conveni sa moara sau sa le mănânci.
Iubiți câinii,pisicile si in general animalele de companie,dar tăiați un porc,fara mila,pentru ca,considerați ca,acel porc este facut pentru a va servi pe voi.E facut pentru voi,si numai pentru stomacul vostru.
Acel porc,și-a pierdut dreptul de viață,inca de la naștere?
Imagineaza-ti tu ca te naști si știi ca la un moment dat ajungi omorât,pentru ca nu ai dreptul sa trăiești.
De ce nu ai dreptul?
Fiind porc, ești inofensiv, nu urăști, nu ucizi, trăiești pentru ca ai si tu darul de a trai pe aceasta planeta.Asta este crima.
Nu il omorâți pentru supraviețuire.
Il omorâți pentru tradiție, obicei, si gust. Spune-mi că nu e așa.

Am avut de foarte multe ori șoareci intrați in casa pe timpul iernii.
Unii dintre ei se plimbau pe bunica-mea când dormea.
Nu am pus otrava.
Ori am băgat pisica si nu a putut sa il prindă, ori am trăit cu el pana aplecat din casa.Culmea,nu? Urat,nu? Needucat,nu?

Si nu înțelegi cum e cu uciderea asta din apărare.
Tu crezi ca daca as merge prin pădure si m-ar ataca un lup care a sărit cu labele pe mine,eu având un cuțit de buzunar,nu m-aș apara ca sunt vegan?
E prostesc,iar apărarea e normala.

Dar,spune-mi.
E rău sa omori un urs,lup rechin, daca ți se pune tie viața in pericol?
Sau e rău sa omori un porc pentru ca așa ai tu chef. Încă odata:Nu pentru supraviețuire!
Ai zis ca ești creștin.
Omori pentru tradiție.(care apropo n-are nicio treaba cu creștinismul adevărat, dar asta e alta poveste)
Omori pentru obicei.
Omori pentru gust.

Nu pentru ca mori de foame.

Sunt de partea animalelor si niciodată nu as ucide ființe care nu mi-au făcut nimic niciodată.
Tu, in schimb, da.
Deci nu încerca sa ma incriminezi cu cine ești tu si ce faci tu.
Nu e frumos.
Îți cauți altfel de argumente pentru a combate ce spun eu.
Veganismul nu prea e de combătut.
Ori accepți adevărul ori nu.
De asta toți de la întrebarea asta se fofilesc cu cele mai proaste argumente.
Pentru ca e greu de combătut adevărul.

| NOname explică (pentru cristi202):

Mi-e silă, sincer. De câteva luni vii cu aceleaşi aberaţii nesimţite şi ignorante şi oricât ţi s-ar explica, oricât ţi s-ar argumenta, orice ţi s-ar da pentru informare, refuzi până şi să deschizi. Şi peretele e mai receptiv ca tine.

| NOname explică (pentru Deaad):

Gândindu-mă la cât m-am schimbat eu, la cât te-ai schimbat tu şi văzând câte alte cazuri fericite există în lume http://www.adaptt.org/messages/from-supporters-2017-02.html îmi place să cred că nici pentru încăpăţânaţii noştri nu e totul pierdut. Sper că singura lor problema ţine de timp, ei având nevoie de mai mult. :)

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

M-am uitat si eu aseara pe adaptt si am vazut mesajele pentru Gary.
Pacat ca nu mai e activ, s-a lasat recent de discursuri.

Pentru oamenii tineri, e mult mai usor sa se schimbe.
Observ ca veganismul e destul de in voga in lume, in momentul de fata, si tot mai multi oameni ajung la el.
Daca nu din motive etice, atunci din motive de sanatate.

Oamenii de peste 40 de ani sunt mult mai greu de convins de nocivitatea carnii,oualelor si lactatelor.
Se vor schimba,de asemenea,nu din motive etice, ci din motive de sanatate, atunci cand vor deveni obezi sau cand au probleme de inima, probleme cu colesterolul, etc.

De exemplu, tatal lui Gary a devenit vegan pe la 50 si ceva de ani,cand medicul i-a recomandat asta,fiind obez si avand diverse probleme de sanatate,grave.
A devenit vegan dupa ani de zile de conflicte cu fiul sau pe tema asta.

Se poate,da.
La unii merge instant.
Din momentul in care,in viata lor,nu s-au uitat la un videoclip cu camere ascunse din abatoare, ajungi de la sine vegan.
Chiar nu mai poti sa faci asa ceva.
Nici de n-ar fi nutritive vegetalele, de n-ar fi sanatoase, ai deveni vegan din aceste motive etice si morale.

Pai cum sa mai mananc carne, oua, lactate cand am vazut asa ceva?
https://www.youtube.com/watch?v=kK_KEQb_YVA&t=74s

De la minutul 3 56 mi se pare cel mai odios si cel mai trist,izbugnind in plans instant,ieri, cand am vazut discursul lui Gary, continand aceasta filmare.
Sa vezi vaca aia victima unor tirani nenorociti, ce trist si groaznic se uita la noi, dupa ce i-a taiat gatul...
E ingrozitor, cine poate sa faca asa ceva?
Ma intreb daca oamenii aia simt vreo remuscare cand fac asta?

Animalele trebuie sa traiasca.Noi avem puterea sa le schimbam viata in bine,dar de cand suntem pe pamantul asta le aducem numai suferinta.
In comparatie cu holocaustul,iti dai seama ca de la inceputul istoriei omenirii am omorat miliarde peste miliarde de vieti?
Nevinovate,exact.
La fel ca in cazul evreilor,tiganilor,homosexualilor si handicapatilor prinsi in holocaust de dementul de Hitler,care,mai nou, observ ca e din ce in ce mai idolatrizat, mai ales prin scoli de adolescenti extremisti care habar n-au pe ce planeta traiesc, apropo.
Pe varu-meu, care e mare fan Hitler, il intreb in ce mileniu suntem si pune ca in mileniul 2.
Deci,cand spun ca habar nu au pe ce planeta traiesc,spun asta la propriu.

Deci aceste vieti nevinovate de oameni reprezinta tragedia Pamantului,iar de mii de ori mai multe vieti de animale luate din intreaga lume,nu inseamna nimic?

Si mai au tupeul,idiotii astia sa audca in discutie argumentul ala cretin cu "dar voi omorati plantele,sunteti niste hitleri ai plantelor"?
Sau ca stramosii nostri(idioti) mancau carne,asa ca trebuie musai sa mancam si noi?

Si o alta chestie,de care mi-am dat seama recent:
Vacuta Milka.

Nu suntem noi oare indoctrinati de mici cu vacuta Milka?
Cum o vedem zambind pe ecranele televizaorelor,cum o vedem in aventuri foarte dragalase si frumoase impreuna cu alte vacute,alte gainuse si alti omusori?
Nu exista jocuri pentru copii,pe internet,cu vacuta Milka,sa o ajuti sa stranga laptele,sa sara peste obstacole, sa zambeasca, sa o imbraci, sa o rasfeti?
Dar in acelasi timp reclamele acestea o folosesc ca mascota pentru a-i promova laptele si ne fac sa CREDEM ca ea, vacuta Milka, este foarte bucuroasa sa ne dea lapte.Sa ne dea carne.Branza si cascaval.

Cata minciuna si propaganda.
Cata suferinta e pe vacuta Milka.
Au murit in aceasta secunda 50 de vacute Milka.
Nu cu injectie letala,fara suferinta.
Ci torturate mai intai,cu taierea coarnelor,taierea cozii,arderea pielii,apoi taierea gatului,sau batute,calcate in picioare,atarnate de carlige prin abatoare cu esofagul pe afara.

Asta este vacuta Milka,copii.

Asa suntem indoctrinati de mici cu consumul de carne si de laptele ala nefolositor.
Acum totul are logica si cand mi-am dat seama de chestia asta cu vacuta Milka, m-am uluit, sincer iti spun.
Chiar de nu e deloc greu sa-ti dai seama.
Dar vezi, ca, indoctrinat de mic, creierul ajunge sa se pacaleasca intr-un mod odios.

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

Am pus acest raspuns, si pentru Noname, cat si pentru altii care mai citesc.
Poate cu folos.

| NOname explică (pentru Deaad):

Da, ai dreptate.
Industriile astea odioase ne-au sucit minţile de tot, minţindu-ne de mici copii, făcându-ne să credem în minciunile lor, transformându-ne în nişte ipocriţi. Da' bine că măcar unii se trezesc.

De fiecare dată când trec pe lângă un magazin de lactate sau de carne, mă gândesc la cât au putut să profite de pe urma bietelor fiinţe nevinovate, transformate în sclavi şi în sursa lor de venit. Nimic din magazinele alea nu e al lor, totul e furat de la animale. Este teribil de revoltător şi trist.

"Pacat ca nu mai e activ, s-a lasat recent de discursuri."
Da? Cum aşa, tocmai el?
A schimbat în bine nenumărate vieţi...şi continuă s-o facă, căci înregistrările totuşi au rămas, aşa că învăţăturile lui se transmit în continuare mai departe. Da' poate o s-o mai facă totuşi şi live.

| NOname explică (pentru Deaad):

Sper că va fi doar o mică pauză (până îşi mai revine el de la tot stresul epuizant).

| cristi202 a răspuns (pentru Deaad):

Macar fii sincer. Sa i-o spui lui "Mutu" ca nu ai omorit soareci si ca i-ai lasat sa umble vioi prin casa. Asta in conditiile in care se stie ca sobolanii si soareci sunt responsabili de infectarea cu alti paraziti si boli, ei fiind vinovati de cele mai mult focare de ciuma aparute in istorie, si nu cred ca nu stii asta. Nu pot sa cred ca ai accepta, din dragoste pentru animale, sa dormi cu asemenea jivine, care pot sa umble pe tine si sa iti gidile urechile, nasul sau miinile, ceea ce inseamna deranj, sau, mai grav, sa te muste in somn, si sa te trezesti mai apoi cu cine stie ce infectii pe care acel soricel simpatic le-a purtat cu el.
Ba s-ar putea sa am probleme daca nu maninc carne. Am avut probleme grave de sanatate care nu imi permit sa maninc doar vegetale, in cate o zi mai trec cu vederea, dar a doua zi o simt, si daca a treia zi nu maninc carne, nu mai sunt bun de nimic. Maninc vegetale, vegetez! Acum e ceva mai bine de cand iau carnitina, un produs aflat exclusiv in carne, dar nu cred ca ar fi o solutie sa traiesc cu vegetale si aceasta carnitina, nu mi se pare ceva normal, firesc.
Si orice ai zice, orice medic nutritionist serios iti va recomanda in meniu si o anumita doza de carne, de proteina animala, e adevarat, nu atit de multa cum vrem noi, insa un stil de alimentatie echilibrat il include si pe acesta.
Si de ce faci diferenta intre un porc omorit, si lupul gata sa te ucida? Ar trebui sa il lasi si pe el sa traiasca, sa supravietuiasca datorita tie. happy
"Veganismul nu prea e de combătut" Chiar asa? Orice lucru e de necombatut cand cel ce il sustine nu este deschis pentru toate datele problemei, si accepta doar ce vrea el sa auda. In religie, sa spui ca o anumita grupare e de necombatut, inseamna sectarism, e una din trasaturile predominante ale unei secte, adica "adevarul ne apartine doar noua!". Gresit! Adevarul e atit de complex, incit orice lucru poate fi combatut intr-un fel sau altul, si din afirmatia asta se vede ca ceva nu e in ordine cu ceea ce crezi despre veganism.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Si mie mi-e sila sa vad ca sunt judecat pe nedrept, ca se spun lucruri neadevarate. Inca nu ai venit cu citate cum ca m-as vaita pe aici.
Si mi-e si mai sila ca unii cred ca au singele mai bun decat altii... Uite asa se naste un nou razboi, pentru ca, desigur, cei cu sange rau trebuie exterminati cumva. Inca nu s-a ajuns acolo, abia se descopera cine e cu sange rau, dar se va ajunge, chiar daca crezi ca e imposibil. Si in anii 30 se credea ca e imposibil sa se ajunga la ce au facut nazistii, dar s-a ajuns. Se ajunge mereu, din momentul in care se face diferenta intre oameni, intre singele lor.

| NOname explică (pentru cristi202):

Da, hai mai victimizează-te, că doar asta ştii!

| foxsilver a răspuns (pentru cristi202):

Foarte bine ca ti-e sila! M-as bucura chiar sa fi ajuns la epuizare; meriti lucrul asta pentru ca te-a mancat undeva sa le aduci lor lumina in tunelul intunecat, in conditiile in care lor le place sa stea in INTUNERIC.
Nasol este ca, daca ai ajuns la epuizare nu mai ai forta sa ii luminezi pe cei care cauta LUMINA, dar poate nu au puterea s-o gaseseasca.
Tu nu vezi ca ca te lupti cu unii care n-au vazut o lopata decat in poze sau la televizor?
Tu nu vezi ca te lupti cu unii care poate nu au dat un biscuite vreunui copil pe strada, doar de dragul lui?
Tu nu vezi ca incerci sa-i convingi ce este normal in viata, in conditiile in care ei nu iubesc viata? O viata care dealtfel o traiesc doar in mediul virtual.
Ei concep evolutia vietii doar din punct de vedere economic, tehnologic (desi nu isi dau seama de asta), dar din punct de vedere spiritual bat pasul pe loc; poate nici atat. Cica iubesc animalele, dar fura ochelarii cailor sa-i poarte ei!

| NOname explică (pentru foxsilver):

laughing E aşa hilar, când orbii se cred luminaţi, proştii - genii, iar sadicii şi despoţii, ce susţin holocaustul animalelor, sunt convinşi a fi spirituali, buni, paşnici şi plini de compasiune. Aţi fi buni de stand up comedy.

| foxsilver a răspuns (pentru NOname):

Sper ca nu ti-a crapat occipitalul cand ai conceput acest replay, incarnarea spiritualitatii (sic)
Este de neconceput că o persoana cu ingustimea mintii tale este lasata libera pe un site plin de copii. Nu-mi povesti despre libertatea de exprimare (si nebunii au dreptul sa se exprime, dar nu in public)!

| foxsilver a răspuns (pentru NOname):

Ah, am si-un bonus pentru tine, veste buna:
https://www.youtube.com/watch?v=bdJr4Bdzsd8
Poti accepta si de la o maimuta, ca e mai bun decat ce ai in prezent.

| NOname explică (pentru foxsilver):

Aşa şi dă pe-afară clasa din tine. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru foxsilver):

Nu ma lupt. Chiar deloc. Ooo, sa ma vezi cand sunt gata sa lupt pentru ceva! De as face-o, as raspunde fiecarei observati, fiecarei afirmatii, as urmari fiecare clip sau film pe care mi l-au recomandat. Dar nu are rost. Vorba ta, nu merita sa imi irosesc fortele pentru ceva in van. Lupta asta a mea ar trebui sa o vezi ca pe o distractie, ca uneori ma amuza cand vad ce argumente aduc, si cand lucrurile merg prea departe, eu nu pot sa tac.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Helloooo! "că doar asta ştii!" Chiar nu bagi in seama deloc ce zic? Adu argumente ca doar asta stiu, e simplu, copy paste dupa raspunsurile mele unde victimizez! Sunt toate raspunsurile mele aici, si toti au acces la ele. E a treia oara cand iti zic, si tu doar ma acuzi, asa ca ar fi cazul sa termini, tu te pui intr-o postura nasoala, nu eu!
Si chestia cu "mi-e sila" e raspunsul la acel "mi-e sila" al tau, am vorbit in termenii tai... Sensul e pur peiorativ, ca mie nu mi-e sila de nimic, gradina lui Dumnezeu e mare, si am invatat sa accept toate ciudateniile din ea.

| NOname explică (pentru cristi202):

Cum, iar tu, sărăcuţul de tine, ai fost cel neîndreptăţit? La naiba cu animalele! laughing

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Hai, nu chiar la naiba. La gratar, la cuptor, la tigaie, la fripteuza, la rotisor, la afumatoare. happy happy happy

| NOname explică (pentru cristi202):

Ha-ha. straight face

| NOname explică (pentru Deaad):

Mai câteva documentare, care merită văzute (pe lângă Earthlings http://youtu.be/UeBGp9PwS6M ):
- Unity (2015)
http://sockshare.net/watch/gdVrXkdD-unity.html
- Food Choices (2016)
http://youtu.be/6hJNayG6dxk
- Cowspiracy: The Sustainability Secret (2014)
http://youtu.be/jBienyErFtI
http://youtu.be/S-XP79o8gqQ
- Racing Extinction (2015)
http://youtu.be/1KzuOG8Rc9A
- Food, Inc. (2008)
http://youtu.be/smk2xq2l3Ig
- Fat, Sick & Nearly Dead (2010)
http://youtu.be/8o0pSnp0Xs8
- Fat, Sick & Nearly Dead 2 (2014)
http://youtu.be/7kLSs4OhS0o
- Super Size Me (2004)
http://youtu.be/jAnCOHCVjyU
- Raw Food Diet Documentary - part 1 of 2
http://youtu.be/uDnd_C8Hkp8
- Raw Food Diet Documentary - part 2 of 2
http://youtu.be/eJPm9SCNhAs

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Mersi mult.
Chiar sunt bune de vazut.

Momentan ma documentez despre Budism, care mi se pare foarte interesant si in comformitate cu schimbarea mea radicala de la extremism la pacifism.

Cum exista pericolul de a fi corupt de rautate, ca oricare alt om, am inceput sa folosesc meditatia pentru a-mi dezvolta compasiune.
Atat pentru oameni, cat si pentru animale.

Incearca si tu.
E foarte benefica.
https://www.youtube.com/watch?v=Y0nGlCTiYms&t=137s

Tipul asta, koi fresco, e vegan de asemenea.

| NOname explică (pentru Deaad):

Atunci, probabil, o să vrei să vezi şi filmul Gandhi (1982).
http://youtu.be/_SRbHnfYHaI

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Mama mea! Asta nu se numeste propaganda? happy

Si, pana la urma, nu e cum ziceam eu, ca totul tine de filozofie, de religie de fapt, ca pana la urma e vorba de panteism aici?

| NOname explică (pentru cristi202):

Nu, până la urmă e cum ziceam eu, că n-ai înţeles nimic şi nici nu încerci.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Posibil sa fie cum zici tu, ca eu sa nu fii inteles nimic. Si de ce as incerca daca eu chiar am nevoie de bucatica de carne?
Si inca ceva: sotia mea nu a putut dona pentru ca a fost vegana timp de 40 de zile (a tinut postul Pastelui). S-a vazut la analize, chiar au intrebat-o medicii daca a tinut cumva postul, si i-au zis sa manince bine o luna si abia apoi sa mearga sa doneze. Deci... oare cit e acceptat singele de vegan la donatie?

| NOname explică (pentru cristi202):

Nu e vina veganismului că soţia ta s-a înfometat, nemâncând echilibrat, şi nu e vina lui, că sunt mulţi "medici" cu fel şi fel de prejudecăţi imbecile.

Iar al tău "eu chiar am nevoie de bucatica de carne" este doar o minciună, o amăgire, de care, eu una, m-am săturat.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Daca as putea, ti-as da corpul meu pentru o saptamana, sa stai tu cu el fara carne, sa vezi ce senzatii misto te-ar apuca. As putea paria ca in a treia zi ai infuleca o halca de carne, stiind ca te scoate din acele senzatii.
Si de ce o judeci pe sotia mea? Vezi unde e e prejudecata, o scoti ca sa fie bine pentru tine, de unde stii cum a mincat sotia mea? Stam la tara, la casa, avem pamint dublu in curte si gradina fata de ceilalti, si fiecare bucatica e cultivata cu ceva, avem tot ce ne trebuie in ce priveste hrana, nici nu cheltuim prea mult pe mincare tocmai pentru ca avem ce minca din ce ne da pamintul, asa ca daca a postit, nu inseamna ca nu a mincat, ci ca nu a mincat carne, oua, lactate, deci e inuman sa spui ca sotia mea s-a infometat nemincind echilibrat, dar faci asta ca sa gasesti o acoperire pentru ideile tale. La fel ca si prejudecata medicului, nu e o prejudecata, fata, a fost o constatare, i-a facut analizele necesare, si a descoperit ca ea nu a mincat prea bine, nu i-a zis sotia mea ceva, ci pur si simplu s-a vazut in ce era scris la analizele de sange, acei parametrii ai singelui, si cred ca orice medic vedea la fel, altfel da-o-ncolo de stiinta! Dar, asta este, trebuie sa iesi tu bine, nu?
Hai ca inca o data mi-ai aratat cit de subreda e filozofia ta cu privire la veganism, si tu vrei sa ajung sa cred in el.

| NOname explică (pentru cristi202):

Tu nu pricepi că, dacă n-ai probleme cu absorbţie, nu există să mănânci vegan în mod echilibrat (adică şi nuci, şi alune, şi seminţe, şi cereale, şi legumenoase de diverse feluri, nu doar legume, ierburi şi fructe) şi să-ţi iasă analizele cu carenţe de ceva; deci, în mod evident, soţia ta nu s-a alimentat în mod corespunzător. Doar a scos ceva din alimentaţie fără să-l înlocuiască.

Şi doi, când am vorbit de prejudecată, m-am referit în primul rând la acel "chiar au intrebat-o medicii daca a tinut cumva postul, si i-au zis sa manince bine o luna si abia apoi sa mearga sa doneze", acel "bine" însemnând pentru tâmpiţi "du-te şi mai mănâncă nişte cancer, diabet, ateroscleroză şi infarct pe pâine!", în loc să-i recomande o alimentaţie vegană sănătoasă, echilibrată, nu una care să o facă dependentă de doctori, plină de şunci, lactate şi ouă. Probabil se tem "doctorii" ăştia să-şi piardă utilitatea şi sursa de venit. Tratează efectele în loc să se ocupe de cauza.

Iar scuza ta veşnică şi ipocrită cum că nu poţi trăi fără cadavre, este din ce în ce mai jalnică. Înlocuieşte-le cu legumenoase, cu nuci, cu seminţe, care-s pline de calorii, proteine şi nutrienţi şi pe lângă animale, care vor fi scutite de suferinţa inutilă, îţi va mulţumi în timp şi organismul tău, eliberat de colesterolul rău şi de alte mizerii.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Aha, deci daca nu ai probleme de absorbtie. Deci e conditionata treaba, deci aici se vede ca ceva nu e in regula, altfel, ar trebui sa fie ok totul fara nici o conditie.
Si iar nu ai nimerit! Eu nu am absolut nici o problema cu colesterolul. Chiar deloc, il am foarte mic. Si mereu asa a fost, in ciuda porcilor ingurgitati. Si mai stiu pe cineva care, educata de mica sa manince "sanatos", adica cum zici tu, cu ierburi si vegetale, a facut, culmea ironiei!, cancer la stomac la 35 de ani! Deci, conteaza alimentatia chiar asa de mult? Chiar maninca sotia mea un cancer daca vrea sa doneze? Eu, din cita medicina stiu, stiu ca ar scade drastic rata de imbolnavire cu cancer daca s-ar elimina stressul, sendentarismul (lipsa miscarii de orice fel), adevaratii factori nocivi (solutii cu care se lucreaza, fumul de tigara, alcoolul in exces), expunerea la radiatii, care si sunt cauzatorii adevarati ai cancerului. Degeaba maninci corect daca stai cate 10 ore la job si lucrezi cu diluanti, prenadez (care se stie ca e cancerigen). Sau daca iti arzi pielea la soare inconstient ca asta e una din primele cauze ale cancerului de piele. Deci, hai sa privim in ansamblu daca vorbim de cancer si sa aducem in discutie toate cauzele lui, nu pe cea mai mica dintre ele, daca chiar o fi alimentatia o cauza a cancerului.

| NOname explică (pentru cristi202):

Cea mai mică? laughing Mă faci să râd. Suntem ceea ce mâncăm, deci alimentaţia joacă un rol crucial. Iar chiar dacă "produsele animale" nu ar fi dăunătoare pentru noi, tot ar fi dăunătoare pentru cei de la care le furăm, provocând suferinţa; deci, oricum am lua-o, nu sunt bune.

Iar cei cu probleme de absorbţie (rare cazuri; le-am menţionat doar ca să fie clar că pot fi şi excepţii), au acele probleme cam indiferent ce ar mânca, deşi cu alimentaţia vegetală mai au totuşi şanse să-şi mai revină.

| NOname explică (pentru cristi202):

Fă un efort şi cultivă-te măcar cu o oră 51!
http://youtu.be/m8AQJJibvJ8

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Chiar suntem ceea ce mincam? Adica personalitatea mea se rezuma la o planta, sau o bucatica de carne, atit? Pai daca asta e filozofia ta, nu e de mirare ca gindesti cum gindesti.
E cea mai mica, inainte, cand nu era habar de nutritionism, si veganism, chestia asta e totusi noua la noi, batrinii mergeau la sapa, trageau toata ziua, si mincau cate o bucatica de sunca, sau slanina cu ceapa aproape la fiecare masa. Si ajungeau la 90-100 de ani fara reparatii. Si tu vii sa imi spui ca e o problema mare daca maninc slanina! Ca doar micul meu colesterol, intretinut de slanina, creste!
Noname draga, alimentatia la cancer conteaza cel mai putin, chiar asa este. Pentru ca chiar daca ai minca ce nu e ok, corpul stie sa se curete pana la o limita, sa se mentina curat. Si de aceea nu e nici o diferenta intre singele meu si al tau, ba nu, dac tu te-ai duce sa donezi, poate te-ar respinge ca pe sotia mea happy.
Si, pentru ca vine 1 Mai, si traditia e sa mancam mici, mai ca te-as invita la o portie sanatoasa de mici! happy happy happy

| NOname explică (pentru cristi202):

Da, mai bate-ţi joc de animale, parcă şi aşa n-ai făcut-o destul!

Chiar că nu pricepi nimic şi nici nu încerci. Hai că te las în ale tale, că oricum eşti incurabil.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Nu ai zis-o mai demult ca sunt incurabil? In aceasta privinta ai dreptate. Bine ca macar aici intelegi happy. Pentru ca nu ai cum sa convingi un gurmand convins sa manince doar verdeturi. E ca si cand i-ai cere lupului sa faca acelasi lucru happy. Viata e prea frumoasa ca sa te bucuri doar de niste seminte. In perioada cea mai urita a vietii mele imi ramasesera doar doua lucruri de care ma mai bucuram, desenul si mincarea, si tu vrei sa renunt la o parte semnificativa dintr-unul din acele lucruri!
Si doar un lucru mai zic, nu imi bat joc de animale, exista o doza de respect ce o am pentru animalutul ce s-a sacrificat ca eu sa maninc bine.

| NOname explică (pentru cristi202):

Nu s-a sacrificat, ci a fost privat de libertate, violat, torturat şi ucis cu cruzime. Niciun animal nu strigă: "Ucide-mă pe mine, ucide-mă pe mine! Sau nu, stai că mă sinucid singur de dragul tău!".

De când am devenit vegană, nu simt că am renunţat la ceva (în afară de boală, cruzime şi ignoranţă), ci din contră, orizonturile mele culinare (şi nu numai) s-au lărgit. Mănânc mult mai diversificat şi savuros. Şi eu, şi animalele am avut numai de câştigat de pe urma dezimbecilizării mele. ...deci ar fi valabil pentru oricine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Şi eu, şi animalele am avut numai de câştigat de pe urma dezimbecilizării mele."

Unde era Dr Dolittle care aude ce bine le e animalelor de companie cu regim vegan...

#justpzdeproasteveganethings

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Libertate spre ce? Spre a fi mincat de lup?
Violat? Dar ce, crezi ca mi-am violat scroafa cand am taiat-o? happy
O fi laptele de soia savuros, dar niciodata nu va intrece laptele de vaca proaspat muls. Si, pentru ca am vaca in grajd, eu beneficiez inca de aceasta minunatie de la Dumnezeu. happy A, am uitat, ca sa ma faci sa renunti la carne, mai e cum e, dar la lapte chiar nu am de gind sa renunt, cand m-am luat cu sotia i-am spus ca nu am probleme cu alcoolul, cu tigarile, cu drogurile, dar am totusi o problema, cu laptele! Si nici nu ai de ce sa ma faci sa renunt, atita timp cit mulsul unei vaci nu o violeaza, si nu ii face nici un rau. happy

| NOname explică (pentru cristi202):

Deja de luni de zile se tot dezbate intens subiectul pe-aici, iar tu tot la nivelul de ignoranţă de la început ai rămas.

http://youtu.be/UcN7SGGoCNI

Mai spune-mi cum vacile nu sunt violate şi cum setea umană de laptele lor de sân nu le face niciun rău nici lor, nici viţeilor!

| foxsilver a răspuns (pentru cristi202):

Daca nu te lupti inseamna ca doar vrei s-o provoci spre a ne oferi raspunsuri de care sa ne amuzam teribil.
Adica, din ciclul "Adultii spun lucruri tampite" =)
Totusi, daca extrapolam putin situatia (vezi cazul "balena albastra"), sunt sanse sa dispara comicul si sa apara tragicul.Pentru niste puștani in crestere, ideea de a nu mai consuma produse de origine animala, pe motiv ca se pot imbolnavi de cancer si altele, poate avea un impact traumatizant, transformandu-i pe acestia in legume bipede.

| cristi202 a răspuns (pentru NOname):

Nivel de ignoranta, sau nivel de cunostiinta?
Da, ai dreptate, am ramas ca la inceput. Si voi ramane. Nu tu ziceai ca sunt irecuperabil? Si asta asa e, pentru caam deja convigeri ferme formate, si pentru ca veganismul are probleme serioase cand il confrunti cu adevarata realitate, de aceea nu il pot accepta.
Nu ma uit la filmulet. Sigur e propaganda pura. Stiu ce am in casa. Floricica noastra (asa o cheama) nu ne ia in coarne pentru ca o mulgem, si traieste asa de ani de zile. Mai mult, ca sa dea lapte, trebuie sa aiba vitel din cand in cand, deci participam si la multiplicarea speciei, si ce e rau in a ii da prilejul sa aiba vitel? Deci ce e rau cu privire la mine in a bea o cana cu lapte? Ce fac eu gresit in asta, lasind la o parte ce faci altii, pe care ii poti vedea probabil in film. Daca unii terorizeaza animalele, nu cred ca e cazul sa generalizezi, doar daca m-ai vedea pe mine terorizindu-mi porcul, vaca, ciinele sau alte animale ai putea spune ceva. Dar atit cit am grija de ele sa le fie bine, sa aiba tot ce au nevoie, in schimbul libertatii lor, care poate fi plina de primejdii, de ce sa nu beneficiez si eu de pe urma lor? Ti-am mai zis, porcul meu duce o viata de huzur timp de un an sau doi cit il tin, si suferinta lui e doar de cateva momente la sfarsit, eu, si toti cei de pe aici, nu stam sa chinuim bietele animale.
Hai, gata, ca asa o mai lungim inca un secol. Sunt irecuperabil, si gata. happy

Am vazut ca ai pus alta intrebare. Daca nu e pe acelasi subiect, ma bag si acolo, poate mai stam si acolo cateva luni la taclale. happy

| doctorandus a răspuns (pentru NOname):

Marginean e bolnav psihic. El trateaza cancerul doar cu fructe si legume. Din pacate nu e o gluma.