| MAIA18 a întrebat:

Dacă am pensie de handicap. Cum procedez sa primesc pensia pe card în cont bankar?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la cea mai apropiata banca de casa ta, ca sa-ti fie usor sa ajungi acolo rapid si-ti deschizi un cont bancar, cu card bancar legat de el.

Apoi ceri bancii un extras de cont, care va avea numele tau complet si contul IBAN, cu care mergi la Casa de pensii si faci cerere sa primesti banii in contul bancar, cel din extrasul de cont (primit de la banca).

| Violleta2022 a răspuns:

Nota: nu exista cuvantul "bankar" in lb.romana!
Corect este "cont bancar".