| wolder a întrebat:

Daca ati putea sa va cumparti ce ati alege intre casa sau apartament si dc?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Sunt importanti, dar nu cat sa pierzi oameni pentru a avea bani, si de multe ori esti pus/a sa alegi intre ele.
Daca tot ai raspuns, sa dam niste exemple, negative, ca astea trezesc omul.
Te zbati sa castigi bine, ai casa mare, ce mai vrei tu si o masina, mergi pe drum si te loveste unul baut. Mori. Pentru ce ai facut sacrificii?
Ai bani, sotul tau are si el, de la tine. 1. nu cred ca iti convine, apar certuri, poate 2. fiind ocupata cu munca, il neglijezi si il pierzi.
Nu ai bani, dar esti frumoasa si iti gasesti unul cu bani. Poate gasesti pe cineva de treaba, dar poate e unu care cand o sa gaseasca alta mai tanara o sa te lase.
Ai bani, sot ocupat si el, ai copii, "lumina ochilor tai". Amandoi ii neglijati si ajung sa consume droguri, sa zicem, poti sa-i pierzi, si ce ai facut? ce ai castigat?

Daca ar fi sa alegi intre iubire si bani, alege-o pe prima. Mai bine mori fericit, decat sa traiesti in lux cu "sufletul" gol. happy

Chestile "filosofice" sunt subiective tongue

12 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

La casa ai spatiu mare, gradina, pomi, animale, legume naturale, spatiu de joaca pentru copii, piscina, loc pentru masina.

| wolder explică (pentru Elvina):

Astea doar daca ai destui bani pentru toate aleawinking

| Elvina a răspuns (pentru wolder):

Muncesc si voi avea bani de toate astea. Plus un baiat bogat pe langa mine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Elvina):

laughing Si la ce iti folosesc? (e retorica, altfel o dam in tristeti si subiectul e altul)
Viata nu inseamna doar bani.

| Elvina a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru mine inseamna si inca multi bani, dintr-un simplu motiv> nu i-am avut mai deloc si vreau ca de acum in colo sa ii am.

| Elvina a răspuns (pentru Mădă0611):

Am inteles parerea ta si stiu ca poate gandesc eu gresit, insa toata viata am avut parte de o pseudo iubire si de saracie. Acum vreau bani si iubire sau macar un baiat care sa ma aprecieze.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Elvina):

Sunt importanti, dar nu cat sa pierzi oameni pentru a avea bani, si de multe ori esti pus/a sa alegi intre ele.
Daca tot ai raspuns, sa dam niste exemple, negative, ca astea trezesc omul.
Te zbati sa castigi bine, ai casa mare, ce mai vrei tu si o masina, mergi pe drum si te loveste unul baut. Mori. Pentru ce ai facut sacrificii?
Ai bani, sotul tau are si el, de la tine. 1. nu cred ca iti convine, apar certuri, poate 2. fiind ocupata cu munca, il neglijezi si il pierzi.
Nu ai bani, dar esti frumoasa si iti gasesti unul cu bani. Poate gasesti pe cineva de treaba, dar poate e unu care cand o sa gaseasca alta mai tanara o sa te lase.
Ai bani, sot ocupat si el, ai copii, "lumina ochilor tai". Amandoi ii neglijati si ajung sa consume droguri, sa zicem, poti sa-i pierzi, si ce ai facut? ce ai castigat?

Daca ar fi sa alegi intre iubire si bani, alege-o pe prima. Mai bine mori fericit, decat sa traiesti in lux cu "sufletul" gol. happy

Chestile "filosofice" sunt subiective tongue

| Mădă0611 a răspuns:

Casa, ca sa (tongue) nu mai aud cand trag vecinii apa, cand vecina poarta tocuri, cand vecinu joaca fotbal, sa nu ploua cu par de câine sau mâţă de la cei de sus s.a.m.d. Bine, se poate sa stai tu sus sus, dar e obositor si poate nu iubesti liftul, daca ai, + ca la casa (poate) ai curte smug

| wolder explică (pentru Mădă0611):

Astea sunt dezavantajele statului la bloc dar casa e mai mare eu fiind fata ma gandesc ca e mai mult spatiu deci mai multa curatenie de facut. Nu vreau sa am gradina si sa plantez flori sau legume trebuie udate etc iar mai multa muncalaughing

| GeosBIOS a răspuns (pentru wolder):

Nimeni nu te obliga sa-ti faci gradina daca nu vrei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru wolder):

Eu stau la casa, e fain sa faci curatenie, mai faci miscare. In curte nu pui legume, pui flori, sau doar pomi drooling si e fain sa ai grija de ele/ei. De la bloc am ramas cu sechele (le-am zis) laughing Doar de zona mi-e dor, intr-un fel, toata smecheria era acolo. Acum na, fiecare cu ale lui big grin

| GeosBIOS a răspuns:

La apartament. Este mai ieftim, cheltuielile de intretinere sunt mai mici, este mai usor de intretinut, izolat cum trebuie nu ai probleme cu galagia din jur, te ajuti mai usor cu vecinii cand ai nevoie de ceva, nu-ti faci griji ca-ti intra apa-n casa cand se lasa cu ploaie, e mai sigur, casele fiind mai "atragatoare" pentru hoti, in general este mult mai practic decat o casa.

Răspuns utilizator avertizat